دولت سود کرد، اما بازار بورس را به هم ریخت

به گزارش مجله سی نوا، کارشناسان برخلاف نظر آقای روحانی معتقدند تصمیمات و دخالت های غیرکارشناسانه دولت، بازار بورس را با مسائل جدی روبه رو نموده است.

دولت سود کرد، اما بازار بورس را به هم ریخت

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران روزنامه جام جمنوشت: آقای روحانی، رئیس جمهوری هفته گذشته در جلسات هیئت دولت اظهار داشت دولت از بازار سرمایه فقط حمایت نموده و دخالتی نداشته، اما کارشناسان بورس معتقدند این اظهارات به دور از واقعیت است و دولت در سال گذشته درآمد های زیادی به وسیله واگذاری سهام خود و همچنین اعطای کدبورسی کسب کرد تا بخشی از کسری بودجه خود را جبران کند.

این در حالی است که رئیس جمهوری در 16 مرداد سال گذشته صریحا اعلام نموده مردم همه چیزشان را به بورس بسپارند، اما کمتر از دو هفته پس از این اظهارنظر ریزش بازار سرمایه آغاز شد و این فرایند ادامه داشت. کارشناسان بازار سرمایه معتقدند آنچه در بازار سرمایه رخ داده هم به نفع دولت بوده و هم به نفع بعضی سهامداران. اقداماتی هم که اکنون از بازار سرمایه می گردد به نوعی برداشت از جیب همه مردم به نفع عده ای خاص است که این فرایند باید اصلاح گردد.

جام جم همچنین از قول کارشناسان مالی اظهار داشت: اگر دولت موجب رشد شاخص بورس شده اقدام غیرکارشناسی انجام داده، اما اتفاقی که در واقع روی داده، انفعال دولت و وزارت اقتصاد در رشد افسارگسیخته بورس به تبع آن هجوم مردم به این بازار در قیمت های بسیار گران بوده است. دولت خواسته یا ناخواسته بخشی از سهام خود را در قله شاخص گران به مردم فروخته و موجب زیان بسیار گسترده مردم شده است. بیمه گری کلان، دعوت بی منطق مردم به بورس، انفعال و ضعف وزارت اقتصاد موجب رشد حباب شاخص در نیمه اول سال 99 شد و از سوی دیگر، سوءمدیریت و حمایت های غلط دولت از بازار سرمایه در نیمه دوم سال 99 هدررفت منابع عمومی را به دنبال داشت، حمایت هایی که ذی نفعان انگشت شمار داشت و موجبات زیان مضاعف مردم را فراهم کرد.

پوشیده نیست که دولت سال گذشته درآمد زیادی از بازار سرمایه کسب کرد و بخشی از سهام دولتی به مردم واگذار شد. عرضه و تقاضا بهترین ملاک برای معین قیمت است و بازار سرمایه این موضوع را به خوبی درک نموده بود، اما یک باره دولت با دخالت های مستقیم در بازار به نیتجه رسید که قیمت ها پایین است و یک باره تصمیماتی اتخاذ کرد که باعث به هم ریختگی بازار شد. دلیل اصلی این دخالت هم جبران کسری دولت بود و از افزایش قیمت سهام نفع می برد.

دولت در بازار دو نقش دارد که یکی سیاست گذاری و دیگری نقش بازیگر به عنوان سهامدار است که در هر دوی این ها اتفاقاتی افتاد که خوب نبود. در بخش سیاست گذاری بازار سرمایه آماده این همه مهمان نبود و نرم افزار بازار سرمایه کم آورده بود. از سوی دیگر هزینه کارمزد معاملات حدود یک درصد است که نسبت به حجم بالای معاملات در سال گذشته رقم بسیار بالایی است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 26 خرداد 1400 بروزرسانی: 26 خرداد 1400 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 1309

به "دولت سود کرد، اما بازار بورس را به هم ریخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت سود کرد، اما بازار بورس را به هم ریخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید