11 محل دور از دسترس در خانه و راحت ترین روش برای تمیز کردن آن ها

به گزارش مجله سی نوا، همواره در زمان تمیزکاری قسمت هایی از خانه را که جلوی چشم نیست تمیز نمی کنیم. قسمت هایی مثل بالای کابینت یا پره های پنکه هیچ وقت جایی در لیست تمیزکاری ندارند. هربار هم که خانه را تمیز می کنیم با این بهانه که کسی که آنجا را نمی بیند پس مهم نیست. خودمان را قانع می کنیم. اما خوب می دانیم که آنجا چقدر کثیف است و باید بالاخره یک روزی تمیز شوند. گردوغبار جمع شده در این مکان ها باعث ایجاد حساسیت می گردد، همچنین محل خوبی برای رشد باکتری های بیماری زا هستند. پس به نفع همه است که برنامه تمیزکاری اساسی را به صورت منظم اجرا کنیم.

11 محل دور از دسترس در خانه و راحت ترین روش برای تمیز کردن آن ها

شاید بگویید دسترسی به آن قسمت ها سخت است. مثلا اینکه هر هفته بخواهید تمام پره های پرده کرکره را تمیز کنید یا بالای کابینت ها را بشویید بسیار سخت است. قبول داریم، خیلی خیلی سخت است. به همین دلیل امروز قرار است در خبرنگاران مگ 10 ترفند کاربردی برای تمیزکاری قسمت های دور از دسترس را به شما آموزش دهیم.

  • 13 عادت بد در تمیز کردن خانه که باید کنار بگذارید

1. پنکه و چراغ های سقفی

برای تمیز کردن پنکه و چراغ های سقفی احتیاجی نیست روی نردبان بروید، راه آسان تری هم برای تمیز کردن آن ها هست. یک وسیله گردگیری با دسته بلند را انتخاب کنید و خیلی راحت، خاک و تار عنکبوت ها را از روی وسایل پاک کنید. بهتر است از گردگیرهایی که با پر ساخته شده اند استفاده نکنید چون گردوغبار به آن ها نمی چسبد.

اگر به گردگیرهای غیر پر دسترسی ندارید می توانید دور پرها چند لایه حوله کاغذی بپیچید و سپس وسایل را تمیز کنید. همچنین می توانید یک پارچه میکروفایبر را دور سری تی یا جاروی بلند ببندید و آغاز به تمیزکاری کنید. اگر ارتفاع وسایل خیلی زیاد است و حتما باید از نردبان بهره ببرید، آن را در محلی مطمئن باز کنید. نباید فراموش کنید در زمان استفاده از نردبان از کسی یاری بگیرید تا نردبان را مهار کند.

2. سقف و کنج ها

یک لحظه بالا را نگاه کنید، مخلوطی از خاک و غبار و تار عنکبوت در گوشه های سقف جمع شده است. برای تمیز کردن این قسمت ها یک اسفنج را به چوب گردگیری یا دسته جارو ببندید و گوشه های سقف را تمیز کنید. همچنین می توانید از جاروی بلند برای تمیزکاری کنج ها بهره ببرید. همواره اول این کار را انجام دهید سپس اتاق را جارو بکشید، چون ممکن است گلوله های غبار از سقف به زمین بیفتد.

3. بالای کابینت ها

یک وسیله گردگیر دسته بلند با سر خمیده تهیه کنید و با یاری آن بالای کابینت ها را تمیز کنید. اگر غبار و ذرات چربی بالای کابینت ها به سطح چسبیده اند و با اسفنج پاک نمی شوند از یک نردبان یا چهارپایه بهره ببرید تا بتوانید به آنجا دید کامل داشته باشید. دو فنجان آب گرم، یک قاشق چایخوری مایع ظرفشویی و یک قاشق چایخوری محلول تمیزکننده را با هم مخلوط کنید. حالا یک پارچه نرم را به محلول آغشته نموده و تمام قسمت های بالای کابینت را با آن بشویید. سپس با یک پارچه مرطوب سطح را تمیز کنید و در آخر هم با یاری یک پارچه نرم آنجا را خشک کنید.

4. پرده کرکره

پرده را باز کنید و تمام پره ها را به یک جهت قرار دهید، به شکلی که نور از آن عبور نکند. سپس با یاری یک گردگیر دسته دار توری یا پردار سطح پره ها را تمیز کنید. حالا جهت آن ها را عوض نموده و مجددا تمیز کنید. با این کار هر دو طرف پره ها تمیز می گردد. اگر وسیله گردگیری مناسب ندارید می توانید یک پارچه میکروفایبر را به سر انبر آشپزی ببندید و با یک کش آن را محکم کنید. سپس سر پارچه ای را روی پرده بکشید تا تمام غبارها پاک شوند.

  • 8 ترفند رایج تمیزکاری که هیچ تاثیری در تمیزی ندارند!

5. ریل پنجره ها و درهای کشویی

شیارهای ریل پنجره ها و درهای کشویی به میزان قابل توجهی کثیف هستند. در آن ها علاوه بر خاک مقدار زیادی آشغال های ریز هم جمع می گردد و به دلیل تنگ بودن شیارها خیلی سخت تمیز می شوند. برای تمیزکاری ریل ها ابتدا قسمت متحرک پنجره یا در را جدا کنید، سپس با یاری سری باریک جاروبرقی تمام شیارها را تمیز کنید.

دو فنجان آب گرم، یک قاشق چای خوری مایع ظرفشویی و یک قاشق چای خوری محلول تمیزکننده را با هم مخلوط کنید و با یاری یک برس نرم تمام شیارها را بشویید. سپس با یاری فرچه و آب گرم آنجا را بشویید. برای تمیز کردن شیارها در قسمت خارجی پنجره می توانید از شلنگ آب بهره ببرید. آب را با فشار به داخل شیارها بپاشید تا تمام کثیفی ها خارج شده و ریل ها حسابی تمیز شوند.

6. پشت توالت فرنگی و روشویی

تمیز کردن کف و دیوار پشت توالت فرنگی و روشویی یکی از سخت ترین کارها است. هیچ وسیله تمیزکاری مناسب شستن این قسمت ها نیست و همواره با کمی جرم و کثیفی دیده می شوند. برای تمیز کردن دستکش های ظرفشویی را دست کنید، یک برس زبر و خشک بردارید و دیوار و کف این قسمت ها را با فرچه بسایید. سپس جرم ها و آلودگی های جدا شده را با یاری جاروبرقی جمع کنید. حالا با یک برس نرم و محلول آب گرم و مواد شوینده کف و دیوار را بشویید. در آخر هم با یک اسفنج یا پارچه مرطوب آنجا را دستمال کشیده و با یک پارچه تمیز دیگر، خشک کنید.

7. سیستم خنک کننده پشت یخچال

صفحه ای از لوله های باریک و سیم پیچ ها پشت یخچال و فریزر قرار گرفته است که جریان هوای سرد را فراوری می نماید. اگر روی این قسمت غبار و کثیفی جمع شده باشد برای سرماسازی به انرژی بیشتری احتیاج دارد و در نتیجه مصرف برق را افزایش می دهد. شما می توانید به راحتی، حتی بدون اینکه یخچال را از برق بکشید، این قسمت را تمیز کنید.

یخچال و فریزر را جابجا کنید، به شکلی که به راحتی به شبکه لوله ها و سیم پیچ پشت آن دسترسی داشته باشید. حالا با یک برس ساده روی آن بکشید تا آلودگی ها جدا شوند. حتی می توانید این قسمت را با یاری جاروبرقی تمیز کنید.

اگر یخچال یا فریزر شما عظیم و شبیه به یخچال های صنعتی است و سیم پیچ آن در قسمت پایینی است، باید در قسمت تهویه را باز کنید و با یاری یک برس زبر و دسته بلند آلودگی ها را جدا کنید. با یاری یک قلم مو گوشه هایی که ممکن است جرم جمع شده باشد یا حشرات در آنجا لانه نموده باشند را تمیز کنید. حالا تمام پره های فن را همه تمیز کنید تا به راحتی بچرخد.

8. فیلتر ماشین ظرفشویی

اغلب ماشین های ظرفشویی فیلتری دارند که ذرات غذا را می گیرد و از دفع اجسام کوچک جلوگیری می نماید. اگر این فیلتر را به صورت ماهانه تمیز کنید ظرف هایی تمیزتر و بدون بو خواهید داشت. فیلتر معمولا در کف ماشین ظرفشویی قرار گرفته است اما بهتر است برای پیدا کردن آن به دفترچه راهنما مراجعه کنید.

تمام ماشین ظرفشویی را خالی کنید و قفسه پایینی را هم خارج کنید. با استفاده از یک دستمال نرم و مرطوب قسمت داخلی را تمیز کنید. اگر فیلتر ماشین ظرفشویی شما ثابت است فقط می توانید آن را کمی بلند کنید پس بهتر است درپوش آن را حسابی تمیز کنید. اگر فیلتر جدا می شد آن را باز کنید و در محلول آب گرم و مایع ظرفشویی قرار دهید. بعد از چند دقیقه آن را با یک پارچه نرم پاک کنید تا بقایای آلودگی ها جدا گردد.

2 فنجان سرکه را در کف و قسمت راه آب ماشین ظرفشویی ریخته، اجازه دهید یک شب باقی بماند. روز بعد قفسه ها را تمیز کنید و در ماشین قرار دهید، فیلتر را در جای خود بگذارید و ماشین را روشن کنید تا بدون ظرف کار شست وشو را انجام داده و حسابی تمیز گردد.

9. زباله خرد کن

اگر از زباله خرد کن استفاده می کنید ممکن است فکر کنید با یک جریان آب ساده تمام قسمت های داخلی تمیز می گردد. اما آب فقط می تواند قطعات زباله را خارج کند و مجراها تمیز نمی شوند. زباله خرد کن را روشن کنید و آب سرد را باز کنید تا در تمام قسمت های داخلی آن جربان پیدا کند. بعد از ده ثانیه آب را ببندید، اگر بوی بدی احساس کردید مقداری پوست مرکبات خرد شده را همراه با چند قطعه یخ و جوش شیرین در زباله خردکن بریزید و دوباره آن را روشن نموده و آب سرد را باز کنید.

نباید فراموش کنید هرگز نباید با برس یا دست مجراها را تمیز کنید، این کار خطرناک است؛ فقط در زمانی می توانید این کار را بکنید که جریان برق به شکل کامل قطع شده باشد. در این زمان می توانید با یاری برس و جوش شیرین فضای داخلی را تمیز کنید، سپس برق را وصل کنید و با یاری جریان آب سرد مجراها را تمیز کنید.

10. پوشش های تهویه هوا

اگر از سیستم تهویه هوا استفاده می کنید می دانید که پوشش دریچه های آن، مخصوصا بعد از استفاده در فصل سرما، پر از آلودگی و غبار است. روکش دریچه ها را جدا کنید و با شلنگ روی آن ها آب بگیرید. اگر امکان شست وشوی آن ها در فضای باز را ندارید در سینک ظرفشویی قرار داده و با محلول آب گرم و مایع ظرفشویی بشویید. اگر برای تمیز کردن هود آشپزخانه روکش ها را جدا کرد ه اید، بهتر است آن ها را مدتی در محلول آب گرم و شوینده قرار دهید تا ذرات چربی خیس بخورند. سپس با یاری یک فرچه تمام قسمت ها را بشویید. تمیز کردن روکش ها به صورت منظم به طولانی تر شدن عمر سیستم تهویه یاری نموده، از خرابی های پی درپی جلوگیری می نماید. همچنین با این کار جریان هوای تمیزتری در خانه یا محل کار خود خواهید داشت.

11. کیبورد کامپیوتر و لپ تاپ

قبل از استفاده از کیبورد کمی فکر کنید که چه چیزهایی با آن تماس دارند و چه چیزهای بین کلیدها ریخته است. حتما شما هم در زمان کار غذا یا تنقلات می خورید، تصور کنید چه چیزهایی ممکن است مابین کلیدها باشد! برای تمیز کردن کیبورد، آن را از کامپیوتر جدا کنید. اگر از لپ تاپ استفاده می کنید قبل از تمیز کردن آن را خاموش کنید. حالا کیبورد یا لپ تاپ را برعکس کنید و به آرامی پشت آن ضربه بزنید تا آشغال ها بیرون بریزند.

سپس سشوار سرد را با زاویه 75 درجه روی کیبورد بگیرید تا گردوغبارها هم از بین کلیدها خارج شوند. حالا یک پنبه الکلی را روی کلیدها بکشید. اگر پنبه کثیف شد آن را عوض کنید و کار را ادامه دهید. با این کار هم خاک و جرم از روی کیبورد پاک می گردد هم از شر میکروب ها خلاص می شوید.

بهتر است هفته ای یک بار کیبورد را تمیز کنید اما اگر سرما خورده اید یا به بیماری ویروسی دچار شده اید ضروری است پس از هربار استفاده آن را ضدعفونی کنید. در کنار تمیز کردن کیبورد می توانید موس، موبایل و دیگر وسایل الکترونیکی را هم با همین روش تمیز کنید.

سخن آخر

قسمت هایی از خانه و محل کار زیاد در دسترس نیستند یا تصور نمی کنیم که آلودگی دارند، پس در برنامه تمیزکاری دوره ای به سراغ آن ها نمی رویم. اما باید بدانید که این مکان ها بهترین جا برای جمع شدن غبار و رشد میکروب های بیماری زا هستند. همچنین غبار جمع شده در این قسمت ها باعث ایجاد آلرژی می گردد پس بهتر است با یک برنامه منظم، تمام آن مکان ها را تمیز کنید.

منبع: thespruce

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 4 فروردین 1400 بروزرسانی: 4 فروردین 1400 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 1168

به "11 محل دور از دسترس در خانه و راحت ترین روش برای تمیز کردن آن ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "11 محل دور از دسترس در خانه و راحت ترین روش برای تمیز کردن آن ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید