چگونه عادت شب ها دیر خوابیدن را تغییر دهیم؟

به گزارش مجله سی نوا، اگر جزو افرادی هستید که بار ها و بار ها لازم بوده صبح زود از خواب بیدار شوید، اما نتوانسته اید پس این مطلب را بخوانید.

چگونه عادت شب ها دیر خوابیدن را تغییر دهیم؟

شاید همواره عادت داشته اید شب ها دیر بخوابید یا اخیرا این عادت را در پیش گرفته اید، چون مثلا پیگیر سریالی هستید که تازگی ها جذبتان نموده است. علت این دیر خوابیدن ها هرچه که هست، احتمالا نتایج ناخوشایندی برایتان دارد. البته گاهی شب ها تا دیروقت بیدار بودن چیز خوبی است، خصوصا اگر احساس کنید شب ها هشیارتر و خلاق ترید؛ اما اگر مجبورید برای کار و دانشگاه و ... صبح زود از خواب بیدار شوید، پس عادت ِ شب ها دیر خوابیدن اذیتتان می نماید.

چرا شب ها دیر می خوابید؟

ریتم شبانه روزی بدن شما، ساعت درونی تان است که یک سیکل بیولوژیکی بوده و به کنترل فرایند های خاصی در بدن یاری می نماید، از جمله سیکل خواب و بیداری تان. عواملی مانند تعاملات اجتماعی، غذا، ورزش و نوری که طی روز در معرض آن قرار می گیرید می توانند ریتم شبانه روزی درونتان را تغییر دهند. این عوامل بیرونی بر ساعت درونی تان اثر می گذارند و برخی از این عوامل می توانند بر ساعت خوابیدن و بیدار شدنتان تاثیرگذار باشند.

شما چه یک جغد شب باشید یا مرغ سحرخیز! احتمالا کمتر از آنچه فکر می کنید این خصوصیت در کنترل شماست، چون مطالعات علمی می گویند این ویژگی اساسا ژنتیکی است. کرونوتایپ برخی از افراد به طور طبیعی، دیر خوابیدن است، یعنی ترجیح می دهند شب ها دیرتر بخوابند و صبح ها دیرتر از خواب بیدار شوند. کرنوتایپ سحرخیز ها هم برعکس است. افراد یا جغد شب به جهان می آیند یا مرغ سحرخیز و شما نمی توانید هر دو باشید! در ضمن نمی توان جغد شب را به راحتی به مرغ سحرخیز تغییر داد و برعکس؛ اما می توان تدریجا تغییراتی ایجاد کرد.

به هرحال اگر می بینید برای به خواب رفتن مدام درگیرید، حتی زمانی که خسته اید، شاید دچار عارضه ای به نام سندرم تاخیر در فاز خواب (DSPS) باشید که با جغد شب بودن فرق دارد. سندرم یا اختلال تاخیر در فاز خواب بیشتر در نوجوانان و جوانان شایع است.

افرادی که دچار این عارضه اند نمی توانند در ساعت هایی که اغلب مردم می خوابند به خواب بروند و برای بیدار شدن در ساعتی که مدنظرشان است و بیشتر افراد برای کار و دانشگاه بیدار می شوند مشکل دارند. در این مطلب نکاتی را به شما توصیه می کنیم که یاریتان می نمایند شب ها به موقع بخوابید و صبح با انرژی از خواب بیدار شوید.

در معرض نور صبحگاهی قرار بگیرید

این روش می تواند موثرترین کاری باشد که برای تغییر سیکل خوابتان انجام می دهید. کارشناسان می گویند استفاده از نور صبحگاهی یاری می نماید زمانی را که شب ها احساس خواب آلودگی تان آغاز می گردد جلو بیندازید. هر روز صبح به مدت 45 دقیقه تا یک ساعت در معرض نور قرار بگیرید. شدت نور مهم است و با واحدی به نام لوکس (lux) مقدار گیری می گردد. انواع نور دارای شدت های مختلف هستند:. 100 تا 200 لوکس: نور داخل خانه. 2500 لوکس: نوری که بیرون و در یک روز ابری است.. 10000 لوکس: نوری که بیرون و در یک روز آفتابی است.

در یک روز ابری می توانید با دو ساعت بیرون بودن نور کافی دریافت کنید؛ اما کارشناسان می گویند در یک روز آفتابی بدون عینک آفتابی بیرون بودن، بیشترین اثر را دارد.

هر روز راس ساعت مشخصی از خواب بیدار شوید

تغییر ساعت بیدار شدن می تواند یاری کند شب ها زودتر بخوابید. حتما دوست دارید ساعت خواب و بیداری تان هر دو منظم گردد و گاهی حتی تنظیم ساعت بیداری از تنظیم ساعت خواب راحت تر است. کارشناسان خواب توصیه می نمایند آلارم ساعت را تنظیم کنید تا هر روز راس ساعت مشخصی از خواب بیدار شوید، نه فقط روز هایی که ضروری است زودتر بیدار شوید. به عبارتی دیگر، آخرهفته ها و روز های تعطیل هم راس همان ساعت از خواب بیدار شوید و بیشتر نخوابید.

تغییرات را کم کم ایجاد کنید

به جای اینکه سعی کنید به یک باره چند ساعت زودتر از ساعتی که عادت داشتید، به رختخواب بروید، این تغییر را تدریجا ایجاد کنید. مثل بیشتر عادت ها، تغییرات اگر تدریجا و کوچک باشند بهتر جواب می دهند تا تغییرات بزرگ و سخت. سعی کنید هر شب 15 دقیقه زودتر از شب قبل به رختخواب بروید، این کار، شدنی و خیلی راحت تر است.

عصر ها کافئین نخورید

همه می دانیم که کافئین جلوی خواب را می گیرد. این ماده که معمولا در نوشیدنی هایی مانند چای و قهوه و نوشابه وجود دارد می تواند با مهار اثرات آدنوزین، خواب را به تاخیر بیندازد. آدنوزین ماده ای است که بدن برای یاری به خوابیدن فراوری می نماید. در خصوص بیشتر افرادی که کمبود خواب دارند، و خصوصا برای هر کسی که دچار بی خوابی مزمن است، عصر ها چای و قهوه نوشیدن مناسب نیست. شیر گرم یا چای های گیاهی بدون کافئین مثل بابونه، نوشیدنی های مناسبی برای غروب و شب هستند که حتی به خواب بهتر یاری می نمایند.

قبل از خواب، موبایل و تلویزیون نگاه نکنید

هرچند بسیار وسوسه نماینده است که قبل از خواب تلویزیون دیدن کنید یا کمی در اینترنت وقت بگذرانید، اما نور این ابزار ها می توانند به خواب رفتن را سخت تر نمایند. زمان ایده آل برای کنار گذاشتن این اسکرین ها، دو ساعت پیش از ساعت خواب مدنظرتان است. در واقع ضروریست که نور آبی ابزار های الکترونیکی را پیش از خواب حذف کنید، زیرا تاریکی به مغزتان پیغام می دهد که باید برای خواب آماده گردد.

تاریکی، ترشح هورمون ملاتونین را فعال می نماید و وقتی اطرافتان تاریک می گردد، ملاتونین آغاز به ترشح شدن می نماید تا کم کم سطح هشیاری تان پایین بیاید.

ورزش کنید

ثابت شده که ورزش منظم به خواب بهتر و منظم تر یاری می نماید. یافته ها نشان داده اند فعالیت بدنی منظم در افراد سالمند، موجب راحت تر به خواب رفتن و در خواب ماندن می گردد. طبق این نتایج، ورزش هوازی با شدت میانه در صبح سبب بهبود کلی در شرایط خواب افراد می گردد. کسانی که صبح ها ورزش می نمایند، شب ها فشارخون پایین تری دارند و مدت خواب عمیق شان بیشتر است.

فعالیت هوازی در صبح می تواند ضربان قلبتان را بالا ببرد. پیاده روی تند یا یوگا منجر به خواب بهتر می شوند. اگر به منظور شب ها زودتر خوابیدن ورزش می کنید، نباید شدت آن زیاد باشد و حداقل یک ساعت با زمان خوابتان فاصله داشته باشد. هرچند ثابت نشده که شب ها ورزش کردن اختلالی در کیفیت خواب ایجاد نماید، اما ممکن است زمان به خواب رفتن را به تاخیر بیندازد.

مکمل ملاتونین را امتحان کنید

بدن شما به طور طبیعی وقتی در تاریکی قرار می گیرید ملاتونین فراوری می نماید؛ اما مصرف مکمل ملاتونین هم می تواند یاری کند زودتر خوابتان بگیرد. مصرف نیم تا یک میلی گرم ملاتونین، 3 تا 4 ساعت پیش از زمان خواب می تواند مناسب باشد. برای اینکه ملاتونین برترین اثر را بگذارد توصیه شده است پیش از خواب کمتر خود را در معرض نور قرار دهید، مثلا نور اتاق را کم کنید و موبایل را کنار بگذارید.

هرچند ملاتونین به طورکلی برای بیشتر افراد بی ضرر است؛ اما عوارض جانبی احتمالی آن شامل واکنش های آلرژیک و تداخل با دارو های دیگر می گردد. مصرف مکمل ملاتونین به خانم های باردار و شیرده و کسانی که علائم زوال عقل را دارند توصیه نمی گردد. در خصوص مناسب بودن یا نبودن مکمل ملاتونین برای شما حتما از پزشک سوال کنید.

دمای اتاق خواب را کم کنید

ریتم درونی بدن شما علاوه بر تنظیم سیکل خواب بر دمای بدنتان هم اثر می گذارد. دمای مرکزی بدن طی روز تدریجا بالا می رود و شب ها قبل از خواب افت می نماید. دمای اتاق خوابتان بر تنظیم خواب شما اثر می گذارد. وقتی دمای بدنتان پایین تر می آید، کم کم احساس خواب آلودگی می کنید؛ بنابراین همواره اتاق خوابتان را خنک نگه دارید تا زودتر و بهتر بخوابید.

یافته ها نشان می دهند اتاق با دمای 36 تا 38 درجه سانتی گراد، کیفیت خواب را پایین می آورد و جلوی خواب عمیق را می گیرد؛ اما اتاق خواب با دمای 15 تا 19 درجه سانتی گراد می تواند ریتم درونی بدنتان را تنظیم نموده و کیفیت خوابتان را بالاتر ببرد.

یک روتین برای پیش از خوابتان داشته باشید

روتین های پیش از خواب فقط برای بچه ها مفید نیستند و به شما هم یاری می نمایند. داشتن یک روش برای آرام کردن جسم و فکر یاری می نماید بدنتان این پیغام را دریافت کند که زمان خواب است. روتین های شبانه، فرصت بسیار خوبی برای مراقبت از جسم و روانتان هستند؛ مثلا روتین مراقبت از پوست یا خواندن چند صفحه کتاب با موضوعی معمولی می تواند همان چیزی باشد که شما را آرام و متمرکز و برای خواب آماده می نماید.

چند توصیه دیگر. مسواک بزنید. بله همین توجه ساده به سلامت دهان می تواند شما را برای خواب آماده کند.. لباس خواب بپوشید. کارشناسان می گویند عوض کردن لباس معمولی با لباس خواب راهی ساده برای اعلام زمان خواب و استراحت به بدن است.. یک روتین خانوادگی داشته باشید. کتاب خواندن پیش از خواب برای بچه ها می تواند شامل تمام اعضای خانواده هم بگردد.. پنکه را روشن کنید. یافته ها نشان می دهند وایت نویز و هوای خنکی که از پنکه می آید هر دو برای به خواب رفتن مفیدند.. ساعت های قبل از خواب، نور و سروصدای خانه را کم کنید. نور زیاد در خانه پیش از خواب، خواب را مختل می نماید.. فعالیت های آرامش بخش انجام دهید. مدیتیشن و گوش دادن به یک موسیقی آرامش بخش هر دو کیفیت خوابتان را بهتر می نمایند.

منبع : تبیان

بیشتر بخوانید

خبرنگاران وب گردی وبگردی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 24 شهریور 1401 بروزرسانی: 24 شهریور 1401 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 1793

به "چگونه عادت شب ها دیر خوابیدن را تغییر دهیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه عادت شب ها دیر خوابیدن را تغییر دهیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید