تاکید بر توسعه همه جانبه شهری با حفظ میراث هزار ساله شاهدیه

به گزارش مجله سی نوا، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، تاکید بر توسعه همه جانبه شهری با حفظ میراث هزار ساله شاهدیه صورت گرفت.

تاکید بر توسعه همه جانبه شهری با حفظ میراث هزار ساله شاهدیه

قضیه چیست؟

شاهدیه و تنش های میراث فرهنگی و شهرداری بهانه ای شد تا این شهر غنی از از میراث و هویت و اصالت تاریخی بتواند خود را به ایران عرضه کند و در فهرست آثار ملی به ثبت برساند؛ ثبتی که برای آن اداره کل میراث فرهنگی و شهرداری هر دو اهتمام کرده و شهرداری نه تنها در این باره حمایت معنوی داشت، بلکه با تامین مالی تدقیق و سایر ملزومات ثبت این میراث فرهنگی توانست دین خود را به این شهر ادا کند.

شهر شاهدیه به عنوان اولین شهر در سال 1400، ثبت ملی شد و دوباره احیای ابنیه تاریخی شور گرفت، بطوریکه باز هم شهرداری پیش قدم شده و توانست در این باره نیز پیشتازی کند.

سیدعلی میرنژاد، شهردار شاهدیه گفت: این شهر تاریخی پوشیده از باغات و آثار و بافت تاریخی از نگاه شهرداری شاهدیه مغفول نمانده و برای حفظ آن اقدام شده است.

وی پیگیری برای ثبت اختصاصی و مجزای بافت تاریخی شاهدیه را یکی از این اقدامات برشمرد و اضافه کرد: این بافت تاریخی به اهتمام سایر دیگر متولیان با شماره 300 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

این مسئول بازسازی و اجرای طرح عمرانی و گردشگری برای قلعه تاریخی ابرآباد را از دیگر اقدامات شهرداری در راستای حفظ این میراث ارزشمند اعلام کرد و گفت: این بنای تاریخی متعلق به عصر ساسانی در طرح های بازآفرینی شهری تعریف و توانست از اعتبار ملی بهره مند و در نهایت بازسازی اضطراری شود.

وی تاکید کرد: در مجموع هنوز نیز حدود چهار میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل بازسازی این مجموعه تاریخی مورد نیاز است و انتظار می رود که اداره کل میراث فرهنگی استان نیز در این زمینه با شهرداری همکاری کند و اعتباری برای این بنای تاریخی تخصیص دهد.

میرنژاد که گردشگری را یکی از دغدغه های شهرداری می داند، در خصوص اجرای طرح ویژه محور گردشگری شاهدیه شرح داد: طرح گردشگری شهر شاهدیه شامل محوری در بردارنده 50 هکتار بافت تاریخی ثبت شده و سایر بافت های این شهر شده و در چهار محور پیاده و یک محور ماشین رو این طرح در دست اجراست.

وی اصلاح هندسی و ترافیک شاهدیه و محوطه سازی پیرامون بافت تاریخی ابرندآباد و همچنین اجرای طرح دوچرخه سواری بین باغات شاهدیه را از اهم بخش های این طرح گردشگری اعلام کرد و گفت: این طرح در حال حاضر با اعتبار 25 میلیارد ریال در دست اجرا بود و به اعتبار 60 میلیارد ریال برای تکمیل این مجموعه نیاز دارد.

اجرای طرح های متنوع شهری در شاهدیه

شهر شاهدیه با چالش شهرنشینی و توسعه شهری در عین تاریخی و میراثی بودن روبروست، مسئله ای که حساسیت مدیریت شهری در آن را چند برابر کرده و با اجرای شهری ناسازگار با میراث فرهنگی، انگشت اتهام به سمت شهرداری نشانه می رود، مسئله ای که اجرای بسکمک از طرح های شهری در شاهدیه را با مشکل روبرو کرده است.

توسعه زیرساخت های شهری در عین حساسیت موجود از مطالبات مردم شاهدیه است، مسئله ای که چالش اجرای یک طرح توسعه شهری در یکی از محلات تاریخی ابرندآباد شاهدیه را یادآور می شود.

البته شهرداری شاهدیه با وجود تمام چالش های اجرای طرح های شهری، توسعه همه جانبه ای از توسعه زیرساخت های شهری و فضای سبز را در دستور کار قرار داده و با رعایت ضوابط میراث فرهنگی در حال اجرای آن هاست.

شهردار شاهدیه در خصوص این اقدامات توسط شهرداری شرح داد: احداث شش میدان، بلوار و نصب و خرید ایستگاه های اتوبوس از دیگر اقدامات در دست اجراست.

وی از اجرای نهضت آسفالت در شهر شاهدیه و تداوم این نهضت در سال 1400 خبر داد و گفت: در این دوره چهارساله علاوه بر این نهضت، پیاده محوری در بلوارها به عنوان یکی از سیاست ها و برنامه های اصلی شهرداری و شورای شهر شناسایی و اجرایی شد.

میرنژاد از ساخت المان ها و نمادهایی در شهر شاهدیه خبر داد و گفت: یکی از مقوله های مهم در این شهر بهبود سرانه فضای سبز بود که شهرداری در این باره اهتمام لازم را به خرج داد.

وی با بیان اینکه یکی از اهداف توسعه فضای سبز شاهدیه جلوگیری از گرد و خاک ها و ریزگردهای موجود در شاهدیه به عنوان یکی از کریدور ریزگردهای استان یزد است، شرح داد: با توسعه فضای سبز شاهدیه و اقدام برای ایجاد کمربند سبز این شهر و لزوم تامین آب مورد نیاز برای این اقدام، سرانه فضای سبز شهری به ازای هر شهروند 44 متر مربع رسیده است.

وی با بیان اینکه 80 هکتار فضای سبز دایر در شاهدیه وجود دارد، گفت: پنج قطعه زمین از منابع طبیعی دریافت شده و کمربند سبزی در این محدوده دایر خواهد شد. علاوه بر آن، ایجاد پارک بزرگ شهر با مشاور ذی صلاح در شمال غرب یزد نیز در دست اخذ مجوزهاست.

میرنژاد از اجرای 90 درصدی جداسازی آب شرب از آب فضای سبز در شهر شاهدیه خبر داد و در ادامه یادآور شد: نگاه اصلی شهرداری شاهدیه در اجرای عمده این طرح ها سرمایه گذاری در بخش های مختلف خصوصا فرهنگ و آموزش است لذا در این زمینه از کمک به بهسازی و تامین تجهیزات برای مدارس شاهدیه علاوه بر پنج درصد لازم شهرداری غافل نشدیم.

وی از بهبود خدمات رسانی شهرداری در شاهدیه یاد کرد و در انتها ضمن یادآور شد: شاهدیه دارای اولین شهرداری دارای خدمات 100 درصد الکترونیک استان بود، بطوریکه در حال حاضر مردم می توانند تمام خدمات خود در حوزه شهرداری را غیرحضوری انجام دهند. میرنژاد در انتها اعلام کرد: این شهرداری با 17 پرسنل، بیش از دو برابر این تعداد پست را اداره می کنند.

منبع: همگردی
انتشار: 12 خرداد 1400 بروزرسانی: 12 خرداد 1400 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 1293

به "تاکید بر توسعه همه جانبه شهری با حفظ میراث هزار ساله شاهدیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاکید بر توسعه همه جانبه شهری با حفظ میراث هزار ساله شاهدیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید