وام ازدواج 99؛ جزئیات ثبت نام و اقساط تسهیلات 100 میلیونی ازدواج

به گزارش مجله سی نوا، فرایند ثبت نام وام ازدواج 100 میلیون تومان آغاز شده است؛ زوج هایی که از تاریخ عقدشان کمتر از دو سال می گذرد می توانند با ورود به سامانه وام ازدواج بانک مرکزی به نشانی ve.cbi.ir تقاضای درخواست این تسهیلات را بدهند. مبلغ این وام با تصمیم کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در زمستان سال 98 افزایش پیدا کرده و به نفری 50 میلیون و در مجموع برای یک زوج به 100 میلیون تومان رسیده است. حالا که شورای نگهبان مصوبات کمیسیون تلفیق را تایید کرده و بانک مرکزی سامانه وام ازدواج را به روزرسانی کرده، می توانید در سامانه وام ازدواج ثبت نام کنید تا بعد از تعیین شدن شعبه شما را برای تکمیل مدارک و پرداخت وام 100 میلیونی صدا بزنند. بازپرداخت این وام هفت سال مهلت دارد و با توجه به کارمزد قرض الحسنه چهار درصدی، مبلغ هر قسط نفری 680 هزار تومان و در مجموع یک میلیون و 360 هزار تومان در ماه خواهد بود.

وام ازدواج 99؛ جزئیات ثبت نام و اقساط تسهیلات 100 میلیونی ازدواج

آیا پرداخت وام ازدواج 99 شروع شده است؟

پرداخت وام ازدواج 100 میلیون تومانی شروع شد. این خبری است که روز های اخیر در کانال های خبری و بعضی سایت ها دست به دست می شود و حاکی از شروع پرداخت وام ازدواج در سال 99 است. ماجرا از یک بخشنامه شروع شده. بانک مسکن به عنوان یکی از بانک های پرداخت کننده وام ازدواج، بخشنامه ای برای شعب خود ارسال کرده که در آن تغییرات وام ازدواج در سال 99 تشریح شده است. بخشنامه ای که خبر جدیدی به همراه ندارد و همان تغییرات قانون بودجه را به روسای شعبه اعلام کرده است. بهمن ماه سال گذشته کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در زمان بررسی لایحه بودجه سال 99 وام ازدواج را افزایش داد. پیش از این بانک ها به هر یک از زوج های مبلغ 30 میلیون تومان و در مجموع 60 میلیون تومان وام می دادند که این رقم برای سال 99 به 50 میلیون تومان و در مجموع 100 میلیون تومان افزایش پیدا کرده است. از آنجا که دریافت وام ازدواج مراحل مخصوص خودش را دارد، نمی توان گفت: پرداخت وام ازدواج شروع شده، بلکه تغییرات قانون بودجه به بانک ها ابلاغ شده تا ملاک عمل قرار بگیرد. به عبارت دقیق تر باید بگوییم ثبت نام وام ازدواج در سامانه بانک مرکزی شروع شده است.

شرایط دریافت وام ازدواج 100 میلیونی

زوج های جوانی که تا به امروز وام ازدواج دریافت نکرده باشند و تاریخ عقد آن ها بعد از یکم فروردین 96 باشد، مشمول دریافت وام ازدواج با رقم جدید هستند. این موضوع شامل حال کسانی که در سال 98 برای وام ازدواج ثبت نام کرده اند و حتی معین شعبه شده اند، اما تا الان وام نگرفته اند هم می شود. در هر مرحله ای که باشید می توانید انصراف خود را از دریافت وام فعلی اعلام کنید تا ثبت نام شما حذف شود. دو، سه ماه دیگر با ثبت نام جدید اسم شما در فهرست دریافت کنندگان وام 50 میلیونی قرار می گیرد.

افرادی که مشمول ماده 50 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران هستند، وام دو برابری می گیرند. خانواده شاهد، جانبازان، آزادگان و فرزندان آنان مشمول این ماده هستند و وام ازدواج برای آن ها نفری 100 میلیون و در مجموع 200 میلیون تومان در نظر گرفته می شود.

اگر تاریخ عقد شما قبل از اول فروردین ماه سال 96 است و در صف سامانه ازدواج در انتظار دریافت وام هستید، مشمول وام ازدواج 50 میلیونی نمی شوید و صرفا مشمول سقف 15 میلیون تومانی وام ازدواج خواهید بود. همچنین باید توجه داشته باشید که وام ازدواج بعد گذشت 24 ماه از تاریخ عقد قابل دریافت نیست. این تسهیلات صرفا یک بار به هر شخص پرداخت می شود و در ازدواج دوم نمی توانید از وام ازدواج استفاده کنید. توجه داشته باشید که برای دریافت وام 100 میلیونی باید هر کدام از زوجین به صورت جداگانه در سامانه مربوطه ثبت نام کنند. چراکه بانک هر کدام از آن ها را به عنوان یک شخص حقیقی می شناسد.

وام ازدواج چند ضامن احتیاج دارد؟

بر اساس قانون بودجه سال 99 دریافت وام ازدواج تنها با یک ضامن امکان پذیر است. به خاطر افزایش رقم وام، آیین نامه داخلی بعضی بانک ها آن ها را ملزم می کند حتما دو ضامن درخواست کنند. چراکه بانک ها عموما برای هر 20 میلیون تومان وام یک ضامن می خواهند و با 50 میلیونی شدن مبلغ وام ازدواج، آئین نامه های داخلی شان اجازه نمی دهد صرفا با یک ضامن وام 50 میلیون تومانی پرداخت کنند. با این حال بانک مرکزی مثل همیشه بخشنامه می دهد و از بانک ها می خواهد همان یک ضامن را درنظر بگیرند. بانک مرکزی در سامانه ثبت نام وام ازدواج نوشته این تسهیلات با یک ضامن معتبر و سفته قابل پرداخت است. بانک مرکزی می گوید بانک ها می توانند یارانه پرداختی به اشخاص را به عنوان تضمین بپذیرند. از آنجا که مبلغ اقساط بالاتر از یارانه نقدی است، احتمالا بانک ها علاقه ای نسبت به این کار ندارند. قطعا کلی بحث پیش خواهد آمد. ما توصیه می کنیم شما برای اینکه کارتان سریع تر راه بیفتد، از همین حالا دنبال دو تا ضامن برای هر کدام از وام ها باشید.

وام پنجاه میلیونی ازدواج به کدام زوجین تعلق می گیرد؟

شرایط بازپرداخت و مبلغ اقساط وام ازدواج

هفت سال برای بازپرداخت مبلغ وام ازدواج زمان دارید. این یعنی بازپرداخت مبلغ وام ازدواج 100 میلیونی به طور مساوی بین 84 قسط ماهانه تقسیم می شود. وام ازدواج از جمله وام های قرض الحسنه است و برای همین نرخ کارمزد آن سالانه چهار درصد معین شده. بنابر این مبلغ اقساط ماهیانه برای هر وام، 680 هزار تومان و در مجموع یک میلیون و 360 هزار تومان خواهد بود.

چطور برای دریافت وام ازدواج ثبت نام کنیم؟

شاید شما هم تماس های تلفنی عجیب و غریبی دریافت کرده باشید. کسی که آن طرف خط گوشی را دستش گرفته، می گوید می تواند به ازای دریافت مبلغی، نامتان را در فهرست دریافت کنندگان وام ازدواج بگذارد. ماجرا به تماس های تلفنی ختم نمی شود. بعضی سایت ها هم خودشان را به عنوان واسطه هایی برای دریافت وام ازدواج معرفی می کنند. کار به جایی رسیده که بانک مرکزی در صفحه اصلی سامانه ثبت نام وام ازدواج صراحتا از این سایت ها اسم برده و هشدار می دهد سامانه ثبت نام وام ازدواج، هیچگونه ارتباطی با وب سایت کندو و سایر سایت های فعال در این زمینه ندارد و متقاضیان می توانند بطور مستقیم نسبت به ثبت نام خود در سامانه اقدام کنند.

برای اینکه بدون واسطه برای دریافت وام ازدواج اقدام کنید، کافی است خودتان وارد سامانه وام ازدواج بانک مرکزی به نشانی ve.cbi.ir شوید. مراحل کار به این صورت است که بعد از مطالعه شرایط و دستورالعمل دریافت وام ازدواج، به صفحه ثبت نام می روید و با وارد کردن اطلاعاتتان کد رهگیری 10 رقمی دریافت می کنید. اطلاعات وارد شده برای تایید به سازمان ثبت احوال می رود و بعد از طی شدن مراحل اداری، شعبه دریافت وام معین می شود. اگر ظرف مدت 12 روز کاری به شعبه مورد نظر مراجعه نکنید، از سامانه بانک مورد نظر حذف می شوید و باید دوباره ثبت نام کنید. از زمان مراجعه تان به شعبه اعلام شده، تا 45 روز وقت دارید که مدارکتان را تکمیل کنید. در این بازه می توانید دنبال ضامن بگردید. اگر این فرصت 45 روزه هم از دست برود، مجددا می توانید برای دریافت وام ازدواج ثبت نام کنید. چراکه هیچ محدودیتی در تعداد دفعات ثبت نام وجود ندارد.

مدارک لازم برای دریافت وام ازدواج، عبارت است از اصل و کپی سند ازدواج، اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه زوج ها و ضامن ها، اصل و کپی کارت ملی زوج ها و ضامن ها، کد پستی 10 رقمی و آدرس کامل محل سکونت زوج و کد رهگیری 10 رقمی که در زمان ثبت نام دریافت کرده اید. اگر کد رهگیری را گم یا فراموش کرده باشید، می توانید با مراجعه مجدد به سامانه وام ازدواج، آن را بازیابی کنید.

یک پیشنهاد برای استفاده از وام ازدواج

100 میلیون تومان وام ازدواج رقم بزرگی است. برای خرج کردن آن حتما باید برنامه دقیقی بچینید. بعضی ترجیح می دهند این وام 100 میلیونی را به تامین مخارج مراسم عروسی اختصاص دهند. بعضی دیگر آن را برای خرید جهیزیه کنار می گذارند. عده ای هم از وام 100 میلیونی برای تامین پول پیش یا رهن خانه استفاده می کنند. یکی از بهترین گزینه ها برای خرج کردن وام ازدواج، ثبت نام برای دریافت وام مسکن صندوق یکم است. این وام برای زوج های ساکن تهران تا سقف 160 میلیون، شهر های بالای 200 هزار نفر جمعیت، 120 میلیون و برای سایر شهر های کوچک 80 میلیون تومان در نظر گرفته می شود. زوج هایی که بخواهند چنین وامی دریافت کنند، باید از یک سال قبل نصف مبلغ وام را در بانک مسکن سپرده گذاری کرده باشند. وام ازدواج می تواند شما را در تامین این سپرده بانکی کمک کند. در چنین حالتی با سپرده گذاری 80 میلیون از مبلغ 100 میلیونی وام ازدواج، می توانید 160 میلیون وام خرید مسکن صندوق یکم دریافت کنید. با خرید اوراق تسه و دریافت وام 40 میلیونی اجاره، سرمایه شما برای خرید خانه به 300 میلیون تومان خواهد رسید که می تواند بخشی از بودجه لازم برای خرید مسکن را تامین کند.

مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی پیشنهاد مشابهی را در شهریورماه سال گذشته مطرح کرده بود. این مرکز پیشنهاد کرده تا تسهیلات خرید مسکن با وام ازدواج تجمیع شود تا زوج ها قدرت خرید بیشتری در ابتدای زندگی شان داشته باشند. این پیشنهاد در زمانی ارائه شد که وام ازدواج برای زوج های جوان، 60میلیون تومان بود که همان زمان با مخالفت معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی به خاطر تورم زا بودن افزایش رقم وام مسکن روبه رو شد. حالا که وام ازدواج به 100 میلیون تومان افزایش پیدا کرده، در صورتی که این پیشنهاد اجرایی شود، قدرت خرید خانه برای زوج ها به 380 میلیون تومان خواهد رسید. این رقم از مجموع 100 میلیون وام ازدواج، 160 میلیون وام خرید مسکن، 40 میلیون وام جعاله مسکن و 80 میلیون سپرده اولیه برای دریافت وام صندوق یکم به دست آمده است.

منبع: فرارو
انتشار: 31 خرداد 1399 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 613

به "وام ازدواج 99؛ جزئیات ثبت نام و اقساط تسهیلات 100 میلیونی ازدواج" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وام ازدواج 99؛ جزئیات ثبت نام و اقساط تسهیلات 100 میلیونی ازدواج"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید