دولت احتمالا به حساب مردم قبلا سرکشی نموده است

به گزارش مجله سی نوا، گروهی از مردم که حقوق و درآمد بالا و ملک ندارند، ولی به دلیل شغل شان تراکنش بانکی زیاد دارند،از لیست بسته معیشتی حذف شدند، این یعنی به احتمال قوی دولت در زمان مشخص مشمولان، حساب های بانکی را رصد نموده است.

دولت احتمالا به حساب مردم قبلا سرکشی نموده است

به گزارش گروه اقتصادی مجله سی نوا، قبل و بعد از شروع سهمیه بندی و افزایش 3 برابری قیمت بنزین، دولت به مردم وعده پرداخت بسته حمایتی جدید داده بود و بعد از آنکه قیمت بنزین را شبانه گران کرد، بلافاصله از جزئیات بسته حمایتی رونمایی کرد که منابع آن از محل گرانی بنزین تأمین می گردد.

همزمان با گرانی بنزین و بعد از اعتراض مردمی به افزایش 3 برابری و ناگهانی قیمت بنزین، حسن روحانی و کابینه اش به مردم گفتند که نگرانی بابت افزایش قیمت بنزین نداشته باشند چراکه منابع حاصل از افزایش قیمت بنزین به حساب مردم واریز خواهد شد.بعد از آنهم طبق برنامه ریزی خودشان در سه نوبت مختلف به حساب برخی از مردم براساس تعداد اعضای خانواده شان مبالغی از 55 هزار تومان تا 205 هزار تومان واریز شد.

طبق اعلام دولت در مجموع نزدیک به 60 میلیون نفر در قالب 17 میلیون و 700 هزار خانوار، اعتبار حمایت معیشتی را دریافت نموده اند. میزان پرداخت در قالب بسته های حمایتی به خانوارهای تک نفره 55 هزار تومان، دو نفره 103هزار تومان، سه نفره 138 هزار تومان، چهار نفره 172 هزار تومان و پنج نفره و بیشتر 205 هزار تومان بود.

آنطور که معاون وزیر رفاه اعلام نموده از 24 میلیون خانواده یارانه بگیر 17 میلیون و 700 هزار نفر بسته حمایت معیشتی گرفته اند و در واقع 23 میلیون نفر بسته حمایتی نگرفته اند که 20 درصد کشور را شامل می شوند.

بعد از واریز بسته حمایتی به حساب گروهی از مردم، تعیین شد که بخش زیادی از جامعه از این بسته محروم شده اند از بازنشستگان تامین اجتماعی تا خانواده هایی که بیماران خاص و معلول دارند تا کارگرانی که به گفته خودشان برای تامین معاش با مسائل جدی همراه هستند.

هرچند دولت راه را برای اعتراض عدم دریافت بسته حمایتی باز گذاشته و اعلام نموده افرادی که یارانه معیشتی برای آن ها واریز نشده است می توانند با شماره #6369* تماس گرفته و شماره ملی خود را ثبت نمایند. و بعد از آن در قالب سامانه پیامکی به آن ها اعلام می گردد که آیا اجازه می دهید تمام اطلاعات بانکی حساب های شما را آنالیز کنیم یا خیر؟

میدری معاون وزیر رفاه در همین ارتباط تأکید نموده که اگر مردم بعد از دریافت این پیامک اجازه دادند، حساب های بانکی را آنالیز می کنیم و میزان درآمد و مخارجشان به طور دقیق تعیین می گردد و اگر اجازه ندادند بسته حمایتی نمی گیرند و دیگر به حساب های بانکی شان ورود نمی گردد.

نکته مورد توجه ما در این گزارش دقیقاً موضع دولت درخصوص سرکشی به حساب های بانکی مردم است؛ دولت درحالی در ظاهر نشان می دهد که اگر معترضان به عدم دریافت بسته حمایتی اجازه آنالیز حساب های بانکی شان را بدهند نسبت به آنالیز اطلاعات بانکی این افراد اقدام می نماید ولی واقعیت موجود بیانگر خلاف این تظاهر است.

تماس ها و گزارش های مردمی مجله سی نوا تسنیم نشان می دهد که عده ای از افرادی که اتفاقاً وضع اقتصادی خوبی هم ندارند، حقوق، درآمد، و املاک شان هم در حدی نیست که یارانه شان حذف گردد و زندگی شان را با سختی می گذرانند، درحالی از دریافت بسته حمایتی محروم شده اند که بنا به شغلی که دارند تعداد تراکنش های بانکی شان در ماه زیاد است. بعنوان نمونه فردی مسئولیت صندوق قرض الحسنه خانگی را برعهده دارد و هر ماه تراکنش های بالایی برای این صندوق در حساب بانکی او ثبت می گردد؛ و مشمول هیچ کدام از شرایط دولت برای عدم پرداخت بسته حمایتی مانند خودروی بالای 250 میلیون تومان و خانه یک میلیارد و 200 میلیون تومان نمی گردد، ولی از این بسته محروم شده است که نشان می دهد، دولت از همان ابتدا حساب های بانکی را سرکشی نموده و تنها به همین دلیل یارانه معیشتی آنها حذف شده است.

یکی دیگر از افرادی که به دلیل گردش بالای حساب بانکی اش از دریافت بسته حمایتی محروم شده به خبرگزاری تسنیم گفته است: من در یک تهیه غذا کار میکنم و 2 کارت خوان به اسم من می باشد که در ماه برخی وقت ها سی چهل میلیون تراکنش دارد، که از این مبلغ تمام خرید مغازه هزینه آب ،برق ،گاز، تلفن ، اقتصادیات ،عوارض شهرداری و حق عضویت اتحادیه و اجاره مغازه پرداخت می گردد و بقیه آن بین چهار نفر که در این مکان به صورت شراکت کار می نمایند تقسیم میگردد که در خاتمه ماه با این همه تراکنش، نزدیک به دو میلیون تومان برای من باقی می ماند.

او خطاب به دولت گفت: شما چطور این را حساب می کنید که اینهمه تراکنش این دستگاه های کارت خوان به جیب بنده نمی رود؟ از شما خواهشمندم آنالیز هایتان طوری باشد که حق افرادی مثل من ضایع نگردد.

فرد دیگری هم که این مشکل را با تسنیم در میان گذاشته است، می گوید: من تنخواه دار شرکتی که در آن کار می کنم، هستم، پول به حسابم واریز می گردد و با آن برای شرکت خرید می کنم، چطوری باید به دولت بگویم که پول در گردش حساب من به دارائی من مربوط نیست ؟

این درحالی است که میدری معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اذعان دارد: مبنایی که برای انتخاب 60 میلیون نفر قرار داده ایم، تعیین هستند. افرادی مشمول حذف شده اند که درآمدشان و دارایی هایشان بر اساس شاخص های عینی که در جامعه وجود دارد، سنجیده شده و بالاتر بوده است. با این حال اگر خانواده ای معتقد است که سطح درآمدی اش از سطحی که ما اعلام می کنیم پایین تر بوده است، می تواند به وسیله سامانه اعلام کند.

وی اضافه کرد: ما دو دسته اطلاعات داریم؛ نخست اطلاعاتی که دولت ورود به آنها را مشروط به اجازه افراد نموده که شامل اطلاعات نظام بانکی و بازار سهام میگردد. دسته دوم شاخص هایی هستند که ورود به آن آزاد است مانند خودرو، ملک و... که به نام افراد است بنابراین خانواده ای که خودرو و خانه دارد و اعضای آن شاغل هستند احتمالا جزو آنهایی بوده که کاندیدای حذف از فهرست بوده اند.

همانطور که میدری گفته دولت براساس آنالیز درآمد و دارایی مردم نسبت به حذف افراد مشمول در فهرست دریافت نمایندگان بسته حمایتی اقدام نموده است؛ این درحالی است که دقیقاً بلافاصله بعد از بیان این اظهارات معاون وزیر رفاه از دسته بندی اطلاعات دولت می گوید و تاکید دارد که دولت برای ورود به اطلاعات نظام بانکی باید از مردم اجازه بگیرد.

اما همانطور که این مقام دولتی اذعان نموده دولت درآمد مردم را هم آنالیز نموده است؛ نکته مهم اینجاست که دولت اگر به وسیله حساب های بانکی به آنالیز درآمدهای مردم نپرداخته باشد باید درآمدی را مورد آنالیز قرار دهد که در سازمان اقتصادیاتی ثبت شده است. اما آیا درآمد تمام مردم و افرادی که از بسته حمایتی محروم شده اند، در سازمان اقتصادیاتی ثبت است و اقتصادیات آنهم پرداخت شده؟

بنابراین می توان این احتمال را بسیار قوی دانست که دولت در زمان آنالیز درآمدها و دارایی های مردم، از اطلاعات حساب بانکی نیز استفاده نموده است و طبق همین اطلاعات هم گزینش مشمولان دریافت بسته حمایتی اجرا شده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 دی 1398 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 216

به "دولت احتمالا به حساب مردم قبلا سرکشی نموده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت احتمالا به حساب مردم قبلا سرکشی نموده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید