المیادین: کابوس پرل هاربر آمریکایی ها را وادار به فرار از منطقه کرد

به گزارش مجله سی نوا، وبگاه خبری شبکه المیادین در گزارشی درباره ابعاد انتقال مرکز فرماندهی آمریکا از قطر نوشت، هراس آمریکایی ها از پاسخ ایرانی ها به هر گونه تجاوزی نظیر حمله ژاپن به پرل هاربر، آنها را به فرار از منطقه وادار نموده است.

المیادین: کابوس پرل هاربر آمریکایی ها را وادار به فرار از منطقه کرد

به گزارش گروه بین الملل مجله سی نوا، وبگاه خبری المیادین در یادداشتی با عنوان دلایل انتقال مرکز فرماندهی عملیات هوایی آمریکا از پایگاه العدید قطر نوشت: ترس از پرل هاربر ایرانی چیزی است که مطبوعات آمریکایی در تفسیر تصمیم آمریکا مبنی بر انتقال مرکزی فرماندهی عملیات هوایی ایالات متحده از پایگاه العدید در قطر بیان می نمایند.

در این یادداشت آمده است: فرماندهی مرکزی آمریکا یک هفته پیش در بیانیه ای کوتاه و قابل توجه از انتقال بعضی از فعالیت نظامی خود به ویژه بخش عملیات هوایی از پایگاه عظیم العدید در قطر به مقر خود در پایگاه هوایی شاو در کارولینای جنوبی اطلاع داد. واشنگتن پست این اقدام را یک تغییر مهم تاکتیکی خواند.

بر اساس بیانیه صادر شده در 29 سپتامبر پس از حمله یمن به تاسیسات آرامکو سعودی، دلیل این تصمیم آمریکا، دور کردن فرماندهی عملیات و کنترل نظامی از برد موشک های ایران است و بنا به تاکید روزنامه واشنگتن پست این برای اولین بار از زمان جنگ خلیج فارس در سال 1991 است که فرماندهی نیروهای مرکزی آمریکا اقدام به سیار کردن فرماندهی این مرکز می نماید.

منابع و کارشناسان نظامی آمریکا در شرح عدم کفایت تسلیحات آمریایی گفتند: فرماندهی مرکزی برای جلوگیری از تکرار تجربه حمله ژاپن به پایگاه دریایی آمریکا مستقر در بندر پرل هاربر در هاوایی در 7 دسامبر سال 1941 این تصمیم را گرفته است. (حملهٔ ناگهانی هواپیماهای جنگنده ژاپن به پایگاه دریایی ایالات متحده آمریکا در پرل هاربر 16 آذر 1320 خورشیدی که موجب ورود ایالات متحده به جنگ جهانی دوم شد.) نبردی که خاطره ای دردناک در اذهان آمریکی ها به ثبت رسانده است، زیرا حداقل با کشته شدن سه هزار تفنگدار دریایی آمریکا و غرق شدن 5 ناو جنگی بزرگ آمریکایی به همراه 3 کشتی کوچک تر در اقیانوس آرام بود. علاوه بر اینکه، 188 هواپیمای آمریکایی بر روی زمین نابود شده و 155 هواپیمای دیگر آسیب دیدند.

المیادین اضافه نمود: ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا(سنتکام) تمام فعالیت های نظامی ایالات متحده در خاورمیانه و آسیای میانه را تحت کنترل دارد و پروازها و عملیات های روزانه را نیز (به عنوان مثال در سومالی) از دفتر مرکزی خود اداره می نماید و ماموریت اداری، لجستیکی و یاری رسانی مطلوب را با دفتر مرکزی سنتکام در تمپا در ایالت فلوریدا تقسیم می نماید.

واشنگتن پست می نویسد: میانگین روزانه پروازهای ایالات متحده در این منطقه پراکنده شامل پرواز حدود 300 هواپیما در حریم هوایی سوریه، عراق، افغانستان و بر فراز پایگاه های نظامی متحدین ما در منطقه خلیج (فارس) است.

یک افسر ارشد ناتو با اشاره به هراس از کابوس پرل هاربر در میان فرماندهان ارتش آمریکا در گفت وگو با روزنامه واشنگتن پست اضافه نمود: قدرت ایران در حمله به تاسیسات نفتی بدون شناسایی سلاح های مورد استفاده یا رهگیری آن نگرانی ما را تقویت کرد. با وجود حضور نظامی و توانایی های شگرف آمریکایی ها در منطقه خلیج (فارس) اما به دلیل عدم کفایت آمریکایی ها در فرماندهی و کنترل این توانمندی ها در صورت وقوع درگیری در منطقه این ظرفیت بالقوه به یک هدف آسان برای ایرانی ها تبدیل می گردد.

افسر آمریکایی که خواست نامش فاش نگردد، اضافه نمود: مقامات آمریکایی به ناکامی سیستم های پدافند هوایی آمریکا و عربستان اعتراف دارند زیر نمیگردد به آنها برای مقابله با حملات مدل های ارزان قیمت هواپیماهای بدون سرنشین و موشک های کروز اعتماد کرد.

وی اضافه نمود: سقوط هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا توسط ایران و همچنین کوشش های مکرر متحدان منطقه ای این کشور در یمن برای هدف قرار دادن فرودگاه ها و تأسیسات دولتی در عربستان سعودی و امارات در اتخاذ چنین تصمیمی توسط فرماندهی مرکزی ایالات متحده تاثیر داشت بخصوص که مقر منطقه ای آن در تیررس ایران است و تهران هم بارها اعلام نموده که نیروهای آمریکایی را هدف خواهد گرفت.

المیادین در ادامه آورده است: با توجه به داده های نظامی موجود سیستم های پدافند هوایی برای محافظت از پایگاه آمریکایی در قطر شامل سکوهای پرتاب موشک پاتریوت و سایر سیستم های پیشرفته مانند THAD و Aegis است که ماموریت آن مقابله با موشک هایی است که در ارتفاعات بالا پرواز می نمایند و نه موشک های کروز و هواپیماهای بدون سرنشین که در ارتفاع کم پرواز می نمایند.

همچنین مطابق با داده های ایالات متحده سامانه های پدافند هوایی عربستان سعودی بسیار شبیه به سیستم های موجود در زرادخانه های ایالات متحده و ناتو است: سیستم پاتریوت ایالات متحده، اسلحه های ضد هوایی Skyguard ساخت آلمان و یک سیستم دفاعی سیار فرانسوی از نوع شاهین که در کل فاقد توانایی فنی در تشخیص هواپیماهای کم ارتفاع است.

براساس گزارش روزنامه آمریکایی ذکر شده، یکی از نکات برجسته در خصوص تصمیم فرماندهی مرکزی انتقال هواپیماهای جنگنده پیشرفته F-35 از آشیانه های آن در پایگاه الظفره در امارات عربی متحده به پایگاه های دیگر در عربستان سعودی و قطر است . تمام این تحرکات مستلزم یک هماهنگی فوق العاده لجستیکی است. کارکنان لجستیک از قبیل تیم های نگهداری هم لازم می گردد همراه با کلیه تجهیزات و امکانات نقل مکان نمایند.

المیادین تاکید نمود: علاوه بر این کاهش حضور ایالات متحده در منطقه با آغاز از پایگاه العدید در قطر ، تأثیر منفی بر توانایی ایالات متحده برای ادامه کنترل عملیات در خاورمیانه خواهد گذاشت. این همزمان است با نگرانی روز افزون متحدانش در منطقه خلیج (فارس) به ویژه قطر که 1.8 میلیارد دلار از خزانه خود را برای نوسازی پایگاه ایالات متحده هزینه نموده است به طوری که آماده دریافت بیش از 10 هزار سرباز آمریکایی است.

بعضی از فرماندهان ارتش آمریکا ضعف سیستم های دفاع هوایی نصب شده برای محافظت از پایگاه العدید را تأیید نموده اند و اینکه آن ها نمی تواند از این پایگاه در برابر موشک های کروز و هواپیماهای بدون سرنشین پهپاد با ارتفاع کم دفاع کند.

المیادین اضافه نمود: در عین حال ارتش آمریکا کوشش کرد کشورهای عربی حوزه خلیج فارس را مطمئن سازد که تصمیم اخیر آن در راستای کاهش سطح تعهد آمریکا به حفاظت از متحدان منطقه ای آن نیست بلکه در راستای اذعان به این است که ایران ممکن است پایگاه های آمریکا را هدف بگیرد و آمریکا می خواهد به آن پاسخ فوری بدهد چیزی که برای فرماندهی مرکزی آمریکا در داخل قلمرو این کشور فراهم شده است .

فردریک کولمن، فرمانده مرکز عملیات هوا و فضای 609 آمریکا هم در پس اعلام تصمیم فرماندهی مرکزی آمریکا به منظور اطمینان بخشی بیشتر به متحدان آمریکا گفت: نباید نسبت به انتقال مرکز فرماندهی عملیات نظامی به خاک آمریکا نگران شد. من مشتاقانه منتظر هستم که آن را از کافی شاپ استارباکس در هر شهر آمریکایی کنترل کنم.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 20 آبان 1398 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 67

به "المیادین: کابوس پرل هاربر آمریکایی ها را وادار به فرار از منطقه کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "المیادین: کابوس پرل هاربر آمریکایی ها را وادار به فرار از منطقه کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید