راز سیاهی آبزیان فوق سیاه فاش شد

به گزارش مجله سی نوا، اینکه چرا سیاه ترین ماهیان اعماق دریا اینقدر سیاهند معمایی بود که رازش اخیرا فاش شد، در پژوهشی که با عکس های بی کیفیت شروع شد.

راز سیاهی آبزیان فوق سیاه فاش شد

به گزارش بی بی سی، دکتر کارن ازبورن از از موزه ملی تاریخ طبیعی اسمیتسونین در واشنگتن می گوید: نمی توانستم یک عکس خوب بگیرم، فقط سایه ماهی می افتاد.

هر عکسی می گرفتم خیلی بد بود، خیلی ناامیدکننده بود. بعد متوجه شدم این ها پوست بسیار عجیبی دارند، رنگشان بسیار سیاه است و تمام نور را جذب می کند.

مطالعه دقیق او نشان داد پوست سیاه تر از سیاه این ماهی نور را کامل جذب و عکاسی از آن را سخت می کند. دانشمندان می گویند این خاصیت باعث استتار کامل این موجودات می شود.

در عمق اقیانوس، جایی برای پنهان شدن از شکارچیان وجود ندارد به همین دلیل این سیاهی مطلق باعث می شود این جانوران تقریبا نامرئی شوند. از این یافته که در نشریه Current Biology توضیح داده شده، می توان در ساخت اجسام جدید فوق سیاه استفاده کرد، مثلا برای پوشش داخلی تلسکوپ و دوربین.

بر اساس این تحقیق، چندین گونه ماهی فوق سیاه، مستقل از هم، اما دقیقا با همین ترفند تکامل پیدا کرده اند. دکتر ازبورن توضیح داد: شکل و اندازه رنگدانه های پوست آن ها کاملا مناسب این است که هر پرتو نوری را که جذب نمی کنند به سمت خود پراکنده کنند.

این رنگدانه ها، به هم فشرده در لایه نازکی از پوست قرار دارند و به همین دلیل به جای انعکاس نور، آن را به خود این لایه بازمی تابانند؛ یعنی مثل تله نور عمل می کنند.

دکتر ازبورن باتلاش فراوان خاتمه توانست از گونه های فوق سیاه اعماق اقیانوس که درباره شان تحقیق می کرد عکس های خوبی بگیرد.

پوست جاذب نور استتار موثری در ژرفای تاریک اقیانوس است

درماندگی او در دریافت عکس خوب از این گونه ها سبب شد وقتی عکس های خوبی دریافتد، او و همکارانش با دقت زیادی آن ها را بررسی کنند، با دقتی میکروسکوپی.

محققان می گویند پوست این آبزیان نور را کاملا جذب می کند و باعث استتار کامل آن ها در ژرفای اقیانوس می شود. در آن عمق نور کمی هست و گونه های دیگر از جمله گونه های شکارچی هم هستند که خود نور فلورسنت تولید می کنند.

دکتر ازبورن می گوید: بنابراین شما نمی دانید نور از کجا ممکن است بیاید. زندگی در اعماق اقیانوس مثل قایم باشک در زمین فوتبال است، بهترین راه این است که رنگتان را سبز کنید و با چمن قاطی شوید. رنگ فوق سیاه به زنده ماندن این گونه ها کمک می کند.

تلاش او برای دریافت عکس های واضح از این آبزیان فوق سیاه که همه در عمق بیش از 200 متری اقیانوس زندگی می کنند، در نهایت به ثمر رسید. او می گوید نورپردازی اش بسیار خاص بود و البته می پذیرد که فتوشاپ زیادی هم انجام شد.

منبع: فرارو
انتشار: 23 شهریور 1399 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 777

به "راز سیاهی آبزیان فوق سیاه فاش شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راز سیاهی آبزیان فوق سیاه فاش شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید