جزییات تست انسانی واکسن تزریقی - استنشاقی کووپارس، فراوری انبوه واکسن از اواخر تابستان

به گزارش مجله سی نوا، رئیس دانشگاه علوم پرشکی ایران جزئیات کارآزمایی بالینی واکسن کرونا انستیتو رازی را تشریح کرد.

جزییات تست انسانی واکسن تزریقی - استنشاقی کووپارس، فراوری انبوه واکسن از اواخر تابستان

دکتر جلیل کوهپایه زاده در گفت وگو با خبرنگاران، درباره جزئیات شروع کارآزمایینی بالینی واکسن کرونای انستیتو رازی با نام کوو پارس رازی که با همکاری دانشگاه علوم پزشکی ایران انجام می گردد، گفت: قرار است در کارآزمایی بالینی فاز انسانی این واکسن دانشگاه علوم پزشکی ایران با موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی همکاری داشته باشد. احتمالا کارآزمایی بالینی در فاز اول با 130 داوطلب در 4 بازه مداخله ای از روزهای آینده و اوایل اسفند ماه شروع خواهد شد.

وی اضافه نمود: پس از این مرحله که دو دوز تزریقی و استنشاقی ارائه می گردد، فاز دوم را بر دو گروه 250 نفره شروع می کنیم. انجام فاز یک و دو مطالعات بالینی حدود 4 تا 5 ماه زمان لازم دارد و پس از آن فاز سوم مداخله انسانی بر جمعیت بیشتری (حدودا 20 هزار نفر و یا بیشتر) انجام می گردد. امیدواریم طبق پیش بینی ها و مشاهدات فاز حیوانی، بتوانیم به نتایج خوبی از این واکسن جدید نوترکیب برسیم.

وی درباره زمان بندی دریافت واکسن در میان داوطلبان تزریق این واکسن، اظهار کرد: واکسن در روزهای یک، 21 و 51 ارائه می گردد. روزهای یک و 21 تزریق عضلانی صورت می گیرد و روز 51 بخش استنشاقی آن در اختیار داوطلب قرار می گیرد.

کوهپایه زاده درباره نحوه پذیرش داوطلبان تزریق واکسن کرونای انستیتو رازی، توضیح داد: بر اساس پروتکل های مشخص شده افراد می توانند به وسیله سایت موسسه تحقیقات واکسن سازی رازی ثبت نام نمایند و افراد واجد شرایط پذیرش می شوند، فعلا حتی از بین اساتید و دانشجویان دانشگاه ایران هم داوطلب تزریق واکسن داشته ایم.

وی با اشاره به اینکه زمان شروع فاز سوم مطالعات بالینی واکسن بستگی به اتمام فاز اول و دوم دارد، ادامه داد: با توجه به زمان بندی حدودا 4 تا 5 ماه اتمام دو فاز اول گمان می کنیم بتوانیم فاز سوم را در اواسط تابستان 1400 انجام دهیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران درباره زمان تقریبی اتمام کارآزمایی های بالینی و ورود به مرحله فراوری انبوه واکسن کوو پارس رازی، گفت: پیش بینی ما بر اساس اعلام همکاران دانشگاهی و دوستان در انستیتو رازی این است که تا اواخر تابستان آماده فراوری انبوه واکسن شویم.

وی در پایان تاکید نمود: تمام واکسن هایی که در جهان و ایران در دست ساخت است ارزش و اثرگذاری خود را دارند اما نکته قابل توجه این است که مردم باید رمز رعایت بهداشت فردی (شفا) شامل شست وشوی دست ها، فاصله گذاری فیزیکی و استفاده از ماسک را به عنوان یک تکلیف از هر واکسنی موثرتر بدانند؛ زیرا به کاهش گردش ویروس در جامعه یاری می نماید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 اسفند 1399 بروزرسانی: 18 اسفند 1399 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 1134

به "جزییات تست انسانی واکسن تزریقی - استنشاقی کووپارس، فراوری انبوه واکسن از اواخر تابستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزییات تست انسانی واکسن تزریقی - استنشاقی کووپارس، فراوری انبوه واکسن از اواخر تابستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید