هشدار محیط زیست نسبت به کانون های فعال ریز گرد در قم

به گزارش مجله سی نوا، خبرنگاران/قم مدیرکل محیط زیست استان نسبت به فعالیت کانون های تولید ریزگرد در اطراف قم هشدار داد.

هشدار محیط زیست نسبت به کانون های فعال ریز گرد در قم

سیدرضا موسوی مشکینی در سخنانی با اشاره به این که این روزها در قم با پدیده گرد و غبار روبرو هستیم بیان داشت: این پدیده به دلایل مختلف مانند قطع حقآبه ها، کاهش بارندگی ها و خشکسالی رخ داده است.

وی اضافه کرد: آمار نشان می دهد در سال جاری و در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته، روزهای ناسالم بیشتری در استان قم مشاهده شده که پدیده گرد و غبار در شکل گیری این روزهای ناسالم و وقوع آلودگی هوا مؤثر بوده است.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان قم با بیان این که این اداره کل چند اقدام را برای مقابله با پدیده گرد و غبار در استان در دستور کار دارد خاطر نشان کرد: آئین نامه هماهنگی پیشگیری و مدیریت پدیده گرد و غبار با هدف سیاستگذاری، معین راهبردها، هم افزایی و هماهنگی میان دستگاه های اجرایی برای انجام اقدامات لازم در سطح ملی و منطقه ای و همچنین نظارت بر اقدامات اجرایی دستگاه ها به منظور کاهش آثار و پیامدهای ناشی از وقوع پدیده گرد و غبار ابلاغ شده که این آئین نامه در استان هم پیگیری خواهد شد.

وی اضافه کرد: پیگیری این آئین نامه بر اساس برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت و همچنین دستورالعمل های مرتبط با این آئین نامه خواهد بود، ضمن آن که یکی از بخش های این آئین نامه به آموزش، اطلاع رسانی و جلب مشارکت های مردمی اشاره دارد.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان قم در عین حال یادآور شد: یکی از بندهای این آئین نامه تصریح دارد که پروژه های استانی پیشگیرانه، مدیریتی، مقابله ای و سازگارکننده با پدیده گرد و غبار هر استان باید به نام پروژه های اولویت دار در شورای برنامه ریزی و توسعه آن استان جهت تصمیم گیری برای تأمین اعتبار از محل اعتبارات طرح های استانی مورد حمایت قرار گیرد.

موسوی مشکینی در ادامه به فعال بودن سه ایستگاه ثابت سنجش آلودگی هوا در سطح شهر قم توجه داد و گفت: تلاش می کنیم تا اطلاعات روزآمد شده را از این ایستگاه ها دریافت کنیم و آن را برای تصمیم گیری های لازم به کار گیریم.

وی با اشاره به انجام دو مطالعه زیست محیطی استانی و ملی در سال های گذشته شرح داد: وجود کانون های فعال گرد و غبار در اطراف شهر قم در این مطالعات تأیید شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 تیر 1400 بروزرسانی: 28 تیر 1400 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 1368

به "هشدار محیط زیست نسبت به کانون های فعال ریز گرد در قم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار محیط زیست نسبت به کانون های فعال ریز گرد در قم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید