مسعود رضاییان: دولت آینده به ورزش به نام پدیده درجه دوم نگاه نکند

به گزارش مجله سی نوا، خبرنگاران/خوزستان یک مدیر ورزشی با بیان این که باید نگاه بالادستی ها به ورزش به نام یک تفریح تغییر پیدا کند، گفت: ورزش مثل بهداشت، آموزش، اقتصاد و خیلی دیگر از مسائل اساسی در کشورمان یک مسئله لازم است و یکی از مطالبات از دولت آینده هم این است که به ورزش به نام پدیده درجه دوم نگاه نشود.

مسعود رضاییان: دولت آینده به ورزش به نام پدیده درجه دوم نگاه نکند

مسعود رضاییان در گفت وگو با خبرنگاران، درباره مسائل ساختاری و مدیریتی در ورزش ایران، اظهار کرد: من می دانم جامعه ورزش در سال هایی که گذشت شرایط خوبی در ورزش نداشت. از جمله این که از نظر درآمدی و مالی در ورزش حداقل در باشگاه های ورزشی که نام حرفه ای را به یدک می کشند، شرایط درآمدزایی به وجود نیامد. یعنی منابع بالقوه وجود دارند اما راه چارههای مناسب برای بهره برداری صحیح از این منابع، حداقل برای ورزش به وجود نیامد و عمدتا ورزش ما به این شکل می گذرد که بعضی نمی دانم بر اساس چه قوانین و مقرراتی می توانند از بودجه های دولتی، نیمه دولتی و شرکت های نیمه خصوصی و دولتی استفاده نمایند و بعضی دیگر نمی توانند. این هم از جمله نواقصی بود که در ورزش رعایت نشد.

ضعف در عملکرد ورزش قهرمانی و همگانی

وی با اشاره به ضعف در عملکرد ورزش قهرمانی و همگانی ادامه داد: در بخش ورزش همگانی و قهرمانی هم عملکرد خیلی خوبی ندیدیم و نتوانستیم از پتانسیل موجود در کشور برخوردار شویم. اکنون هم که شاهد صحبت های کاندیداهای ریاست جمهوری هستم، کمتر در آن ها دیدم که کاندیداهایی برنامه یا حداقل دغدغه ای برای ورزش داشته باشند. یعنی حداقل نتوانستند نظر جامعه ورزش را با مصاحبه و مناظره های خود جلب نمایند و این یکی از نقطه ضعف هایی بود که مشاهده شد.

نبود زیرساخت لازم و پایبندی به برنامه بلندمدت در ورزش

این مدیر با تجربه فوتبال گفت: در این سال ها خیلی کم به زیرساخت های ورزش و توسعه ورزش همگانی و قهرمانی در رده های سنی مختلف توجه شد و به نظر می رسد بحث ورزش در این سال ها مغفول و مهجور مانده است. خیلی ها آمدند، حرف هایی را زدند اما متاسفانه عمل نکردند. از دوستانم هم می شنوم که آن ها هم به شدت از شرایط موجود در ورزش، نوع برنامه ریزی و نبود زیرساخت لازم برای ورزش و بعلاوه نبود پایبندی به یک برنامه بلندمدت گله مند هستند و در واقع امیدی به آینده ورزش نیست و هر چه بهره برداری می کنیم، از استعدادهایی است که وجود دارد و این مهم به خاطر وجود برنامه های خوب نیست.

دولت آینده به ورزش به نام پدیده درجه دوم نگاه نکند

وی درباره راه چاره برطرف مسائل ورزش کشور هم نام کرد: من بارها گفته ام ابتدا باید نگرش تغییر کند، یعنی باید نگاه بالادستی ها به ورزش به نام یک تفریح تغییر پیدا کند. ورزش مثل بهداشت، آموزش، اقتصاد و خیلی دیگر از مسائل اساسی در کشورمان یک مسئله لازم است و نباید به آن به نام یک پدیده درجه دوم نگاه شود و یکی از مطالبات از دولت آینده هم این است که به ورزش به نام پدیده درجه دوم نگاه نشود. این موضوع خیلی مهم است و اگر این نگاه تغییر کند، مطمئنا برنامه های بلندمدت استراتژیک برای تغییر وضع موجود شکل خواهد گرفت و در ورزش به جایی می رسیم که استحقاق آن را داریم.

لزوم تغییر نگاه بالادستی ها به ورزش

رضائیان خاطر نشان کرد: این که باید دعا کنیم که مثلا فلان تیم ببازد تا ما بتوانیم در فوتبال به جام جهانی صعود کنیم، به نبود برنامه و افراد شایسته در راس امور برمی شود. این اتفاقات به این علت است که افرادی ناشایست در راس امور قرار داده شدند که به صرف لابی گری آمده بودند و بعد هم شاهد اتفاقات بد برای رشته ای مثل فوتبال بودیم که مدیریت آن ها به جز بدهی، دردسر و استرس برای مردم دستاورد دیگری نداشت. به هر حال امیدوارم نگاه بالادستی ها نسبت به ورزش تغییر کند.

احتیاج ورزش به بودجه درست و حسابی

وی ادامه داد: به هر حال با تغییر نگاه، افراد درست با برنامه های درست در راس امور ورزش قرار خواهند گرفت و در نهایت رشد خواهیم کرد. استعدادهای ما به مراتب بیشتر بوده و قابل قیاس با کشورهای آسیایی نیست و آدم های درستی هم برای مدیریت در ورزش داریم، پس نباید اکنون در صندلی فعلی باشیم. پس ورزش احتیاج به انتخاب آدم های درست، با برنامه ها و نگاه درست دارد که متاسفانه در این سال ها ندیده ام. ممکن است رئیس جمهوری داشته باشیم که بخواهد سرمربی تیم ملی را عوض کند یا ضربه پنالتی بزند اما دوست نداشته باشد که ورزش را درست کند، بنابراین نباید به ظاهر امر نگاه کنیم و باید بودجه درست و حسابی برای ورزش در نظر گرفته شود.

ورزش تنها از نظر تشکیلاتی عظیم تر شد

این مدیر ورزشی گفت: هر کسی را هم که به نام وزیر ورزش انتخاب کردند در عمل با آن زمانی که نام این وزارت خانه، سازمان تربیت بدنی بود، هیچ فرقی نداشت. ما فکر می کردیم اگر به وزارت ورزش و جوانان تبدیل شود، گلستان می شود و بودجه به ورزش می رسد اما مقایسه نشان می دهد که اتفاقی رخ نداده است و تنها یک نام تغییر کرد و ساختار و نگاه تغییری نکرد و برنامه های بهتری هم تدوین نشد. در واقع تنها از نظر تشکیلاتی عظیم تر شدیم، مثل بادکنکی که باد شود که به همان نسبت هم خطر ترکیدن آن وجود دارد.

احتیاج ورزش به یک تغییرات اساسی در مدیریت ورزشی

وی در پاسخ به این سوال که به نظر شما نقش و تاثیر دولت آینده در ایجاد تحول در ورزش با رویکرد تغییرات اساسی در زیربنای سخت افزار و مدیریت ورزشی چیست؟ نام کرد: من آینده بهتری را برای ورزش متصور نیستم و فکر نمی کنم رئیس جمهور بعدی هم باتوجه به دغدغه ها، دردسرها و چالش هایی که وجود دارد و پرداختن به آن ها به مراتب از دغدغه ها و مسائل ورزشی اولی تر است، ورزش برایش در اولویت باشد، البته نه این که نخواهد به ورزش بپردازد، بلکه به خاطر شرایط حاکم و چالش های موجود اهمیت آن مسائل بیشتر از ورزش است. اما به هر حال ورزش به یک تغییرات اساسی در زیربنای سخت افزار و مدیریت ورزشی احتیاج دارد و شکی در این موضوع نیست و با انتخاب افراد مناسب در همین شرایط هم می توانیم در راه رشد ورزش گام برداریم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 تیر 1400 بروزرسانی: 23 تیر 1400 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 1358

به "مسعود رضاییان: دولت آینده به ورزش به نام پدیده درجه دوم نگاه نکند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسعود رضاییان: دولت آینده به ورزش به نام پدیده درجه دوم نگاه نکند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید