فردا بارش شهابی شلیاقی رخ می دهد

به گزارش مجله سی نوا، مهمترین بارش های شهابی سال 1399، بارش شهابی برساووشی و جوزایی هستند که در مرداد و آذرماه به وقوع می پیوندند.اما بارش های شلیاقی، عوّایی، برساووشی، ثوری، جباری، اسدی، جوزایی، ربعی نیز جز بارش هایی هستند که در سال 99 به وقوع می پیوندند.

فردا بارش شهابی شلیاقی رخ می دهد

فردا سوم اردیبهشت ماه بارش شهابی شلیاقی رخ می دهد. بارش شهابی شلیاقی یکی از بارش های شهابی سالانه است که کانون بارش آن در صورت فلکی شلیاق به نظر می رسد. این بارش شهابی معمولاً در اردیبهشت ماه به اوج خود می رسد و از تودهٔ ذرّات باقی مانده از دنباله دار C/1861 G1 که سال نجومی ای حدود 415 سال خورشیدی دارد و در سال 1861 میلادی یافت شد منشأ می گیرد.

نرخ ساعتی سرسویی اوج این بارش معمولاً حدود 21 است امّا گاهی از 150 بیش تر می گردد.

بارش شهابی شلیاقی از 26 فروردین تا 11 اردیبهشت فعال است اما اوج بارش چهارشنبه 3 اردیبهشت خواهد بود.

در زمان اوج بارش حدود 18 شهاب در ساعت وجود دارد. البته گاهی نیز این تعداد افزایش می یابد. مانند بارش سال 1361 که 90 شهاب در ساعت ثبت شد.

پیش بینی شده که اوج بارش سال جاری ساعت 12:10 روز 3 اردیبهشت رخ دهد. البته در طی سالها مشاهده شده که این زمان ممکن است تغییر کند.

بازه اوج بارش از 3:10 تا 14:10 سوم خرداد باشد.

در مناطق میانی ایران حدود ساعت 19:45 خورشید غروب و حدود 6:10 طلوع می نماید.

از حدود نیمه شب که کانون بارش به نیمه آسمان می رسد زمان مناسبی برای رصد است.

ارتفاع 60 درجه از افق برای رصد شهابها مناسب است. در جهت جنوب شرقی نیز صورت های فلکی جالبی همراه با راه شیری دیده می گردد.

در آنالیز هر بارش شهابی، عامل نرخ ساعتی سمت الراسی - ZHR بیانگر تعداد شهاب ها در آسمانی کاملاً تاریک و هنگامی است که کانون بارش در نزدیکترین موقعیتش نسبت به سمت الراس قرار گرفته است. همچنین در آنالیز هر بارش، فاز ماه در زمان اوج بارش نیز مهم است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 3 تیر 1399 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 619

به "فردا بارش شهابی شلیاقی رخ می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فردا بارش شهابی شلیاقی رخ می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید