هوش مصنوعی فارسی را رایگان دانلود کنید

به گزارش مجله سی نوا، مرکز تحقیقات هوش مصنوعی پارت از تازه ترین دستاورد خود درزمینهٔ مدل های بزرگ زبانی (LLM) رونمایی کرد و یکی از مدل های 8 میلیارد پارامتری خود را که متعلق به گروه مدل های زبانی درنا است، به صورت متن باز در دسترس زیست بوم هوش مصنوعی کشور قرار داد.

هوش مصنوعی فارسی را رایگان دانلود کنید

به گزارش خبرنگاران ، مدل تازه درنا با کلان داده های زبان فارسی (Big Data) آموزش دیده و عموم توسعه دهندگان و کسب وکارهای حوزه هوش مصنوعی می توانند آن را به صورت رایگان و متن باز قابل دریافت نمایند.

به نقل از هوشیو، بسیاری از LLMهای مطرح جهان که به صورت منبع باز ارائه شده اند، بر پایه زبان انگلیسی، زبان های برنامه نویسی و بعضی از زبان های پرکاربرد جهانی آموزش دیده اند و برترین عملکرد خود را در چنین زبان هایی به نمایش می گذارند؛ به همین علت است که بسیاری از زبان های زنده و محبوب مانند فارسی با LLMها پشتیبانی نمی شوند یا در صورت پشتیبانی، با ایرادات بسیاری همراهند. در چنین موقعیتی، اهمیت مدل هایی مانند درنا که با تمرکز حداکثری بر زبان فارسی توسعه پیدا نموده اند، بیش ازپیش تعیین می گردد.

مرکز تحقیقات هوش مصنوعی پارت طی ماه های اخیر، گروه مدل بزرگ زبانی درنا و مدل زبانی توکا را معرفی نموده و میخواهد با عرضه متن باز مدلی 8 میلیارد پارامتری از گروه مدل های درنا برای زیست بوم هوش مصنوعی و کسب وکارها، روند ساخت محصولات مبتنی بر هوش مصنوعی فارسی را مانند دستیارها، چت بات ها و دیگر ابزارهای هوشمند ساده تر و کارآمدتر از همواره سازد.

ویژگی های هوش مصنوعی درنا

این مدل زبانی بزرگ با 8 میلیارد پارامتر، از جدیدترین معماری و فناوری روز جهان درزمینهٔ مدل های زبانی بهره می برد که باعث می گردد این مدل فارسی حتی در مقایسه با بعضی مدل های بزرگ تر از خود، کارکرد بهتری داشته باشد و عملکردی دقیق تر از تمامی مدل های فارسی منتشرشده تا به امروز ارائه دهد. به علاوه، این مدل درنا در مأموریت خود که توسعه بهینه ترین مدل های زبانی مبتنی بر فارسی است، دستاورد چشمگیری داشته و پیروز شده است در شاخص های زبان فارسی از بسیاری از مدل های مطرح جهان پیشی گیرد؛ تا جایی که نمره کلی به مراتب بهتری در ارزیابی و مقایسه با مدل هایی همانند Meta Llama 3 کسب نموده و در تعاملات زبان بومی و پس زمینه های فرهنگی ایرانی و فارسی، به طور چشمگیری عملکرد بهتری نسبت به مشابه های خارجی دارد. جزئیات بیشتر درباره مقایسه ها و ارزیابی های این مدل درنا در صفحه مرکز تحقیقات هوش مصنوعی پارت در سایت هاگینگ فیس قابل مشاهده است.

خلاصه سازی متون، کدنویسی، تشخیص احساسات، پاسخ به سؤالات طولانی، پرسش و پاسخ های بله و خیر، پاسخ به سؤالات عمومی، تاریخی، ریاضی، اخبار و... تنها بخشی از توانمندی های این مدل بزرگ زبانی است و رفته رفته با افزایش کاربران و اعمال بازخوردهای دریافتی، عملکرد بخش های مختلف این مدل نیز به طور مداوم بهبود پیدا می نماید.

یکی از مهم ترین ویژگی های برنامه های متن باز، قابلیت شخصی سازی گسترده آن هاست و مدل 8 میلیاردی گروه درنا هم از این قاعده مستثنا نیست. پارت این امکان را برای کسب وکارها، توسعه دهندگان و محققان فراهم نموده که این مدل متن باز را بر پایه داده های خود شخصی سازی (به اصطلاح Fine-tune) نمایند و ویژگی های گوناگونی را متناسب با کسب وکار و اهداف خود به مدل نهایی خود بیفزایند.

علاقه مندان می توانند با مراجعه به زیر، آخرین نسخه از این مدل زبانی را دریافت و آن را به صورت رایگان، تست و ارزیابی نمایند.

5454

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 19 خرداد 1403 بروزرسانی: 19 خرداد 1403 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 1967

به "هوش مصنوعی فارسی را رایگان دانلود کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هوش مصنوعی فارسی را رایگان دانلود کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید