نحوه تمیز کردن فرش و موکت (خانه تکانی شب عید)

به گزارش مجله سی نوا، نحوه تمیز کردن فرش و موکت (خانه تکانی شب عید) بسته به میزان و نوع آلودگی متفاوت است. برای آموزش نحوه تمیز کردن فرش و موکت همراه ما باشید.

نحوه تمیز کردن فرش و موکت (خانه تکانی شب عید)

جهت دریافت خدمات اجرای اجرای بام سبز با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. روف گاردن و بام سبز با بهترین قیمت و بهترین کیفیت را از ما بخواهید.

سرویس خانه داری - تمیز کردن فرش و موکت از دو جهت حائز اهمیت است. یکی از جهت ظاهر خانه و دیگر اینکه باعث حفظ سلامت افرادی که در آن خانه زندگی می نمایند می گردد. لکه ها باعث ایجاد منظره نامطلوبی بر روی فرش می گردند و گرد و غبار باعث ایجاد مسائل تنفسی می گردد. در خصوص نحوه تمیز کردن فرش و موکت (خانه تکانی شب عید) راهکار های متعددی وجود دارد که بسته به ماهیت هر نوع آلودگی متفاوت است.

1. تمیز کردن فرش با استفاده از جاروبرقی

همه اسباب بازی ها؛ کاغذ ها و هر شئی که ممکن است در اثر مکش وارد جاروبرقی گردد را از سطح جمع آوری کنید.

 • دقت کنید که هیچ شئ کوچکی از جمله سکه که ممکن است جاروبرقی را خراب کند در سطح اتاق نباشد.
 • به یاد داشته باشید که زیر مبل ها را نیز حتما نگاه کنید.
 • ابتدا پرده ها؛ مبل ها؛ پنجره ها و ... را خوب گردگیری کنید و سپس اقدام به جاروبرقی کردن نمایید.

معمولا گوشه های فرش و حواشی دیوارها گرد و غبار بسیاری جمع می گردد که اول باید آن ها را از بین ببرید.

 • اگر مبلمان منزل قابل جابجایی نیست از سری مخصوص جاروبرقی برای تمیز کردن نواحی دور از دسترس استفاده نمایید.

جاروبرقی را در ابتدا به سمت جلو سپس از همان راستا به سمت عقب و بعد از آن به سمت چپ و راست حرکت دهید. این کار باعث می گردد همه گرد و غبار و آلودگی که در نواحی مختلف پرز های خالی قرار گرفته اند به خوبی تمیز شوند.

 • این روش مخصوصا برای افرادی که حیوان خانگی دارند بسیار مفید است؛ چرا که هیچ گونه شوره سر و مویی از آن بر روی فرش باقی نمی ماند.

دفعات و فرایند منظم جاروبرقی کشیدن منزل به فاکتورهایی بستگی دارد. هر فرد باید حداقل هفته ای یک بار منزل خود را جارو برقی بکشد. اما اگر افراد حیوان خانگی داشته باشند میزان انجام این کار بسته به تعداد و نوع حیوان متفاوت است. برای مثال یک زن و شوهر با دو گربه باید هفته ای سه بار جاروبرقی بکشند و یا یک نفر با یک سگ باید هفته ای چهار بار منزل خود را جاروبرقی کند. همانطور که گفته شد جاروبرقی کشیدن بر روی فرش به منظور از بین بردن شوره و موی ریخته شده از حیوان می باشد و هر چه حیوان بزرگتر باشد شدت آلوده نمایندگی آن بیشتر می گردد.

 • اگر با وجود رعایت قوانین بالا باز هم مو و یا شوره بر روی فرش مشاهده کردید تعداد دفعات جاروبرقی کشیدن را بیشتر کنید.

2. لکه زدایی از فرش

از یک پارچه سفید و تمیز برای رفع کردن لکه روی فرش بهره ببرید. از یک حوله کاغذی نیز می توانید برای این کار استفاده نمایید. توجه داشته باشید که پارچه سفید باشد و دارای رنگ و طرح نباشد؛ چرا که ممکن است رنگ آن به قالی منتقل گردد.

 • مطمئن شوید که لکه روی فرش خشک است. یک پارچه سفید اضافی نیز هنگام تمیز کردن لکه داشته باشید که در مواقع لزوم از آن بهره ببرید.
 • به هیچ عنوان از برس برای از بین بردن لکه استفاده نکنید زیرا ممکن است به الیاف فرش آسیب برسد.
 • اگر شما فقط لکه را از روی فرش تمیز کنید و کل فرش را شستشو ندهید؛ این کار باعث سالم و محفوظ ماندن فرش شما می گردد.

شوینده های تجاری متعددی برای تمیز کردن لکه از روی فرش در بازار وجود دارد. اما شما با توجه به لکه مورد نظر باید شوینده را انتخاب نمایید. اغلب افراد شوینده همه منظوره را انتخاب می نمایند. اما بهتر است برچسب روی شوینده را بخوانید و یک شوینده مختص از بین بردن لکه مورد نظرتان را تهیه نمایید. لکه های خون احتیاجمند توجه ویژه تری می باشند.

 • اگر به یک لکه خون برخورد کردید آن را با آب سرد و پراکسید هیدروژن رفع کنید. به هیچ عنوان از آب گرم برای رفع کردن لکه خون استفاده نکنید؛ چرا که آب گرم لکه خون را تثبیت می نماید. اگر لکه خون خشک شده بود؛ ابتدا آن را با پراکسید هیدروژن رفع نموده و با استفاده از شوینده های آنزیم دار رفع کنید.
 • برای رفع کردن لکه حاصل از ادرار حیوانات خانگی باید از شوینده هایی آنزیم دار که مخصوص رفع کردن این گونه لکه ها ساخته شده اند بهره ببرید. اگر به چنین شوینده ای دسترسی ندارید می توانید از محلول آمونیاک و آب گرم برای از بین بردن لکه بهره ببرید. برای رفع نمودن مجموعه ای از لکه ها می توانید به میزان یک سوم سرکه را در آب گرم بریزید و از این محلول برای لکه زدایی بهره ببرید.

حتما قبل از استفاده از شوینده آن را بر روی ناحیه ای از فرش که کمتر قابل مشاهده است تست کنید. معمولا پشت گنجه مکان خوبی برای انجام این آزمایش است.

 • این تست را به این خاطر باید انجام دهید که ممکن است بعضی شوینده ها قوی باشند و رنگ فرش را از بین ببرند یا به فرش آسیب برسانند.

از یک پارچه سفید و میزان لازم از ماده شوینده فرش بهره ببرید.

 • توجه داشته باشید که اگر صابون در میان الیاف فرش باقی بماند گرد و غبار را به خود جذب می نماید و لکه ای بزرگتر از لکه اولیه به وجود می آید.
 • از فشار سخت و مالش دادن بیش از حد ناحیه لکه دار اجتناب کنید. فشار بیش از حد و مالش باعث آسیب رسیدن به الیاف فرش می گردد.

از یک پارچه سفید و جدید برای تمیز کردن صابون باقی مانده میان الیاف بهره ببرید و با آب و پارچه خوب ناحیه را تمیز کنید.

 • اگر به سرعت ناحیه را خشک کنید؛ گرد و غبار جذب آن نمی گردد و لکه بزرگتر نخواهد شد. به این منظور یا فرش را به یک متخصص خشک نماینده فرش بسپارید و یا اینکه روشی برای سریع خشک کردن فرش بیابید.

3. استفاده از شامپو فرش

تا جایی که امکان دارد وسایل را از اتاق خارج کنید. برای وسایل و مبلمان سنگین که جابجایی آن ها سخت است می توانید از زیر پایه مبلی (شئی پلاستیکی برای محافظت از فرش که زیر پایه مبل قرار می دهند.) بهره ببرید.

 • اگر آن را در اختیار ندارید می توانید فویل آلومینیوم و یا کاغذ مومی را به شکل مربع بچینید و زیر پایه های وسایل و مبلمان قرار دهید.
 • برای شستن فرش و استفاده از شامپو فرش ؛ می توانید از بخارشوی بهره ببرید.

ابتدا کاملا فرش یا موکت را جاروبرقی بکشید. برای جاروبرقی کشیدن فرش و موکت دسته جاروبرقی را به سمت جلو و عقب و چپ و راست حرکت دهید. توجه کنید که همه جا را جارو کنید و هیچ گوشه ای از قلم نیفتد.

 • بیشتر لکه ها را می توانید با ماشین فرش شوی از بین ببرید ولی دقت کنید که لکه ها کاملا رفع شوند و عمیق نگردند.

فروشگاه هایی هستند که شما می توانید از آن ها برای خرید و یا اجاره ماشین فرش شوی بهره ببرید.

 • اگر شما ماشین فرش شوی را اجاره نموده اید و قبل از آن اتاق را آماده نموده اید؛ دیگر همه چیز آماده است و احتیاج به پرداخت هزینه بیشتر نیست.
 • در حالت کلی ماشین شوینده فرش یک هسته مرکزی دارد که آب را گرم نگه میدارد. شما می توانید قبل از استفاده از دستگاه برچسب روی آن را بخوانید و یا از فردی که ماشین را از آن اجاره و یا خریداری نموده اید درباره نحوه استفاده از آن سوال کنید.

هیچ کس نباید از روی فرش رفت و آمد کند تا زمانیکه کاملا خشک گردد.

 • بنابراین برای خود یک راه در نظر بگیرید.

دستورالعمل روی شامپو فرش یا ماده شوینده را قبل از استفاده بخوانید. در حالت معمول باید مقداری از شوینده را با آب مخلوط نموده و داخل دستگاه شوینده فرش بریزید.

 • زیاد از ماده شوینده استفاده نکنید و مقدار کمی از آن را داخل ماشین بریزید. استفاده بیش از حد از آن هم به فرش آسیب می رساند و هم به دستگاه شوینده. معمولا کمی کمتر از میزانی که روی دستگاه نوشته شده شوینده بریزید.

فرش در حالت خیس به سرعت گرد و غبار را به خود جذب می نماید. بنابراین اگر با کفش های کثیف بر روی آن بروید به کلی فرش ها را کثیف می کنید. توصیه ما این است که در حالی که جوراب به پا دارید روی فرش بروید و یا کیسه پلاستیکی به پا کنید.

 • به هیچ عنوان با پای برهنه بر روی فرش تازه شسته شده نروید.

معمولا ماشین های فرش شوی به گونه ای طراحی می شوند که آب فرش را به داخل دستگاه مکش می نمایند. به این منظور ماشین را به عقب و جلو حرکت دهید تا آب به خوبی از فرش خارج گردد.

 • اگر قالی بیش از حد مرطوب بماند حالت بدی پیدا می نماید.

در و پنجره ها را باز بگذارید و فرش را 24 ساعت در فضای آزاد قرار دهید تا کاملا خشک گردد و حالت بدی به خود نگیرد.

 • اگر پنجره در اتاق نیست می توانید تهویه را روشن کنید و آن را روی (72 - 78) درجه بگذارید و درب اتاق را باز بگذارید.
 • از هر گونه وسیله خشک نماینده از قبیل تهویه - پنکه - بلورس و ... استفاده نمایید تا فرش با سرعت بیشتری خشک گردد.
 • خشک شدن فرش ممکن است 6 تا 12 ساعت طول بکشد؛ در این دوره زمانی شما نباید روی فرش راه بروید و نباید مبل ها را وارد اتاق کنید.
 • وقتی که فرش کاملا خشک شد می توانید محافظ پلاستیکی زیر پایه مبل ها را بردارید.

برای آنکه صابون و مواد شوینده در میان الیاف فرش باقی نماند و گرد و غبار جذب فرش نگردد دو مرتبه فرش را بشوئید؛ به این صورت که بعد از اینکه یکبار فرش را شستید به میزان 50-50 آب و سرکه را با هم مخلوط کنید و یکبار دیگر فرش را با این محلول آبکشی کنید. این کار باعث می گردد که همه مواد شوینده از فرش خارج گردد.

 • فرش هایی که رفت و آمد روی آن ها بیشتر می باشد را باید زودتر بشویید. اما فرش هایی که زیاد مورد رفت و آمد و استفاده نیستند را حتی ممکن است تا 18 ماه احتیاج نباشد که بشویید. فرش هایی که رنگ روشن دارند و به اصطلاح با یک نگاه کثیف می شوند را بیشتر و زود به زود بشویید.

4. از آلوده شدن فرش جلوگیری کنید

از مواد و ظروفی که درشان باز است بر روی فرش و یا اطراف اتاق که امکان ریختن آن ها روی فرش وجود دارد اجتناب کنید. از خوردن و آشامیدن در مناطقی که با فرش پوشیده شده اند تا حد امکان بپرهیزید.

در بعضی از کشورها از جمله ژاپن و کانادا مرسوم است که قبل از رفتن بر روی فرش کفش های خود را درمی آورند. این کار خیلی در تمیز ماندن فرش موثر است. فقط کافیست کفش ها را در یک گوشه در خارج از فرش دربیاورید و سپس روی فرش قدم بزنید.

بهتر است به حیوان خانگی خود آموزش دهید که روی فرش کارخرابی نکند و همچنین بهتر است که برای حیوان خانگی خود یک بستر مخصوص درست کنید تا آلودگی کمتری بر روی فرش ایجاد گردد. تمیز کردن بستر حیوان خانگی بسیار ساده تر از تمیز کردن فرش است.

اگر لکه رنگی بر روی قالی ایجاد شده است آن را با یک پارچه سفید و تمیز رفع کنید و سعی کنید که لکه را با عقب و جلو کشیدن پارچه تمیز کنید ولی لکه را بزرگ تر نکنید. آلودگی های ناشی از گرد و غبار و ذرات خرده ریز را با جاروبرقی تمیز کنید. اگر آلودگی ناشی از مواد جامد مانند آدامس؛ کره و ... است؛ ابتدا آن را با نوک چاقو بتراشید و سپس تمیز کنید.

امیدواریم مطالب بالا برای شما مفید بوده باشد. همچنین مطالعه مطلب راهنمای خرید موکت را به شما پیشنهاد می کنیم. شما از چه راهکاری برای تمیز کردن فرش و موکت استفاده می کنید؟ نظرات و راهکارهای خود را با ما و سایر همراهان مجله خبرنگاران به اشتراک بگذارید.

منبع: setare.com
انتشار: 18 فروردین 1399 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 438

به "نحوه تمیز کردن فرش و موکت (خانه تکانی شب عید)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه تمیز کردن فرش و موکت (خانه تکانی شب عید)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید