چگونه باید برترین کفش مناسب دویدن را انتخاب و بخرید

به گزارش مجله سی نوا، فرقی ندارد برای تفریح بدوید یا یک ورزشکار باشید و بخواهید از این ورزش ساده برای آماده نگه داشتن بدن خود یاری بگیرید، در هر صورت باید کفش مناسب دویدن به پا داشته باشید تا هم نتیجه بهتری بگیرید، هم سلامت پاهای خود را حفظ کنید.

چگونه باید برترین کفش مناسب دویدن را انتخاب و بخرید

بدون شک استفاده از کفش های مناسب می تواند ورزش شما را لذت بخش تر کند و بعلاوه جلوی آسیب های احتمالی ناشی از دویدن و زیر فشار قرار گرفتن پاها را بگیرد. بنابراین، پوشیدن کفش مناسب دویدن یک نکته کلیدی است. ولی چگونه می توانید این کفش ها را انتخاب و بخرید؟

در این نوشته می خواهیم همین موضوع را آنالیز کنیم و ببینیم برای خرید کفش مناسب دویدن چه نکاتی را باید در نظر داشته باشید. در ادامه این نکات را آورده ایم و می بینیم کفش های مناسب دویدن چه ویژگی هایی دارند و چگونه به شما برای رسیدن به اهداف تناسب اندامتان یاری می نمایند. جدا از این، نگاهی به بعضی از برترین کفش ها و بعلاوه اشتباهاتی که ممکن است هنگام خرید کفش مرتکب شوید می اندازیم. پس با ما همراه باشید.

برای خرید کفش مناسب دویدن باید به چه چیزهایی توجه کنید؟

چند نکته کلیدی برای خرید کفش مناسب دویدن وجود دارند و شما پیش از انتخاب کفش باید آن ها را در نظر بگیرید. در ادامه این نکات را به ترتیب آنالیز می کنیم.

1. کجا و روی چه سطحی قرار است بدوید

شما ابتدا باید ببینید کجا و روی چه سطحی قرار است بدوید، زیرا کفش های مناسب دویدن با توجه به نوع و محل دویدن شما طراحی می شوند. برای نمونه، بعضی کفش ها مناسب دویدن روی آسفالتِ خیابان ها و جاده ها هستند که سطح فشرده ای به شمار می رود و ممکن است ناهمواری های جزئی هم داشته باشد. این کفش ها دارای ویژگی های زیر هستند.

 • سبک، نرم و منعطف هستند. آن ها برای پایدار نگه داشتن یا محافظت از پاها هنگام دویدن و حرکت تکراری پاها روی سطوح سخت و هموار طراحی شده اند.
 • برترین گزینه برای کسانی هستند که روی پیاده روها، جاده ها، تردمیل یا زمین دو و میدانی می دوند.
 • این کفش ها دارای زیره و کف صاف، تخت و نرم تری هستند تا به دویدن ثابت و پایدار روی مسیرهای آسفالتی یاری نمایند.

جدا از این کفش ها، بعضی کفش ها هم به درد مسیرهای ناهموار و کوهستانی می خورند که پر از موانع گوناگون از جمله سنگ، گِل، علف، گیاهان و… هستند. این کفش ها هم دارای ویژگی های خاص خود هستند که در ادامه می بینید.

 • دارای آج و تیغه های بزرگ تری در زیره خارجی هستند. یعنی زیر کفش دارای فرورفتگی ها و برآمدگی های بزرگی است که به حفظ تعادل روی سطوح ناهموار یاری می نمایند و باعث می شوند روی این سطوح محکم و پایدارتر بدوید.
 • آن ها ممکن است دارای یک لایه محکم در کف و زیره کفش باشند تا از پاها در برابر سنگ و اشیاء تیز محافظت نمایند.
 • برای حمایت بیشتر از پاها در مسیرهای ناهموار و پر از موانع دارای زیره میانی محکم و سفت تری هستند. زیره میانی بین زیره خارجی و کفی داخلی کفش قرار گرفته است و به استحکام کفش یاری می نماید.

افزون بر این ها، کفش های دیگری هم وجود دارند که برای باشگاه های ورزشی مناسب هستند. شما برای بعضی از فعالیت های بدنی به ویژه ورزش های تعادلی ممکن است ترجیح دهید زمین زیر پای خود را بیشتر حس کنید. به همین علت باید به سراغ کفش های نازکی بروید که زیره ضخیمی ندارند و جلوی تماس پاها با زمین را نمی گیرند.

به طور کلی، جنس سطحی که روی آن می دوید می تواند به مقدار کفشی که می پوشید مهم باشد. از آنجایی که دویدن تأثیر زیادی روی بخش های بدن به ویژه پاها می گذارد، برای اطمینان از سلامت مفاصل و تاندون ها باید حواستان به سطحی که روی آن می دوید باشد.

هر سطحی دارای مزایا و ضررهایی است. برای نمونه، چمن یکی از برترین گزینه ها به شمار می رود، زیرا نرم است و ضربه کمی به پاها وارد می نماید، ولی همین چمن هم ممکن است منجر به سُر خوردن گردد و پیچ خوردن مچ را در پی داشته باشد. اگر می خواهید برای مسابقه آماده شوید دویدن روی آسفالت خیابان ها می تواند مفید باشد و بدن را برای مسابقه سازگار کند. البته حواستان باشد با خودروها تصادف نکنید.

همه این گزینه ها به خود شما و واکنش بدنتان بستگی دارند. هر کدام هم به کفش های مناسب خودشان احتیاج خواهند داشت. پس سطوح گوناگون را امتحان کنید و ببینید در چه مسیری می توانید بدون مشکل و آسیب دیدگی کار خود را انجام دهید. سپس کفش مناسب را برای مسیر خود بخرید.

شما بعلاوه می توانید به ورزش خود تنوع بدهید و از هر شیوه ای یاری بگیرید. برای نمونه، صبح ها روی تردمیل بدوید، آخر هفته ها را در جاده های خاکی بگذرانید، بعضی روزها به سراغ آسفالت خیابان یا چمن پارک ها بروید و بعضی شب ها هم در پیاده روهای بتنی و سنگ فرش بدوید. البته این کار به کفش های گوناگونی احتیاج دارد، ولی شاید بد نباشد چند نوع کفش بخرید و از هر کدام برای مسیر معینی بهره ببرید.

2. درباره لایه بندی و زیره کفش تصمیم بگیرید

بخشی از کفش که بین پاهای شما و زمین قرار می گیرد بسیار اهمیت دارد. برای معین خوبی یا بدی این بخش باید به دو نکته دقت داشته باشید؛ یکی اندازه سفتی این بخش، یکی هم ضخامت یا ارتفاع آن.

ماده ای که در زیره میانی وجود دارد معمولا نوعی فوم است که به جذب ضربه ها هنگام برخورد پاها با زمین یاری می نماید و فشار روی پاها را کاهش می دهد. این زیره میانی ممکن است بسیار ضخیم باشد، یا حتی به مقدار ای نازک باشد که گمان کنید با پای برهنه در حال دویدن هستید. این موضوع کاملا به شما و انتخاب شخصی تان بستگی دارد که چه نوع زیره ای را انتخاب کنید.

بعضی از دوندگان دوست دارند با کفش های ضخیم و نرم بدوند تا احساس بهتری داشته باشند. بعضی هم یا احتیاجی به ضخامت کفش ندارند یا از آن خوششان نمی آید و دوست دارند با هر بار گام برداشتن زمین را به خوبی حس نمایند و ضربه محکمی به پاهایشان وارد گردد تا با پایداری و قدرت بیشتری بدوند.

برای زیرسازی کفش ها از انواعی که در ادامه می بینید استفاده می گردد. شما می توانید هر کدام را با توجه به سلیقه و اولویت بندی خود انتخاب کنید.

 • بیشترین زیرسازی (ضخامت زیاد)؛ این نوع از کفش ها دارای لایه های ضخیم در زیره میانی هستند و نرمی زیادی در اختیار پاهای شما قرار می دهند. دوندگان ممکن است هنگام دویدن در مسافت های طولانی یا مسابقات چندروزه ترجیح دهند از کفی های ضخیم تر و نرم تر زیر پاهای خود استفاده نمایند تا احساس بهتری داشته باشند. البته باید دقت داشته باشید که این نرمیِ زیاد برای هر کسی هم مناسب نیست. زیرا بعضی از مردم ممکن است از حس نرم و پفکی این کفش ها خوششان نیاید.
 • زیرسازی میانه؛ این نوع کفش ها همانگونه که از نامشان پیدا است چیزی بین نرمیِ زیاد و سفتیِ زیاد هستند. یعنی تعادل مناسبی را بین نرمی و سفتی رعایت نموده اند و به همین علت انتخاب خوبی برای بیشتر مردم هستند. و درست به همین علت احتمالا کفش های زیادی را پیدا می کنید که دارای زیرسازی میانه از نظر سفتی و نرمی هستند تا برای بیشتر مردم مناسب باشند.
 • کمترین زیرسازی (ضخامت کم)؛ کسانی که می خواهند هنگام دویدن زمین زیر پای خود را با حداقل لایه بندی احساس نمایند باید به سراغ این دسته از کفش ها بروند. این کفش ها همچنان زیره میانی دارند و از پاها محافظ می نمایند، ولی تأثیری روی جای گیری پاها و نحوه دویدن نمی گذارند و می توانند راه رفتن و دویدن طبیعی پاها را در پی داشته باشند.
 • کفش های پابرهنه؛ اصطلاح پابرهنه برای کفش هایی در نظر گرفته می گردد که نزدیک ترین احساس را به پابرهنه بودن ارائه می دهند. بسیاری از این کفش ها دارای لایه بسیار نازک و چند میلی متری (3 تا 4 میلی متر) هستند و در بخش پاشنه هم بالشتک و لایه های نرم ندارند. به همین علت از قوس طبیعی پاها حمایت نمی نمایند و تأثیری روی پایداری و استحکام پاها هنگام دویدن نمی گذارند.

افتادگی یا فرورفتگی کف کفش را در نظر داشته باشید

افتادگی یا فرورفتگی کف کفش به تفاوت لایه بندی و زیرسازی در پاشنه و پنجه کفش اشاره دارد. در بعضی کفش ها ممکن است پاشنه بالاتر از پنجه قرار بگیرد و در بعضی هم پاشنه و پنجه هم راستا و در یک خط باشند.

کفش های مرسوم دویدن به طور معمول دارای 10 میلی متر افتادگی هستند. در این کفش ها پاشنه دارای زیرسازی بیشتری است و بنابراین بالاتر از پنجه قرار می گیرد. به همین علت، این کفش ها باعث می شوند هنگام دویدن روی پاشنه فرود بیایید و اینگونه ضربه وارد شده به پا را بهتر جذب کنید.

از طرف دیگر، کفش های بدون افتادگی را داریم که دارای زیرسازی یک مقدار ای در پنجه و پاشنه هستند، بنابراین کف کفش صاف است و فرورفتگی ندارد. هرچه این فرورفتگی کمتر باشد، وسط پا بهتر می تواند ضربه دویدن را جذب کند. این کفش ها ممکن است انتخاب بهتری برای بعضی از مردم در نظر گرفته شوند. به همین علت باید آن ها را امتحان کنید و ببینید چه احساسی نسبت به آن ها دارید.

البته دقت داشته باشید با کاهش اندازه فرورفتگی تاندون آشیل پای شما مجبور است بیشتر کار کند. بعلاوه یادتان باشد اگر به کفش های مرسوم که پاشنه آن ها بالاتر است عادت نموده باشید، در صورت استفاده از کفش های بدون افتادگی یا دارای فرورفتگی کم (بین 0 تا 8 میلی متر) باید برای یک دوره معین با این کفش ها بدوید تا پاهایتان با آن ها سازگار شوند.

در سرانجام، دقت داشته باشید که افتادگی و اندازه لایه بندی و زیرسازی کاملا از یکدیگر مستقل هستند. یعنی شما ممکن است یک کفش ضخیم با بالاترین زیرسازی را داشته باشید که افتادگی ندارد. به همین علت نباید گمان کنید این کفش دارای لایه نازکی است و نمی تواند به خوبی ضربه وارده به پا را جذب کند.

3. ببینید هنگام دویدن پاهایتان چگونه به زمین می خورند

اینکه چگونه می دوید و هنگام دویدن پاهای شما چگونه با زمین برخورد می نمایند بسیار اهمیت دارد. کف پاها و مچ های هر فرد ممکن است به شکل های گوناگونی با زمین برخورد نموده و جای گیری نمایند، این موضوع شامل پنجه روی، بیش پنجه روی و پاشنه روی می گردد.

پا در حالت طبیعی زمانی که روی زمین قرار می گیرد باید کاملا صاف باشد و مچ پا زیادی به طرفین نچرخد و کمی رو به داخل باشد. این حالت پنجه روی نام دارد. ولی مچ پای بعضی از مردم ممکن است زیادی به داخل یا بیرون تغییر جهت دهد و این اتفاق روی سلامت پا تأثیر می گذارد. جای گیری مچ های پا سه نوع دارد که در ادامه آن ها را آورده ایم و شما باید با توجه به راه رفتن خود کفش مناسب دویدن را انتخاب کنید. شرکت های سازنده معمولا کوشش می نمایند کفش های خود را به گونه ای طراحی نمایند تا از نوع راه رفتن شما حمایت نمایند و اجازه دهند پاها حرکت بهتری داشته باشند.

1. پنجه رَوی

در این شرایط مچ پاهای شما کمی به داخل می چرخند که کاملا طبیعی است. این موضوع به شما یاری می نماید تا ضربه وارده را بهتر جذب کنید و فشار روی زانوها و مفاصل پا را کاهش دهید. دوندگانی که از نظر بیومکانیکی حرفه ای و کارآمد هستند به همین شیوه می دوند.

2. بیش پنجه رَوی

در این شرایط مچ پاهای شما بیش از مقدار به داخل می چرخند و این اتفاق منجر به آسیب دیدگی می گردد. کسانی که پاهایشان در این شرایط قرار می گیرد ممکن است به کفش هایی که حرکت پاها را کنترل می نمایند احتیاج داشته باشند. در صورتی که کفش های شما در قسمت شست پا و بخش میانی زیر انگشتان پا دچار پارگی و فرسودگی می شوند، پاهای شما در شرایط بیش پنجه روی قرار دارند.

3. پاشنه رَوی

در این شرایط مچ پاهای شما به سمت بیرون می چرخد. ممکن است افراد کمی به این مشکل دچار شوند، ولی کسانی که این مشکل را دارند باید در پی کفش هایی باشند که دارای انعطاف پذیری و زیرسازی بیشتری هستند. اگر لبه بیرونی کفش های شما پاره و فرسوده می گردد، پاهای شما در شرایط پاشنه روی قرار دارند.

تشخیص نحوه راه رفتن شما

یکی از راه های تشخیص نوع راه رفتن و دویدن شما این است که از یک متخصص بخواهید کفش و پاهای شما را هنگام دویدن مشاهده و آنالیز کند. راه دیگر هم این است که فرسودگی و ساییدگی روی کفش های خود را زیر نظر بگیرید و ببینید کفش هایتان معمولا چگونه آسیب می بینند. در ادامه نحوه تشخیص نوع راه رفتن را از روی نوع ساییدگی کفش ها آورده ایم.

1. پنجه روی

 • برآمدگی زیر انگشتان پا و بخشی از پاشنه پاها ساییده می گردد.

2. بیش پنجه روی

 • بخشی از انگشت شست پا و پاشنه با تمرکز روی لبه درونی کفش ساییده می گردد.

3. پاشنه روی

 • لبه بیرونی کفش با بخشی از انگشتان و پاشنه پا ساییده می گردد.

شما با توجه به نوع جای گیری پاها و حسی که می خواهید هنگام دویدن داشته باشید باید کفش هایی را بخرید که روی نوع راه رفتن و دویدن شما تأثیر می گذارند.

بیشتر کفش های ورزشی برای پنجه روی و پاشنه روی مناسب هستند و تا حدی به کسانی که بیش پنجه روی دارند هم یاری می نمایند. کفش هایی که دارای زیره و پاشنه های محکم هستند و برای حمایت بیشتر از پاها و ثابت نگه داشتن آن ها طراحی شده اند، یاری زیادی به بیش پنجه روی می نمایند و شما برای خرید آن ها می توانید با پزشکان متخصص مشورت کنید.

4. برترین مقدار کفش را برای پاهای خود انتخاب کنید

برترین کار برای خرید کفش مناسب دویدن این است که آن را پا کنید و ببینید آیا کاملا مقدار پای شما است یا نه. برای این کار باید چند نکته مهم را در نظر داشته باشید که آن ها را در ادامه آنالیز می کنیم.

1. هر دو پای خود را دقیق مقدار گیری کنید

سایز پاهای شما ممکن است با گذر زمان تغییر کند، بنابراین پیش از خرید و امتحان کردن کفش های تازه باید پاهای خود را دوباره و دقیق مقدار گیری کنید.

2. کفش ها را در غروب یا شب امتحان کنید

پاهای شما در طول روز ورم می نمایند و در سرانجام روز بیشترین مقدار خود را دارند. این تورم دوباره می خوابد، ولی شما باید فضای کافی در اختیار پاهای خود قرار دهید تا زمانی که ورم کردند با درد و فشار روبه رو نشوند. بنابراین، کوشش کنید در سرانجام روز کفش مناسب برای پاهای ورم نموده خود بگیرید تا احساس راحتی داشته باشند. البته حواستان باشد کفش های زیادی بزرگ هم نگیرید تا در ابتدای روز برای پاهایتان بیش از مقدار گشاد نباشند.

3. فضای کافی در پنجه داشته باشید

نوک پنجه کفش باید کم وبیش یک سانتی متر با انگشتان پاها فاصله داشته باشد تا انگشتان بتوانند به خوبی تکان بخورند. پهنای کفش هم باید کاملا مقدار باشد ولی پای شما بتواند بدون مالیدن کفش حرکت کند. برای بندهای کفش هم حواستان باشد محکم باشند ولی تنگ نباشند و پاها را اذیت ننمایند.

4. هر دو کفش را امتحان کنید

بعضی از مردم ممکن است پاهایشان یک مقدار نباشند و در حقیقت یک پای بزرگ تر و یک کوچک تر داشته باشند. بنابراین، شما باید جفت کفش ها را پا بزنید و ببینید آیا برای هر دو پای راست و چپ مناسب هستند یا نه. شما باید جفت کفشی را بخرید که به پای بزرگ تر می خورند و آن را اذیت نمی نمایند.

5. کفی کفش، جوراب ورزشی و مناسب دویدن، و ارتوز (اگر از آن استفاده می کنید) همراه خود داشته باشید

این وسیله ها روی مقدار پا و کفش شما تأثیر می گذارند. پس باید آن ها را همراه خود داشته باشید و کفشی را بخرید که با استفاده از این وسیله ها هم مقدار پای شما است.

6. کفش ها از همان روز نخست باید مقدار و راحت باشند

برای کفش مناسب دویدن نباید منتظر روزی بمانید که جا باز کند و مقدار پای شما گردد. کفش های ورزشی و مناسب دویدن باید از همان ابتدا راحت باشند و به پاها فشار نیاورند.

7. به کفی های جایگزین دقت داشته باشید

شما ممکن است کفش مناسبی را انتخاب کنید ولی کفی مناسبی نداشته باشد. این کفش در صورتی که از یک کفی بهتر بهره ببرید می تواند یک انتخاب عالی به شمار برود.

کفی کفش دارای انواع گوناگونی است که روی راحتی، حمایت از پا و بعلاوه مقدار شدن کفش تأثیر می گذارند. پس حتما خرید و استفاده از کفی های مناسب را در نظر داشته باشید.

8. برند سازنده و مقدار کفش آن را بشناسید

هر برند و شرکت سازنده دارای مدل سازی و قالب بندی خودش است، بنابراین هر چه پای شما به این مدل نزدیک تر و شبیه تر باشد خرید بهتری می توانید داشته باشید. جدا از این، مقدار کفش ها هم در هر برند ممکن است متفاوت باشد. یعنی کفش مناسب شما می تواند در یک برند دارای سایز 42 و در یک برند دیگر سایز 40 باشد. به همین علت، برترین کار این است که کفش ها را پا بزنید و مقدار ها و مدل های گوناگون را امتحان کنید تا انتخاب بهتر و مناسب تری داشته باشید.

9. بند کفش خود را به درستی ببندید

بعضی از تکنیک های بستن و گره زدن بند کفش ها می توانند روی مقدار مناسب کفش تأثیر بگذارند. برای نمونه، بندها می توانند فشار روی پنجه را کمتر یا بیشتر نمایند و بعلاوه مقدار و احساس پاشنه پا را تغییر دهند.

راهنمای سایزبندی کفش مناسب دویدن

در ادامه سایزبندی حدودی کفش مناسب دویدن را با توجه به مقدار پاها در مردان و زنان آورده ایم. شما با یاری این راهنما می توانید انتخاب بهتری داشته باشید، ولی یادتان باشد حتما کفش های گوناگون را پا بزنید تا خرید بهتری برای خود رقم بزنید.

1. سایزبندی کفش مناسب دویدن برای خانم ها

2. سایزبندی کفش مناسب دویدن برای آقایان

برترین کفش های مناسب برای دویدن در خبرنگاران

اکنون که می دانید برای خرید یک جفت کفش مناسب دویدن باید چه چیزهایی را در نظر بگیرید وقت آن است که به سراغ فروشگاه های ورزشی بروید و کفش مناسب خود را بخرید.

در ادامه کوشش نموده ایم چند نمونه از محبوب ترین و برترین کفش های مناسب دویدن در فروشگاه خبرنگاران را معرفی کنیم. شما با توجه به اولویت های خود می توانید این کفش ها و نمونه های مشابه آن ها را در خبرنگاران آنالیز کنید و خرید مطمئنی برای خود رقم بزنید.

1. کفش مخصوص دویدن زنانه لینینگ مدل AGCP162-2

این کفش از پارچه و لاستیک تهیه شده و دارای زیرسازی ضخیمی است که فشار وارده به پاها را کاهش می دهد و منجر به استحکام پاها هنگام دویدن می گردد. از خوبی های دیگر آن هم می توانیم به قابلیت گردش هوا اشاره کنیم که برای ورزش و فعالیت های بدنی به ویژه دویدن بسیار مفید است.

2. کفش مخصوص دویدن زنانه نیو بالانس مدل WE420A1

برند نیو بالانس یکی از برترین فراورینماینده های کفش های ورزشی و کفش مناسب دویدن به شمار می رود. نیو بالانس در این مدل از کفش مناسب دویدن خود از جنش مِش استفاده نموده که معمولا از نایلون و پلی استر تهیه می گردد و گردش هوا را در کفش افزایش می دهد.

جدا از این، در این کفش هم شاهد زیرسازی بالا هستیم که به کاهش فشار و ضربه وارده زمین و حفظ سلامت پاها یاری می نماید.

3. کفش مخصوص دویدن زنانه لینینگ مدل ARBL022-4

یکی از خوبی های این کفش سبک بودن عالی آن با وجود زیرسازی بالا، آج دار بودن زیره و بعلاوه جنس مش است. شما با به پا داشتن این کفش می توانید فشار روی پاها را کاهش دهید و جلوی ضربه وارده به پاشنه، انگشتان و بعلاوه مفاصل پاها را بگیرید و در عین حال احساس نرمی و سبکی زیادی کنید.

4. کفش مخصوص دویدن زنانه سالومون مدل 414621

سالومون جزو برترین برندهایی است که کفش مناسب دویدن فراوری می نماید. در این کفش شاهد زیرسازی بالا و آج ها و شیارهای بزرگ روی زیره کفش هستیم. به همین علت این کفش استقامت و ضخامت بالایی دارد و ضربه وارده از زمین را کاهش می دهد.

از خوبی های دیگر این کفش می توانیم به قابلیت ارتجاعی آن، ضدآب بودن و بعلاوه مقاومت در برابر سایش اشاره کنیم. همه این ها با در نظر داشتن زیره کفش باعث می شوند این کفش را انتخاب مناسبی برای دویدن در مسیرهای ناهموار و حتی کوهستانی در نظر بگیریم. زیرا به خوبی می تواند از پاها در این مسیرها محافظت کند و خودش هم تا مدت های طولانی آسیبی نبیند.

5. کفش مخصوص دویدن زنانه رامیلا کد 26

این کفش با وجود زیرسازی ضخیم، مقاوم بودن در برابر سایش، دارا بودن قابلیت گردش هوا، کاهش دادن فشارهای وارده به پا و بعلاوه انعطاف پذیر بودن قیمت پایینی دارد و می تواند محصول مقرون به صرفه و در عین حال مناسبی در نظر گرفته گردد. این کفش بعلاوه آج دار است که منجر به افزایش مقاومت آن می گردد.

شما می توانید با پوشیدن این کفش به خوبی روی مسیرهای هموار از جمله آسفالت و تردمیل بدوید و فرم مناسب پاها را هنگام دویدن حفظ کنید تا آسیبی به انگشتان و مفاصل پا وارد نگردد.

6. کفش مخصوص دویدن مردانه بروکس مدل Hyper Tempo

بروکس هم به عنوان یکی دیگر از برندهای عالی برای کفش مناسب دویدن شناخته می گردد. این مدل کفش از پارچه و پلاستیک تهیه شده که کفش را سبک نموده اند. زیره کفش هم از فوم فشرده، پلاستیک و لاستیک تهیه شده تا استحکام کفش را افزایش دهد، احساس نرمی داشته باشد و به خوبی فشار و ضربه وارده به پاها را جذب کند.

آج های ریز روی زیره به گام برداشتن های محکم منجر می شوند و جلوی سُر خوردن و آسیب دیدگی را می گیرند. به همین علت با این کفش ها می توانید به خوبی در مسیرهای هموار از جمله آسفالت، جاده و تردمیل بدوید و فرم مناسب پاها را حفظ کنید.

این مدل بعلاوه انعطاف پذیری و قابلیت ارتجاعی خوبی دارد و در مقابل ساییدگی هم مقاومت است. بنابراین، می توانید برای مدت های طولانی از آن بهره ببرید و خرید مطمئنی داشته باشید.

7. کفش مخصوص دویدن مردانه سالومون مدل 412708

سالومون در این کفش خود هم از زیرسازی مناسبی استفاده نموده که منجر به استحکام و مقاومت بیشتر کفش شده است. شما با این کفش به خوبی می توانید در مسیرهای هموار بدوید و نگران سُر خوردن، از دست دادن تعادل یا به هم ریختن فرم مناسب پاهای خود نباشید. این کفش بعلاوه نرم و سبک است و در عین حال فشار روی مفاصل پا را کاهش می دهد.

8. کفش مخصوص دویدن بروکس مدل Launch GTS 8

بروکس در این مدل خود از رویه و زیره فوق العاده ای استفاده نموده است. این کفش دارای ویژگی هایی از جمله پد محافظت از پا، مقاوم بودن در برابر ساییدگی، قابلیت گردش هوا و انعطاف پذیر بودن است. زیره این کفش هم انعطاف پذیری و قابلیت ارتجاعی دارد و دارای آج، زیرسازی هوا و مقاوم بودن در برابر ساییدگی است. همه این ها به استحکام بیشتر کفش و حفظ سلامت و فرم مناسب پاها هنگام دویدن یاری می نمایند.

9. کفش پیاده روی مردانه بروکس مدل ADRENALINE.22.GTS-1103661D012

این محصول هم مانند نمونه پیشین از برند بروکس برای دویدن و پیاده روی عالی است و استحکام بالایی دارد. انعطا ف پذیری، جذب ضربه های وارده، زیرسازی محکم و مقاومت بالای این کفش باعث شده آن را انتخاب مناسبی برای ورزش و فعالیت بدنی و حفظ سلامت پاها در نظر بگیریم. این مدل بعلاوه آج های بسیار خوبی دارد که جلوی لیز خوردن را می گیرند و خطر از دست دادن تعادل و آسیب دیدگی را کاهش می دهند.

10. کفش مخصوص دویدن مردانه نیو بالانس مدل Fresh Foam Roav

این مدل از برند نیو بالانس هم از مش تهیه شده که کفش را بسیار سبک و راحت نموده است. کشی بودن کفش هم باعث می گردد پاها به خوبی درون کفش قرار بگیرند و فشار بند کفش به آن ها وارد نگردد.

این کفش دارای زیرسازی بسیار خوبی است که قابلیت ارتجاعی و انعطاف پذیری بالایی دارد و بعلاوه در برابر ساییدگی مقاوم است. بنابراین، شما با پوشیدن آن می توانید فشار روی پاها را کاهش دهید و بدون نگرانی برای مدت های طولانی با این کفش بدوید. این یکی دیگر از ویژگی های مثبت این کفش به شمار می رود که پاها را خسته نمی نماید و شما ساعت ها می توانید آن را به پا داشته باشید.

بیشتر کفش هایی که معرفی نموده ایم از برندهای معروف هستند و به همین علت قیمت بالایی دارند. شما با توجه به ویژگی های این کفش ها می توانید در پی محصولات مشابه با قیمت پایین تر بگردید. بعضی نمونه ها ممکن است شباهت زیادی به محصولات برندهای معروف داشته باشند و محصول مشابه و با کیفیت خوبی را ارائه دهند که قیمت مناسب تری دارد. بدون شک با آنالیز دقیق این محصولات می توانید خرید به صرفه تری برای خود رقم بزنید.

رایج ترین اشتباهاتی که ممکن است هنگام خرید کفش مناسب دویدن مرتکب شوید

در سرانجام می خواهیم نگاهی به بعضی از اشتباهاتی بیندازیم که ممکن است هنگام خرید کفش مناسب دویدن مرتکب شوید. بسیاری از مردم این کارهای نادرست را انجام می دهند و کفش های نامناسبی را می خرند. شما با یاری هدایت هایی که بالاتر آنالیز کردیم و بعلاوه با در نظر داشتن نکات زیر می توانید خرید مطمئن تری داشته باشید و از سلامت پاهای خود هنگام دویدن محافظت کنید.

1. کفش را برای ظاهرش می خرید

اولویت نخست شما باید مقدار و کارکرد کفش و احساسی که به پاهای شما می دهد باشد. اینکه بخواهید تمرکز اصلی خود را روی زیبایی و ظاهر کفش بگذارید کار بسیار نادرستی است. یادتان باشد اگر کفشی به هر علتی برای پای شما مناسب نبود آن را کنار بگذارید و به زیبایی آن اهمیتی ندهید.

2. کفش هایی را می خرید که بسیار کوچک هستند

کفش های تنگ منجر به تاول زدن، ساییدگی پوست، سیاه شدن ناخن های پاها و… می شوند. نکته مهم این است که فضای کافی در اختیار پا و انگشتان پای خود قرار دهید. هر زمان خواستید کفش تازهی را امتحان کنید ببینید آیا انگشتان پایتان می توانند به آزادی حرکت نمایند و به اصطلاح پیانو بزنند یا نه. جادار بودن پنجه کفش و حرکت آزادانه انگشت ها نکته بسیار مهمی برای دویدن راحت تر و حفظ سلامتی پاها خواهند بود.

3. در زمان نامناسبی از روز خرید می کنید

همانگونه که گفتیم پاها در طول روز ورم می نمایند و بزرگ تر می شوند. خیلی ها ممکن است به خیال خودشان کفش مناسب دویدن فوق العاده ای بخرند ولی چند ساعت که گذشت و هوا تاریک شد احساس نمایند کفششان برایشان کوچک است.

بنابراین، باید دست کم تا غروب صبر کنید و ببینید پاهایتان در بیشترین حالت چه مقدار ای دارند. سپس کفشی را بخرید که برای پایتان راحت است و آن را اذیت نمی نماید.

4. سایز پای خود را ثابت در نظر می گیرید

این نکته را هم آنالیز کردیم که سایز پاها ممکن است تغییر کند و در گذر زمان بیشتر گردد. پس نباید فکر کنید پاهای شما همواره یک سایز ثابت خواهند داشت. بعلاوه باید به این نکته دقت داشته باشید که سایزبندی در برند و مدل های گوناگون ممکن است متفاوت باشد. بنابراین نباید گمان کنید سایز مثلا 42 در همه برندها یک مقدار است.

به همین علت باید برندها، مدل ها و سایزبندهای گوناگون را امتحان کنید و نگذارید اطلاعات قبلی شما منجر به انتخاب کفش نامناسب شوند.

سخن سرانجامی

امکان ندارد درباره دویدن سخن بگوییم ولی بحث داشتن کفش های مناسب دویدن به میان نیاید. نوع کفشی که به پا دارید می تواند تفاوت بسیاری در راحتی شما هنگام دویدن ایجاد کند. برترین کار این است که انواع کفش های مناسب دویدن را امتحان کنید و ببینید کدام برای شما احساس راحتی بیشتری به ارمغان می آورد. بسته به شکل پای خود یا آسیب ها و محدودیت هایی که ممکن است داشته باشید می توانید کفش مناسبتان را پیدا نموده و بهتر ورزش کنید.

نکاتی که در این نوشته آنالیز کردیم می توانند راهنمای بسیار خوبی برای خرید کفش مناسب دویدن باشند. شما باید به نحوه دویدن خود و مسیری که در آن می خواهید بدوید دقت داشته باشید. بعلاوه یادتان باشد مقدار کفش ها را نباید فراموش کنید. برای استفاده از کفش های ورزشی پیشنهاد می گردد یک سایز بزرگ تر از سایز پای خود بخرید. زیرا هنگام دویدن پاهای شما متورم می شوند و بهتر است فضای کافی در اختیار آن ها بگذارید تا مسئله ای برایشان پیش نیاید و درد نگیرند. سیاه شدن ناخن های پا یکی از مهم ترین نشانه های دویدن با کفش های کوچک و تنگ است.

در چندین سال گذشته حرف های زیادی درباره دویدن با پای برهنه یا با کفش های نازک و انگشت دار شنیده می گردد. پژوهش های گوناگونی در این باره انجام گرفته اند که نشان می دهند دویدن با این کفش ها یا پای برهنه ممکن است ضرر داشته باشد. برای نمونه، اگر از ناحیه پا آسیب دیده باشید با این کار فشار وارده به پا را بیشتر می کنید و آسیب دیدگی را افزایش می دهید. کفش های نازک و انگشت دار هم احتمال آسیب تماشا را بیشتر می نمایند و حتی درد در ساق پا و انگشتان پا را در پی دارند. به همین علت برترین کار این است که از کفش های مناسب دویدن بهره ببرید و با اطمینان و ایمنی بیشتری بدوید و ورزش کنید.

نمونه هایی که در این نوشته معرفی کردیم در گروه برترین کفش های مناسب دویدن قرار می گیرند. شما با آنالیز این کفش ها و نمونه های مشابه آن ها می توانید انتخاب مناسب و خرید بسیار خوبی برای خود رقم بزنید.

در سرانجام یادتان باشد کفش مناسب دویدن پس از 500 تا 800 کیلومتر دویدن، بسته به برند و مدل، باید عوض گردد. بنابراین، ورزش خود را زیر نظر بگیرید و ثبت کنید تا حواستان به طول عمر کفش خود باشد و بعلاوه به نشانه های ساییدگی و فرسودگی دقت داشته باشید تا کفش را به موقع تعویض کنید و احتمال پارگی کفش و آسیب تماشا پاهای خود را کاهش دهید.

این مطلب صرفا جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه برطرف مسؤولیت خبرنگاران مگ را بخوانید.

منابع: REI, Runners World

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 25 آبان 1401 بروزرسانی: 25 آبان 1401 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 1821

به "چگونه باید برترین کفش مناسب دویدن را انتخاب و بخرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه باید برترین کفش مناسب دویدن را انتخاب و بخرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید