انشعاب در بین جمهوری خواهان

به گزارش مجله سی نوا، حدود 100 نفر از اعضای برجسته حزب جمهوریخواه از کمپین جو بایدن دموکرات برای احراز پست ریاست جمهوری امریکا در انتخابات 3 نوامبر(13 آبان) این کشور حمایت خواهند کرد.

انشعاب در بین جمهوری خواهان

به گزارش رویترز، بیل ولد، کاندیدای سابق حزب جمهوریخواه برای انتخابات 2020 و فرمانداران ایالات میشیگان و نیوجرسی که آنها هم جمهوریخواه هستند، در این جمع جای دارند. گروه مبارزاتی فوق که جمهوریخواه و مستقل های طرفدار بایدن نامیده شده اند، توسط کریستین تاد ویتمن، فرماندار پیشین جمهوریخواه ایالت نیوجرسی هدایت می شوند. وی از دشمنان سرسخت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری فعلی امریکا است و در کنوانسیون اخیر جمهوریخواه نیز علیه ترامپ سخنرانی و آشکارا از بایدن حمایت کرد. ویتمن روز جمعه گفت: بایدن مردی معقول و با حساب و کتاب است. ترامپ می کوشد جهانی بایدن و روش های او را مغشوش و وحشتناک جلوه بدهد اما این صفت ها بیشتر به درد توصیف خود ترامپ و مرام و شیوه های او می خورد. ترامپ به آرمان های آزادیخواهانه تاخته و یک رهبر نژادپرست است و در مقابله با کرونا هم بسیار ضعیف عمل کرده است. توصیه ام به همگان این است که به هیچ وجه به او رأی ندهید! در گروه جمهوریخواهان و مستقل های طرفدار بایدن علاوه بر بیل ولد که امسال در انتخابات درون حزبی جمهوریخواهان رقابت کوتاه مدت و منجر به شکستی با ترامپ داشت، ریک اسنایدر هم مشاهده می شود که دو دوره عهده دار فرمانداری ایالت کلیدی میشیگان بود و تا سال 2019 در این سمت انجام وظیفه می کرد. اسنایدر هم دیروز خاموش ننشست و روش های مبارزاتی ترامپ را غیرانسانی و عوامفریبانه توصیف کرد و گفت: من با هر دو کاندیدای انتخابات امسال از نزدیک کار کرده ام و شک ندارم که از میان آنها، فقط بایدن است که می تواند با احراز از تندروی های ترامپ، امریکا را به جاده معقول و مثبت پیشرفت برگرداند. گروه فوق تأکید کرده که وب سایتی مخصوص انتخابات ریاست جمهوری به راه انداخته و تصریح کرده که اگر ترامپ مجدداً رئیس جمهوری امریکا شود، این کشور را به مرز متلاشی شدن رهنمون

خواهد کرد.

مسائل ویژه انتخابات 2020

به گزارش اکونومیست، با اینکه در گذشته هم شماری از ادوار انتخابات ریاست جمهوری امریکا به برخوردهای تند و جدال های بی رحمانه کشیده شده اما دوره 2020 به سبب روش های خاص ترامپ و افراد نژادپرستی که وی با آنها احساس قرابت دارد، آشوب بزرگ تری را گواهی می دهد. در یکی از خونبارترین ادوار این انتخابات که در سال 1968 شکل گرفت، رابرت کندی برادر کوچک جان اف. کندی، رئیس جمهوری ترور شده سال 1963 امریکا توسط گروه های ناشناخته مورد سوء قصد قرار گرفته و کشته شد و در رجعت به گذشته ای دورتر باید متذکر شد که حتی در سال 1912 تئودور روزولت حین یک سخنرانی انتخاباتی در ایالت ویسکانسین با تیراندازی مخالفانش از ناحیه قفسه سینه مجروح شد اما در بیمارستان او را از مرگ نجات دادند.

مشکل رایج در امریکا و بویژه اینک در کمپ ترامپ این است که بازنده های انتخابات معمولاً شکست خود را قبول نمی کنند و کار را به همهمه و جنجال می کشانند. این در حالی است که در بیشتر کشورهای غربی، دیگر بازنده ها به آنچه در صحنه انتخابات روی داده، گردن می نهند و صبر می کنند تا در دوره بعدی انتخابات بتوانند جبران مافات کنند. اما مشکل ویژه انتخابات امسال امریکا که کمتر از دو ماه تا برگزاری آن مانده، این است که پیروزی هر یک از دو طرف، هواداران فرد بازنده را بشدت ناراحت و ناامید و کشور را دچار تخلیه انرژی و رفتن به سوی تاریکی های بیشتر خواهد کرد و این امر برای عصر و زمانه ای که بیماری هولناک کرونا هم بیشترین کشته ها را در سطح جهان از میان امریکایی ها برگرفته، چیزی همچون یک فاجعه خواهد بود.

نکته منفی اضافی، رویکرد به آرای پستی در بسیاری از ایالات امریکا و در مکان هایی است که به سبب اشاعه کرونا، آمدن وسیع مردم به پای صندوق های رأی عقلایی و امکانپذیر نیست و مقرر شده که مردم آرای خود را به صندوق های معمولی پست بریزند. ترامپ مدعی است در این فرآیند، خدشه ها و خطاهای زیادی روی خواهد داد و تقلب های وسیع احتمالی می تواند نتیجه نهایی را غیرقابل اعتماد کند. اداره مرکزی پست امریکا در هفته های اخیر با ترامپ تعامل ها و گفت وگوهای زیادی داشته تا این شک را بزداید و هرچند ترامپ قدری از موضع کاملاً منفی اولیه اش عدول کرده اما باز هم به آرای پستی اعتماد ندارد. همین امروز هم گزارش ها و شکایات زیادی در دست است که در آنها ادعا شده برخی نتایج انتخابات درون حزبی در ماه های گذشته هم که براساس آرای پستی تنظیم شده بود، مشکوک و توأم با احتمال تقلب است. ترس بزرگ وزارت کشور امریکا که مجری انتخابات است، این است که آرای دو کاندیدا پا به پای یکدیگر پیش برود و براین اساس، در ساعات آخر هر دو نفر مدعی پیروزی شوند و در شلوغی و جدل حاصله، کشور به سوی هرج و مرج کشیده شود. رویدادی که انتخابات سال 2000 امریکا بین جورج دبیلو بوش جمهوریخواه و ال گور دموکرات را هم به جنجال کشاند و پس از یک ماه توقف و صبر و بررسی های مجدد، پایان دبیلو بوش براساس آرای ایالت فلوریدا که برادرش جب بوش فرماندار آن بود، برنده

شناخته شد.

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 30 مهر 1399 بروزرسانی: 30 مهر 1399 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 854

به "انشعاب در بین جمهوری خواهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انشعاب در بین جمهوری خواهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید