سرورهای استانی بسیاری از مسائل آموزش مجازی را حل می نماید، مشکل دسترسی به اینترنت تسهیل خواهد شد؟

به گزارش مجله سی نوا، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر گفت: آمادگی داریم با استفاده از ظرفیت سرورهای استانی آموزش مجازی و برخط را در سطح استان ارائه دهیم.

سرورهای استانی بسیاری از مسائل آموزش مجازی را حل می نماید، مشکل دسترسی به اینترنت تسهیل خواهد شد؟

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل آمریکا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی آمریکا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی آمریکا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های آمریکا انتخاب کنید.

گروه استان های خبرگزاری خبرنگاران، حسین عقابی؛ آموزش مجازی بعد از شیوع ویروس کرونا در کشور شکل جدیدی به خود گرفت و همه مراکز آموزشی از جمله دانشگاه آزاد اسلامی برای به انتها رساندن سال تحصیلی به نوعی مجبور به استفاده از این نوع آموزش شدند که موفقیت هایی خوبی را برای این دانشگاه رقم زد.

در مدت زمان بیش از 6 ماهی که از آموزش مجازی گذشته است، مراکز آموزشی توانستند با همه کاستی ها و مسائل با این نوع آموزش سال تحصیلی را به انتها برسانند و اکنون دانشگاه ها به ویژه دانشگاه آزاد اسلامی با توجه به نزدیک شدن به شروع سال تحصیلی برای دانشجویان و تداوم شیوع ویروس کرونا به دنبال رفع نقاط ضعف و تقویت زیرساخت ها در آموزش برخط و مجازی هستند.

**

آمادگی دانشگاه آزاد اسلامی خوزستان برای برگزاری کلاس های حضوری

اعتماد و نظارت سازمان مرکزی 2 بال موفقیت آموزش مجازی در واحدهای دانشگاهی

خبرنگار خبرگزاری خبرنگاران برای اطلاع از اینکه آیا مسائل آموزش مجازی در استان ها و شهرهای مختلف رفع شده است و اینکه دانشگاه ها چه برنامه ای برای ارائه هرچه بهتر این نوع آموزش دارند با اسماعیل عبداللهی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر به تبادل نظر نشسته است که در ادامه خواهیم خواند.

خبرنگاران: با توجه به ارائه آموزش مجازی در 6 ماه گذشته و بعضی اعتراض ها به دلیل کمبودها در این نوع آموزش به ویژه در مناطق محروم و مسائل اینترنتی، چه تمهیداتی را در ترم جدید آموزشی برای رفع کاستی ها اندیشیده اید؟

عبداللهی: استان بوشهر آموزش مجازی و آزمون های آنلاین را نسبتاً خوب اجرا کرد و این کار چند دلیل داشت. یکی اینکه تقریباً مجری سیدا چهار بودیم و این آمادگی وجود داشت که بتوانیم این ظرفیت را روی سامانه سیدا ایجاد کنیم.

در ترم قبل 330 واحد دانشگاهی از آزمون آنلاین سیدا4 بوشهر و 70 واحد دانشگاهی هم از کلاس های آموزش مجازی استفاده کردند. ترم تابستان هم این فرایند اجرا شد و از همه ظرفیت هایی که داشتیم، استفاده کردیم.

ضروری است مسائل در زیرساخت های اینترنتی حل گردد؛ اما با توجه به مجموعه تجربیات و اطلاعاتی که داریم روی سامانه سیدا4 با حداقل اینترنت هم امکان دسترسی وجود داشته و دانشجویان چه به وسیله لپ تاپ شخصی، موبایل و چه به وسیله زیرساخت هایی که در خود واحدهای دانشگاهی ایجاد شده است، فعال شدند و رضایت روزبه روز افزایش پیدا کرد.

اگر همین شرایطی را که اواخر ترم قبل داشتیم، دنبال کنیم و سامانه آموزشیار هم به زودی اجرایی شده و فرآیند آن تکمیل گردد، امیدواریم با این تجربیات و اطلاعات بتوانیم در ترم جدید خدمات بهتری را ارائه کنیم.

در ترم گذشته و تابستان اطلاع رسانی به همه دانشجویان و استادان به منظور آموزش خبرنگارانن برای نحوه استفاده از ظرفیت ها، تجهیزات و امکانات انجام شد. طرح تعاون هم یاری زیادی کرد و خیلی از دانشجویان در واحدهای دانشگاهی دیگر امکان بهره گیری از این ظرفیت را پیدا کردند و همکاری خوبی وجود داشت و مشکل چندانی نداشتیم.

امیدواریم با قولی که دولت و وزیر ارتباطات داده و دانشگاه هم پیگیری می نماید، اینترنت رایگان برای دانشجویان داشته باشیم که این موضوع یکی از دغدغه های اولیا و دانشجویان بوده است و مطرح می کردند که چرا باید هزینه اینترنت را متقبل شویم.

خبرنگاران: در ترم جدید چه تمهیداتی اندیشیده شده تا زمان های از دست رفته دانشجویان در گذشته جبران گردد و پیش بینی شما حضور چنددرصدی دانشجویان و استادان در کلاس های مجازی در سال تحصیلی پیش رو است؟

عبداللهی: همواره در کلاس های عادی و حضوری یک درصدی غایب داریم و این طور نیست که همواره همه دانشجویان در کلاس ها شرکت نمایند. آیین نامه هم در این مورد تأکید دارد که بعضی از دانشجویانی که غیبت بیش ازحد مجاز دارند باید درس هایشان را حذف نمایند. از طرفی در این ترم و در سامانه سیدا فایل های ضبط شده کلاس ها را هم داریم که می تواند در اختیار دانشجویان قرار بگیرد تا اگر کسی نتوانست آنلاین شرکت کند، بتواند از این ظرفیت بهره مند گردد.

همه کوشش ها بر این است که تعداد غایبان را به کلاس های عادی نزدیک کنیم. با استفاده از تجربیاتی که تا به امروز کسب شده و ذخیره کردن فایل ها، این اطمینان را بدهیم که دانشجویان اکنون با این پدیده آشنایی کامل دارند؛ چراکه تعداد غایبان در آزمون ها بسیار پایین بود؛ بنابراین امیدواریم این تعداد حضور را افزایش دهیم و به آن حد معقول و متعارفی که مورد انتظار در کلاس های عادی و حضوری است، برسانیم.

خبرنگاران: آموزش برخط و مجازی در 6 ماه گذشته تجربه خوبی برای دانشگاه شد، دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر قرار است از چه زیرساخت هایی برای ترم تحصیلی سال جدید استفاده کند؟

عبداللهی: با توجه به اینکه سامانه آموزشیار یکپارچه می گردد، طبیعتاً همه باید از این ظرفیت استفاده کنیم. اکنون هم سیدا4 که دارای این قابلیت بود، قابل استفاده نیست و از دسترس خارج شده است؛ اگر سازمان مجوز بدهد که بتوانیم مجدداً از این سامانه استفاده کنیم، این آمادگی وجود دارد که از ظرفیت سرورهای استانی بتوانیم بهره مند شویم و می توانیم این خدمات را به کل استان بدهیم و طوری برنامه ریزی کلاسی نموده ایم که تقریباً درس های مشترک و مشابه در کل استان برای همه دانشجویان در رشته ها و واحدهای مختلف قابل استفاده باشد.

خبرنگاران: با توجه به اینکه چند ماه گذشته را با سیستم آموزش مجازی طی نموده اید، به نظر شما با مسائلی در حوزه آموزش مجازی در سال جدید برخورد خواهید کرد؟

عبداللهی: فکر می کنم مسائل بیشتر درباره دسترسی به اینترنت و تسهیل اینترنت مورد احتیاج باشد. عملاً دانشجویان و استادان خودشان را با این سامانه یا روش آموزش تطبیق داده اند و امیدواریم زیرساخت ها که عمدتاً هم مربوط به دانشگاه نیست و مربوط به دولت و اولیای امور است، فراهم گردد یا حداقل در همین حدی که تا به امروز بوده، وجود داشته باشد تا بتوانیم خدمات خود را بهتر از گذشته ارائه کنیم.

خبرنگاران: حضور دانشجویان، استادان و کارمندان در ترم جدید تحصیلی به چه صورت خواهد بود؟

عبداللهی: اینکه آیا استادان و دانشجویان ملزم به حضور 100 درصدی هستند یا خیر، بستگی به شرایط کرونا در کشور و استان دارد. طبیعتاً تابع تصمیمات ستاد ملی کرونا و ستاد استانی کرونا هستیم. اگر شرایط قرمز باشد، طبق بخشنامه سازمانی حق نداریم کلاس حضوری برگزار کنیم و خانواده ها هم از ما انتظار دارند که الزام به برگزاری حضوری کلاس ها نداشته باشیم.

هیئت علمی و کارمندان دانشگاه هم به عنوان بخشی از جامعه، حق دارند دغدغه سلامتی و امنیت خودشان را داشته باشند؛ بنابراین اگر شرایط کرونا به همین شکل باشد، توصیه این است که زیرساخت های آموزش مجازی تقویت و در اختیار مخاطبان قرار داده گردد و همین شرایط ادامه پیدا کند.

البته در خصوص کلاس های با جمعیت کم یا کلاس های عملی و آزمایشگاهی، مانند گذشته بنای ما بر این است که بتوانیم با تعداد کم این کلاس ها را به صورت حضوری و با رعایت پروتکل ها اجرا کنیم.

خبرنگاران: از مسئولان آموزش مجازی در ترم تحصیلی جاری چه انتظاری دارید؟

عبداللهی: اگر قرار است آموزش مجازی به وسیله آموزشیار و به صورت یکپارچه به اجرا درآید، باید ظرفیت سازی گردد تا به علت حجم کاربران و کاری که قرار است به وسیله این شیوه اتفاق بیفتد، مسائل وجود نداشته باشد و بتوانیم این سرویس را به مردم که کم کم به آن عادت نموده و اعتماد می نمایند، ارائه دهیم.

اکنون که آموزش و پرورش می خواهد کلاس ها را حضوری برگزار کند، خیلی از مردم مقاومت می نمایند و حق هم دارند؛ اما وظیفه داریم همان طور که آموزش و پرورش درگیر زیرساخت و تمهید امکانات مورد احتیاج بوده است، به وسیله سازمان هم یاری هایی در این رابطه انجام گردد و رایزنی هایی صورت گیرد.

در عین حال مانند گذشته تابع مقررات و دستوران سازمانی هستیم و قطعاً استان بوشهر که در این رابطه، هم ابتکار عمل را در اختیار داشته و هم تجربه خوبی در موضوع آموزش مجازی دارد، می تواند وظایف خودش را در چارچوب وظایف سازمانی به خوبی انجام دهد.

4121/4062/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 1 آبان 1399 بروزرسانی: 1 آبان 1399 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 857

به "سرورهای استانی بسیاری از مسائل آموزش مجازی را حل می نماید، مشکل دسترسی به اینترنت تسهیل خواهد شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرورهای استانی بسیاری از مسائل آموزش مجازی را حل می نماید، مشکل دسترسی به اینترنت تسهیل خواهد شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید