شیر دادن به دوقلو ها به روش صحیح

به گزارش مجله سی نوا، شیر دادن به دوقلو ها با شیر خودتان در عین حال که سخت است، نسبت به شیر دادن به یک کودک لذتی دوچندان دارد. دشواری نگهداری کردن از دوقلو ها و نارس بودن آن ها موجب شده بسیاری از مادران لذت شیر دادن به نوزادانشان را از خودشان دریغ نموده و بچه هایشان را از خواص بی نظیر شیر مادر بی بهره بگذارند.

شیر دادن به دوقلو ها به روش صحیح

خبرنگاران | سرویس مادروکودک - شیردادن به نوزاد یکی از آرام بخش ترین کار های جهانی مادران است. نوزاد شما با مکیدن شیر باعث ترشح هورمون اکسی توسین در بدن شما می شود و رفته رفته وابسته به آرامش و حس رضایتی که در برطرف احتیاجمندی کودکتان به دست می آید، می شوید. اما اگر به جای یک نوزاد دو نوزاد از شما توقع داشته باشند به آن ها رسیدگی کنید چه؟ حتما می گویید بهترین روش تغذیه دوقلوها، تغذیه با شیرخشک است. با ما همراه باشید تا بدانید بدن تان چه توانایی های فوق العاده ای دارد.

این بدن شگفت انگیز!

جالبست بدانید بدن شگفت انگیز شما نه تنها دو بچه که می تواند 6 بچه را همزمان سیر کند! همانطور که در قرن 17 در فرانسه هر دایه قادر بود به طور همزمان شش شیرخوار را شیر بدهد.

بعلاوه، شیر شما دقیقا و دقیقا مواد مورد احتیاج بدن کودکتان را دارد و این یکی دیگر از شگفتی های بدن مادران است. مخصوصا اگر نوزادانتان نارس به جهان آمده باشند. مادری که نوزاد نارس دارد شیرش مناسب و مخصوص نوزاد نارس خودش است. این شیر بر حسب سن حاملگی مادر دارای فواید و ترکیبات خاصی ست. ترکیب شیر این مادران حتی تا یک ماه پس از تولد، چربی های مخصوص آن حتی تا شش ماه بعد از تولد و مواد حفاظتی، کلسیم، ویتامین D، ویتامین E. و بتاکاروتن و تورین و... آن بیشتر از شیر مادرانی است که نوزاد نرمال به جهان آورده اند.

ترکیب فوق العاده این شیر حتی جهت پیشگیری از بروز برخی بیماری های شایع نوزادان نارس از جمله رتینوپاتی (اختلالات ته چشم)، بیماری های روده ای (NEC) و مرگ و میر ناشی از آن ها بسیار موثر است. از همه این فواید بگذریم، شیرمادر نوزاد نارس سبب تکامل سریع تر دستگاه گوارش، تقویت و هماهنگی در مکیدن و بلع، برقراری ارتباط بهتر عاطفی بین مادر و نوزاد، بهبود و تسریع تکامل عصبی، حفظ گرمای مناسب و تأمین سطح اکسیژن بالاتر در آنان می شود. شیرمادر نوزاد نارس برای وی زود هضم و مناسب است و به همین دلیل این شیرخواران نسبت به شیرخوارانی که از شیرمادر محرومند به مراتب کمتر دچار مسائل معده و روده ای (NEC) می شوند.

فقط قبل از هرچیز، اگر درمورد شیردادن به نوزادانتان با شیر خودتان اراده کافی در خودتان یافتید، حتما در خصوص نگهداری از نوزاد نارس و شیر دادن به او مطالعاتی داشته باشید. چون بدن این نوزادان ضعیف تر است و زودتر هم خسته می شوند. از طرفی ممکن است مدتی بستری شوند. آنگاه شما نمی دانید چطور او را از شیر خود بهره مند کنید. حتما در این زمینه علاوه بر مطالعه از دکتر و پرخبرنگارانا هم هدایت بگیرید.

بیشتر بخوانید: 11 مزیت تغذیه با شیر مادر برای نوزاد و مادر

اما اگر هنوز در تغذیه نوزادانتان با شیر خودتان تردید دارید و می ترسید از عهده اش برنیایید ادامه مطاب را دنبال کنید و ببینید چه راه حل هایی می تواند این تجربه لذت بخش برای شما و حیاتی برای فرزندانتان را آسان تر کند.

شیردهی و کمبود وقت

اگرفکر می کنید شیر دادن به دوقلو ها وقت زیادی از شما می گیرد و با استفاده از شیشه شیر وقت آزاد بیشتری عایدتان خواهد شد، کاملا در اشتباهید. شیر دادن همزمان به بچه ها با شیشه، به اندازه شیر دادن به آن ها با سینه وقت می برد. چون در صورتی که با شیشه به آن ها شیر بدهید، باید زمانی را هم برای شستن و ضد عفونی کردن شیشه ها، همچنین آماده کردن و گرم کردن شیر خشک اختصاص دهید. طبق محاسبات موسسه بین المللی معروفی به نام La Leche League International که در زمینه ترویج و حمایت از شیردهی مادران به نوزادان خود فعالیت می نماید، در صورتی که مادر در سال اول پس از تولد دوقلوهایش، با سینه به آن ها شیر بدهد، حدود 300 ساعت در وقت خود و بیش از یک میلیون تومان در هزینه ها صرفه جویی می نماید. شیر دادن به دوقلو ها با شیر مادر، ممکن است بسیار سخت باشد، اما باعث کمبود وقت نمی شود.

نحوه شیر دادن به دوقلو ها

روش غیرهمزمان: مادر می تواند به دوقلوهایش بطور همزمان یا غیر همزمان شیر بدهد. نحوه شیر دادن به دوقلو ها بستگی به این دارد که مادر چگونه احساس راحتی کند. از اینرو بسیاری از مادران روش غیر همزمان را ترجیح می دهند. چون برخی از شیرخواران در روز های اول تولد احتیاج به یاری هر دو دست مادر جهت نگهداشتن و دریافت صحیح سینه دارند، بنابراین باید به آن ها به تنهایی شیر داده شود. عظیم ترین اشکال این روش آن است که شیرخوار دوم ممکن است شکیبا نباشد و در طول شیرخوردن شیرخوار اول بی قراری کند. از طرف دیگر این روش دو برابر بیشتر وقت می برد و مادر ممکن است فرصت کافی برای استراحت خودش نداشته باشد.

روش همزمان: روش همزمان شیر دادن به دوقلوها موجب صرفه جویی در وقت مادر می شود. ضمناً شیرخواری که ممکن است به طور ضعیف شیر بمکد، به یاری شیرخوار دیگر که به طور همزمان و موثر از سینه دیگر شیر می خورد و رفلکس جهش شیر را تحریک می نماید، شیر بیشتری دریافت خواهد نمود. پس از آموزش و یاری به مادر در دفعات اول شیردادن، بیشتر مادران متوجه می شوند که این روش، ساده ترین و بهترین روش تغذیه شیرخواران دوقلو است.

هنگام شیر دادن به دوقلوها استفاده از دو بالش یا بالش های مخصوص U شکل بسیار مفید است. به این ترتیب شیرخواران در سطح سینه ها قرار می گیرند و بالش ها وزن آن ها را تحمل می نمایند. دست های مادر آزاد است تا سینه را به نحو صحیح به شیرخواران عرضه کند و حتی بتواند هنگام شیردادن، چیزی بخورد یا با تلفن صحبت کند. مادر حتی می تواند یک بالشت مخصوص بخرد یا اگر در بازار ها موجود نیست آن را بدوزد.

تعویض سینه

تا وقتی که شیرخواران هر دو سینه را کاملاً و بطور موثر تخلیه می نمایند، احتیاج به تعویض سینه در هر شیردهی نیست، ولی باید توجه داشت که شیرخواران متفاوتند و توانایی آنان در تخلیه سینه نیز متفاوت است. یکی از آن ها ممکن است بهتر شیر بخورد و دیگری ضعیفتر باشد.

برای اطمینان از تحریک مساوی هر دو سینه در فراوری شیر، پیشگیری از رشد نامتناسب سینه ها، هماهنگی و تحریک بیشتر شیرخواران یا جلوگیری از ندریافت سینه طرف دیگر و دریافت متناسب از شیر پیشین (Fore milk) و شیر پسین (Hind milk) در شیرخواران چند قلو می توان سینه را در یک نوبت تغذیه (خصوصاً در نوزاد خواب آلود)، یا هر نوبت تغذیه، یا هر چند نوبت یکبار و یا روزانه تعویض نمود. این کار باعث می شود سینه ای که شیرخوار خواب آلود و یا با مکیدن ضعیف از آن تغذیه می نماید، توسط شیرخوار دیگر که مکیدن قوی دارد تخلیه و به فراوری بیشتر شیر و همچنین کاهش مسائل سینه مادر یاری شود.

بیشتر بخوانید: روش های افزایش شیر مادر + تشخیص کمبود شیر مادر

سخن آخر

شیر دادن به نوزادان دوقلو کار دشواریست، اما شدنی ست. نگهداری از دوقلو ها صبر ایوب می طلبد. خصوصا که مادر پس از انجام جراحی سنگین سزارین ناگهان تحت فشار این نگهداری قرار می گیرد. قطعا تا مدتی باید تحت حمایت بیشتر همسر و خانواده ها قرار گیرد و این به هیچ عنوان باعث خجالت و شرمندگی نیست. پس اگر به خوبی تحت حمایت قرار گرفته اید و باز هم از شیر خشک یاری می گیرد، بهتر است تجدیدنظر کنید تا این تجربه شیرین را از دست ندهید.

منبع: setare.com
انتشار: 8 اسفند 1399 بروزرسانی: 8 اسفند 1399 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 1115

به "شیر دادن به دوقلو ها به روش صحیح" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شیر دادن به دوقلو ها به روش صحیح"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید