آیا اپل می تواند عینک هوشمندش را به عنوان جایگزین آیفون معرفی کند؟

به گزارش مجله سی نوا، در هفته های گذشته به تلاش های اپل برای تولید عینک هوشمند مبتنی بر واقعیت افزوده اشاره کردیم. این گجت قرار است مورد انتظارترین محصول واقعیت افزوده این شرکت باشد که در سال 2022 رونمایی خواهد شد، اما اولین در نوع خود نیست. طبق ادعای The Information و به نقل از منابعی که در یکی از جلسات داخلی اپل حضور داشتند، این کمپانی در سال 2022 از یک هدست واقعیت افزوده رونمایی می کند و یک سال پس از آن نوبت به عینک هوشمند اپل خواهد رسید.

آیا اپل می تواند عینک هوشمندش را به عنوان جایگزین آیفون معرفی کند؟

پیش از این، در شایعات از عینک هوشمند اپل با نام اپل گلسِز (Apple Glasses) یاد می شد و زمان معرفی آن نیز سال 2020 عنوان شده بود، اما گزارش های جدید از زمانی بسیار دورتر خبر می دهند.

در حال حاضر، اطلاعاتی که از این محصول داریم چندان زیاد نیست و همان اندک اطلاعات هم مبتنی بر شایعات و پیش بینی هاست. از جمله ویژگی های اعلام شده برای عینک هوشمند اپل که در گزارش بلومبرگ ذکر شده است، می توان به پشتیبانی از بازی ها، ویدیوها، جلسات مجازی و امثال آن اشاره کرد. قابلیت های واقعیت افزوده عینک هوشمند اپل به سنسور سه بعدی جدیدی متکی است که از چندین سال قبل توسط این شرکت در حال توسعه بوده و ظاهرا بسیار پیشرفته تر از آن چیزی است که در سیستم تشخیص چهره Face ID دیده ایم. همچنین، گفته می شود اپل مشغول کار روی لنزی است که هنگام قرار دریافت عینک روی صورت کاربر، تیره می شوند. دلیل این امر، آگاهی به اطرافیان عنوان شده است، تا متوجه شوند که کاربر مشغول کار با عینک است و به آن ها توجه ندارد.

حدود هزار مهندس مشغول توسعه اولین محصولات واقعیت افزوده و واقیت مجازی اپل هستند. تیم کوک، مدیر عامل این شرکت، در سال های گذشته تمایل زیادی به واقعیت افزوده نشان داده است. همچنین، در گزارش بلومبرگ به این موضوع نیز اشاره شده است که اپل از سال 2021، جذب توسعه دهندگان برای پلتفرم واقعیت افزوده خود را آغاز خواهد کرد که قطعا به یک همکاری تجاری بزرگ منجر خواهد شد.

عینک اپل جایگزین آیفون می شود؟

شاید جالب ترین بخش گزارش بلومبرگ، بیان این جمله بود:

در واقع، این جملات برگرفته از گفته های مدیران ارشد این کمپانی در جلسات داخلی بود. اپل پیش بینی می کند که تا سال 2030، آیفون در بازار گوشی های هوشمند جایگاهی نخواهد داشت، یا حداقل در بازار پرچم داران در کشورهای غربی با استقبال روبرو نخواهد شد. یکی از دلایل این طرز فکر، گسترش بازار گوشی های اندرویدی عنوان شده است. این موضوعی نیست که شرکتی مانند اپل بتواند با آن کنار بیاید. بنابراین، باید به فکر یک راه کار جدید باشد.

عینک های واقعیت افزوده فعلی برای فعالیت، به گوشی های هوشمند متصل می شوند تا داده ها، فضای ذخیره سازی و پردازش های مورد نیازشان، توسط اپ های واقعیت افزوده تامین شود. انتقال تمامی این موارد به یک ابزار پوشیدنی سبک، باریک و ظریف نیازمند دقت بالا و مهندسی پیشرفته است، به همین دلیل، پیش بینی می شود که نسل اول عینک هوشمند اپل یک محصول مستقل نباشد و برای فعالیت به آیفون وابسته باشد.

در یکی از شایعات منتشر شده، اعلام شد که اپل در حال توسعه سیستم عامل جدیدی به نام rOS است تا دستگاه های فعلی این شرکت را با هدست ها و عینک های واقعیت افزوده آینده اش سازگار کند؛ اما به جزئیات بیشتری اشاره نشد.

به جز بعضی از موانع فنی، دلیل دیگری وجود ندارد که عینک های واقعیت افزوده را در پاسخگویی به نیازهای مان، نسبت به گوشی های هوشمند ناتوان تر تصور کنیم. برقراری تماس، ارسال پیام، تماشای ویدیو، مسیریابی لحظه ای و بسکمک کارهای دیگر که تا کنون به لطف نمایشگرهای لمسی گوشی هوشمندمان ممکن بوده اند، در آینده با استفاده از لنزهای عینک های واقعیت افزوده انجام خواهند شد. تنها مانع نگران کننده، نحوه تعامل کاربر با عینک خواهد بود که گفته می شود می توان از فرمان های صوتی و فناوری تشخیص سه بعدی اجسام برای کار با این دستگاه ها کمک گرفت.

واقعیت افزوده؛ فناوری فعلی در کالبد آینده

با توجه به این که چند سالی است فناوری واقعیت افزوده فراگیر شده است، تصور قابلیت های بی شمار عینک اپل چندان هم سخت نخواهد بود. شاید بتوان پدیده سال 2016 دنیای فناوری یا همان بازی پوکیمون گو را اولین تجربه دنیای واقعیت افزوده به شمار آورد. امروزه نیز کاربران بسکمک از واقعیت افزوده برای فیلترهای اسنپ چت، ترجمه لحظه ای متن ها، مشاهده مکان اجرام آسمانی و تغییر دکوراسیون آپارتمان خود استفاده می کنند. به طور کل، واقعیت افزوده به یک فناوری مفید و جذاب در گوشی های هوشمند تبدیل شده است، اما عینک های واقعیت افزوده می توانند با قابلیت های جدیدتر و کاربردی تر، لذت تجربه کاربری آن را برای ما بیشتر کنند؛ برای نمونه می توان از این دستگاه ها برای بازی در دنیای واقعی یا دریافت اطلاعات از مسیرها و راه ها یا حتی افراد مقابل خود استفاده کنیم که به صورت متن مقابل چشمان ما ظاهر خواهد شد.

پیش از این چنین تجربه ای نداشته ایم؟

قطعا اپل تنها شرکتی نیست که به آینده محصولات مبتنی بر واقعیت افزوده ایمان دارد. مایکروسافت سال هاست مشغول توسعه پروژه هولولنز است و به تازگی هولولنز 2 خود را با قیمت 3500 دلار به طور ویژه برای کسب و کارها عرضه کرده است. پیش از همه این ها نیز شاهد معرفی گوگل گلس بوده ایم که به دلیل اعتراض طرفداران حریم خصوصی نسبت به نمونه اولیه آن، از بازار کنار گذاشته شد؛ اما همچنان برای کاربران تجاری توسعه می یابد. شرکت های دیگری مانند اپسون، توشیبا و ووزیکس نیز در تدارک عرضه محصولاتی مشابه هستند. اما در حال حاضر، تمامی این محصولات زیر سایه بازارهای تجاری و تخصصی مانده اند و عرضه عمومی آن ها محقق نشده است.

اپل برنامه متفاوتی برای محصول خود دارد و روی استقبال کاربران عادی از عینک هوشمندش حساب کرده است که البته انتظار زیادی است؛ مگر اینکه واقعا محصولی شگفت انگیز و متفاوت را معرفی کند. با توجه به این که محصولات اپل همیشه هیاهوی زیادی به پا می کنند؛ ممکن است عینک کوپرتینویی ها بیشتر از گوگل گلس مورد استفبال عموم واقع شود.

به علاوه، اپل گلسز در زمانی عرضه خواهد شد که بازار ظرفیت بیشتری برای پذیرش آن دارد و تقریبا بسکمک از کاربران اهمیت واقعیت افزوده را درک کرده اند. یکی دیگر از تفاوت های این محصول با سایر محصولات پیش از خودش، این خواهد بود که اپل پیش از عرضه آن، به ایجاد یک اکوسیستم مناسب فکر کرده است. همان طور که اشاره کردیم، در گزارش بلومبرگ به سال 2023 به عنوان زمان عرضه اشاره شد، اما اعلام شد که اپل از سال 2021 تلاش خود برای جذب توسعه دهندگان به پلتفرم واقعیت افزوده هدست ها و عینک هایش را آغاز خواهد کرد.

حریم خصوصی؛ پاشنه آشیل عینک های هوشمند

اگرچه عینک های واقعیت افزوده برای تبدیل شدن به یک ابزار کاربردی از ظرفیت بالایی برخوردار هستند، اما نمی توان مسائل مرتبط با حریم خصوصی را از قلم انداخت. نگرانی ها درباره ضبط ناخواسته ویدیو و جمع آوری داده ها، موضوعی است که می تواند گریبان گیر اپل گلسز نیز شود.

شکی نیست که عینک های واقعیت افزوده در نحوه تعامل ما با دنیا و با یکدیگر تاثیر گذار خواهند بود، اما دنیای تکنولوژی همیشه یک وجه دیگر هم دارد و آن نحوه تعامل فناوری مورد نظر با ماست. دستگاه های مبتنی بر واقعیت افزوده، مانند عینک ها و هدست ها، در مواردی حتی بیشتر از نیازشان داده مصرف می کنند و از محیط اطراف ما صدا، تصویر و محتوای متنی ضبط می کنند. به علاوه، بر خلاف گوشی های هوشمند امروزی که اغلب آن ها را در جیب یا کیف خود قرار می دهیم، این عینک ها بیشتر در محیط های آزاد قرار خواهند داشت؛ در نتیجه شانس بیشتری برای جمع آوری اطلاعات از محیط اطراف ما به دست خواهند آورد. البته اکثر کاربران عادی چندان به این موارد اهمیت نمی دهند و شاید حتی افرادی وجود داشته باشند که از این مسائل آگاهی نداشته باشند.

واقعیت افزوده و آینده رایانش شخصی

رایانش مبتنی بر واقعیت افزوده، اتفاقی غیر قابل اجتناب است که نسل آینده رایانش شخصی و حتی تجاری را شکل می دهد. این نسل حوزه های مختلفی از پردازش اطلاعات، شامل پردازش های ضروری، تا مسائل مرتبط با سرگرمی و زندگی روزمره ما را پوشش خواهد داد. با توجه به اشتیاق کوپرتینویی ها نسبت به استفاده از واقعیت افزوده در محصولات خود، مشخص است که این فناوری در مرکز برنامه های آینده اپل واقع شده است، اما این شرکت در به کار گیری این فناوری تنها نخواهد بود.

انتظار می رود با افزایش کاربردهای واقعیت افزوده در گوشی های هوشمند و بیشتر شدن محبوبیت این فناوری در میان کاربران عادی، در آینده شاهد حضور گسترده تر و پررنگ تر آن در انواع گوشی های هوشمند، با رده های قیمتی مختلف باشیم. در واقع، دنیای گوشی های هوشمند در چند سال آینده، زیرساختی برای ایجاد بازار محصولاتی مانند اپل گلسز خواهد بود.

با وجود تمامی مطالبی که ذکر کردیم، باز هم باید منتظر ماند و دید که محصولاتی با ساختار مشابه عینک هوشمند اپل تا چه حد پیروز عمل خواهند کرد. شاید گوشی های هوشمند به دلیل انعطاف و انطباق پذیری بالای خود با نیازهای کاربران، به این زودی ها که اپل پیش بینی می کند از دور خارج نشوند و بتوان همچنان به حیات آن ها امیدوار بود. اما در هر صورت، پیشرفت دنیای فناوری اجتناب ناپذیر است و واقعیت افزوده نیز یکی از تکنولوژی هایی است که نمی توان از ظرفیت های بی شمار آن چشم پوشی کرد.

منبع: Android Authority

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 17 دی 1398 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 191

به "آیا اپل می تواند عینک هوشمندش را به عنوان جایگزین آیفون معرفی کند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا اپل می تواند عینک هوشمندش را به عنوان جایگزین آیفون معرفی کند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید