شیکاگو رازهای هخامنشیان را بایکوت نموده؟

به گزارش مجله سی نوا، رئیس موسسه شرق شناسی شیکاگو می گوید: هم انتقال تحقیقات منتشر نشده از الواح هخامنشی و هم بازگرداندن 17 هزار لوح هخامنشی به ایران، به مجوزهای مراجع آمریکا احتیاج دارد.

شیکاگو رازهای هخامنشیان را بایکوت نموده؟

کریستوفر وودز که همزمان با انتقال چهارمین محموله از الواح هخامنشی به ایران سفر نموده است، درباره زمان تقریبی بازگشت سایر الواح به ایران، گفت: این الواح در اولین فرصت به ایران بازگردانده می گردد، ولی ما به مجوز احتیاج داریم. صدور این مجوزها در کنترل ما نیست، اما امیدواریم. این انتظار خیلی طولانی نخواهد شد و کوتاه خواهد بود. نمی خواهم قولی بدهم که بتوانم آن را ضمانت کنم اما امید داریم که در مدت کوتاهی و مدت زمان کوتاه تر از آخرین وقفه (از سال 2003 تا 2019) این کار انجام گردد. ما تمام توان خود را به کار می بندیم تا تمام الواح را در اولین فرصت و به امن ترین روش ممکن به ایران منتقل کنیم.

او قبلا گفته بود که الواح هخامنشی باقی مانده در موسسه شرق شناسی شیکاگو به تدریج و احتمالا در چند مرحله به ایران برگردانده گردد. این الواح حدود 80 سال پیش در کاوش های هرتسفلد باستان شناس آلمانی یافته شد و در همان سال ها با توافق دولت وقت ایران، به صورت امانی در اختیار دانشگاه شیکاگو نهاده شد تا مطالعه کند اما بازگشت این الواح به خانه تا امروز طول کشیده است. بخش هایی از این مجموعه تاکنون در چهار مرحله به کشور برگشت داده شده است. بنا به اظهار مقامات میراث فرهنگی ایران، هنوز 17 هزار لوح دیگر در اختیار این موسسه است.

طبق آنچه کریستوفر وودز گفته: تا کنون6500 تبلت، 850 لوحه آرامی و 250 متن درباره لوحه های آرامی خوانده شده و بیش از 4000 مُهر که روی تبلت ها وجود داشته، رمزگشایی شده است.

رئیس موسسه شرق شناسی دانشگاه شیکاگو درباره این که نتایج مطالعات و تحقیقات صورت گرفته روی الواح هخامنشی از چه طریق قابل دسترسی است، به ایسنا گفت: تحقیقات زیادی روی این الواح صورت گرفته است. این پژوهش ها آنلاین در دسترس است و هر شخصی می تواند آن ها را به صورت آنلاین و رایگان مطالعه و آنالیز کند. ده ها مقاله و تعداد زیادی کتاب در این باره به چاپ رسیده است. هر آنچه از سوی موسسه شرق شناسی شیکاگو در زمینه الواح باستانی ایران صورت گرفته و توسط ما به چاپ رسیده را می توانید بدون پرداخت هیچ هزینه ای از وبسایت موسسه دانلود و مطالعه کنید.

او در پاسخ به این که مقامات میراث فرهنگی ایران می گویند نتیجه این مطالعات در دسترس قرار ندارد، گفت: آثاری که در این باره به چاپ رسیده در دسترس همگان است اما مطالعاتی هنوز به چاپ رسیده که می خواهیم به اشتراک بگذاریم اما بر اساس قانون انتقال مالکیت معنوی آمریکا که باید به آن احترام بگذاریم، باید منتظر انتقال دیگر الواح به ایران بمانیم.

برای انتقال تحقیقات منتشر نشده به ایران احتیاجمند مجوز از مراجع مربوط در آمریکا هستیم. ما قصد داریم تمام این اطلاعات را به اشتراک بگذاریم اما اجازه بدهید ابتدا الواح بازگردانده گردد، همکاری ها توسعه یابد و سپس به یک تفاهم نامه و یا توافق احتیاج داریم که باید درباره آن صحبت کنیم و به سمت به اشتراک گذاشتن همه چیز حرکت کنیم.

رئیس موسسه شرق شناسی دانشگاه شیکاگو گفت: هنوز مطالعه و کار روی الواح در حال اجرا است و مطالعات جدید نسبت به مطالعات قدیمی کامل تر هستند و در سطح متفاوتی قرار دارند. مطالعه روی الواح هخامنشی هیچگاه به سرانجام نخواهد رسید و همیشه کارهای بیشتری برای انجام دادن است. ما قصد داریم تمام اطلاعات موجود را به اشتراک بگذاریم و این اولین قدم در رسیدن به یک تعامل سازنده و ارزشمند بین ما است.

وودز با اشاره به این که پیشتر بعضی پژوهشگران ایرانی در مطالعه این الواح با موسسه شرق شناسی شیکاگو همکاری داشتند، درباره حضور پژوهشگران ایرانی دیگر در پروژه الواح هخامنشی، اظهار کرد: چندین دهه است که در موسسه شرق شناسی شیکاگو با یک باستان شناسان ایرانی به نام عباس علیزاده همکاری داریم.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 20 آبان 1398 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 64

به "شیکاگو رازهای هخامنشیان را بایکوت نموده؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شیکاگو رازهای هخامنشیان را بایکوت نموده؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید