طراحی ویلا در شیب: باغ های تاریخی در لایه های ناپیدای شیراز را دریابیم

به گزارش مجله سی نوا، ایسنا/ براساس سخنان یک کارشناس و پژوهشگر و خبرهای بدست رسیده، باغ های تاریخی در لایه های ناپیدای شیراز را دریابیم.

طراحی ویلا در شیب: باغ های تاریخی در لایه های ناپیدای شیراز را دریابیم

جهت دریافت خدمات طراحی ویلا در شیب با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

داریوش مختاری گفت: حدود 60 باغ نظیر باغ دنیا نما در شیراز وجود داشته که فقط نامی از آنها به جای مانده است و باید برای حفظ دیگر باغات تاریخی و ناشناخته اما دارای اهمیت شیراز کوشا باشیم تا آنها را از بحران خشک شدن یا تخریب نجات دهیم.

وی با بیان اینکه طی سالهای اخیر به تاریخ شیراز توجه بیشتری می گردد که یکی از عوامل آن رابطه مستقیم زندگی مردم مدرنیزه کنونی با گذشته است، گفت: توسعه کلانشهر دو میلیونی شیراز و فعالیت های انسان ساخت در راستای توسعه این اکوسیستم باعث شد تا مخاطرات طبعی مانند سیل و اختلال در جهت باد را ببینیم.

مختاری گفت: برای حل این معضلات پژوهشگران و دغدغمندان شیراز با مطالعه این شهر به نقشه و گستره باغ ها توجه کردند، عرصه هایی که نقطه متقابل و مهمی در تنفس و حفظ شهر محسوب می گردد.

این پژوهشگر حوزه باغ های شیراز گفت: توجه به باغ ها باعث شد که ابعاد مختلفی از اهمیت شناسایی موقعیت و توجه به احیا و بازپرداخت این عرصه های تاثیرگذار بر زندگی شهری مدنظر قرار گیرد.

او با یادآوری اینکه پژوهش در این حوزه، منجر به شناسایی ابعاد تاریخی برخی از باغ ها در شیراز و اهمیت آنها شده، گفت: نگاه تاریخی به باغ های شیراز باعث اهمیت دادن به پیمایش و احیای پیکره های انسان ساخت قدیمی می گردد.

مختاری با بیان اینکه باغ هایی با بیش از نیم قرن قدمت، تاریخی محسوب می گردد و باید به آنها از ابعاد وسیعتری نگاه کرد، اضافه کرد: متاسفانه از پیکره بزرگ باغ های تاریخی و بی نظیر شیراز، حدود 68 باغ دارای کوشک، حوض و ایوان تخریب شده که باغ های اتابک، اقبال آباد، بهجت آباد، پادشاه کچل، پودنک و حبیب آباد شماری از آنها بود.

وی اضافه کرد: همه این باغ ها همچون باغ دنیا نمای شیراز بوده اند، عرصه هایی که اکنون تنها نام و خاطره آنها به جای مانده و دیگر اثری از آنها نیست و باید برای حفظ و حراست از مابقی باغ ها که در معرض خشکیدگی و تخریب قرار دارند، کوشش کنیم.

این کارشناس و پژوهشگر حوزه باغ های شیراز اضافه کرد: به پیکره شیراز باید فراتر از یک بحث زیست محیطی نگاه کرد، زیرا تاریخ در ظریف ترین لایه های شهری شیراز گنجانده شده است.

منبع: همگردی
انتشار: 14 آذر 1400 بروزرسانی: 14 آذر 1400 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 1535

به "طراحی ویلا در شیب: باغ های تاریخی در لایه های ناپیدای شیراز را دریابیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طراحی ویلا در شیب: باغ های تاریخی در لایه های ناپیدای شیراز را دریابیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید