آغاز اتصال ریلی چابهار به آسیای میانه

به گزارش مجله سی نوا، معاون شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل ونقل کشور گفت: در راستای توسعه کریدور ریلی شرق کشور و گسترش شبکه سراسری راه آهن به مناطق محروم، عملیات اجرایی راه آهن بیرجند - قائن به طول 32 کیلومتر روز گذشته آغاز شد. این خط ریلی بخشی از فاز سوم این کریدور بین اللمی با اعتبار 3700 میلیارد تومانی است که چابهار را به آسیای میانه متصل خواهد کرد.

آغاز اتصال ریلی چابهار به آسیای میانه

عباس خطیبی در گفت وگو با مجله سی نوا، اظهار کرد: راه آهن بیرجند بخشی از طرح عظیم راه آهن زاهدان- زابل- بیرجند- مشهد محسوب می شود که بندر مهم و حیاتی چابهار را از طریق مرز میرجاوه به پاکستان، از طریق مرزهای میلک، شمتیغ و دوغارون به افغانستان و از طریق مرز سرخس به ترکمنستان و در ادامه به آسیای میانه و قفقاز متصل می کند.

وی با بیان اینکه کریدور ریلی شرق کشور از چابهار تا مشهد به طول 1500 کیلومتر برنامه ریزی شده و استان ها و شهرستان های بسیاری را به شبکه سراسری ریلی متصل می کند، افزود: خط ریلی حدود 600 کیلومتری چابهار زاهدان که در حال پیشرفت بوده و هم اکنون نیز منابع آن مشخص شده است، برای فاز سوم این کریدور یعنی از بیرجند تا ایستگاه یونسی در راه آهن بافق - مشهد به طول 270 کیلومتر نیز پیروز شدیم تا از دولت مصوبه ای را دریافت کنیم که به این پروژه 3700 میلیارد تومان اختصاص یابد.

معاون ساخت وتوسعه راه آهن، بنادر و فرودگاه های شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل ونقل کشور با بیان اینکه در صورت راه اندازی راه آهن بیرجند به بافق و مشهد استان خراسان جنوبی، بیرجند، گناآباد و غیره نیز به شبکه ریلی سراسری متصل خواهند شد، ادامه داد: مقرر شده اعتبارات برای این طرح با مشارکت بخش خصوصی تخصیص پیدا کند و این راه آهن 270 کیلومتری ساخته شود.

خطیبی افزود: بر این اساس 70 درصد از منابع مورد نیاز از صندوق توسعه ملی، 20 درصد از محل منابع کنسرسیوم پیمانکاری بخش خصوصی و 10 درصد از بودجه عمومی تامین خواهد شد. البته روز گذشته راه آهن بیرجند تا قائن را به طول 32 کیلومتر شروع کردیم و با شروع عملیات اجرایی و پیشرفت قطعه ای دیگر در این راستا ریلی تقریبا می توان گفت که در 90 کیلومتر از این فاز، عملیات اجرایی شروع شده است.

وی درباره فاز دیگر کریدور ریلی شرق کشور نیز گفت: در فاز دیگر این کریدور که از زاهدان تا بیرجند و به طول 600 کیلومتر است، به دنبال فاینانس چینی هستیم که در این زمینه مذاکرات مان را نیز با یک شرکت چینی شروع کرده ایم و پس از مشخص شدن جزئیاتش، آن را اعلام می کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 آبان 1398 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 75

به "آغاز اتصال ریلی چابهار به آسیای میانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آغاز اتصال ریلی چابهار به آسیای میانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید