استفاده از فضای مجازی در زمان حاضر الزام است

به گزارش مجله سی نوا، خبرنگاران آنلاین:مدیرعامل انجمن سواد رسانه ای گفت: استفاده از فضای مجازی در حال حاضر یک الزام است و یک کار داوطلبانه نیست که بشود کنارش گذاشت.

استفاده از فضای مجازی در زمان حاضر الزام است

به گزارش ایسنا، سیدمرتضی موسویان، مدیرعامل انجمن سواد رسانه ای ایران با اشاره به این که استفاده از فضای مجازی در کاهش هزینه های پژوهش و جست وجوی اطلاعات نقش بسزایی دارد، گفت: والدین و مربیان باید دانش آموزان را در استفاده از فضای مجازی به عنوان یک منبع بسیار غنی پاسخ به پرسش های آنان، کمک کنند.

لازم است نگاه تهدیدآمیز بودن فضای مجازی را به فرصت تغییر دهیم و با برنامه ریزی دقیق زمان حضور دانش آموزان در فضای مجازی را ساماندهی کنیم.

موسویان افزود: در آموزش رفته رفته به سمت یاد گیرنده شدن پیش می رویم و باید انتظار داشته باشیم فرد یادگیرنده پاسخ سوالات را شخصا بیابد. همراهی مربیان و والدین با دانش آموزان برای تخصیص زمان حضور او در فضای مجازی حائز اهمیت است.

موسویان هدف گذاری برای دانش آموزان در استفاده از فضای مجازی را مهم ارزیابی کرد و افزود: اگر هدف گذاری برای استفاده دانش آموزان از فضای مجازی انجام نشود، موضوع غرق شدن در فضای مجازی یا رفتن دانش آموز به سمت اهداف فرعی و یا اهداف نامربوط پیش می آید.

او تاکید کرد: استفاده از فضای مجازی در زمان حاضر الزام است و یک کار داوطلبانه نیست که بشود کنارش گذاشت و آن را درنظر نگرفت. امروزه بسکمک از موارد مطرح در آموزش از طریق فضای مجازی پیش می رود.

موسویان اعلام کرد: در برنامه ریزی برای استفاده از فضای مجازی که آن را به رژیم مصرف ترجمه می کنیم، دانش آموز باید یاد بگیرد که هدف خود و زمان لازم برای یافتن پاسخ ها و محقق شدن هدف مشخص شده خود را مشخص کند.

او شرح داد: سوادرسانه ای مربیان و والدین در تعریف رژیم مصرف دانش آموز، زمان بندی و برنامه ریزی برای او در استفاده از فضای مجازی نقش موثری دارد.

موسویان چگونه جست وجو کردن، چگونه هدف گذاری کردن و تجزیه و تحلیل نتایج جست وجوها را از مهارت های سواد رسانه ای دانست.

این مدرس دانشگاه گفت: در مرحله نخست مربی و والدین می توانند با طرح این پرسش که دانش آموز برای رسیدن به چه هدفی، چه مقدار زمان برای استفاده از فضای مجازی نیاز دارد در برنامه ریزی یا همان رژیم مصرف، دانش آموز را همراهی کنند و در مرحله بعد این دانش آموز است که شرح و تفصیل چگونگی استفاده از فضای مجازی برای خود را باید مشخص کند.

او شرح داد: مربیان و والدین با مشخص زمان مناسب بنا بر هدف تعریف شده، باید بر استفاده دانش آموزان از فضای مجازی نظارت داشته باشند تا آنجا که با افزایش مهارت فرد در استفاده و بهره برداری از فضای مجازی، شاهد کوتاه تر شدن زمان مصرف او باشند.

این مدرس سواد رسانه ای با اشاره به این که دانش آموز باید در زمان بندی تعریف شده به جست وجوی هدف خود بپردازد، شرح داد: دانش آموز باید برای این که در این زمینه مهارت لازم را پیدا کند در انتها زمان تخصیص داده شده حتی اگر هدفش مشخص نشد و به پاسخ سوالش نرسید کار را کنار گذاشته و پس از وقفه ای، هدف قبلی خود را در زمانی معادل زمانی که برای بار اول تعریف کرده بود، دنبال کند. این کار در ذات خود افزایش مهارت فردی و کاهش زمان فعالیت در فضای مجازی را به دنبال دارد.

موسویان همکاری مربیان و والدین با دانش آموزان را سبب و انگیزه ای اعلام کرد که با عث می شود، به یادگیری استفاده از فضای مجازی و ابزارهای مورد استفاده دانش آموزان روی بیاورند.

او گفت: مربیان و والدین باید بدانند که استفاده از فضای مجازی به هیچ عنوان پیچیده نیست و برای همه افراد در تمامی سطوح، استفاده از این ابزار ساده و رایج است.

موسویان با اشاره به این که مدیریریت خشک و دستوری در بحث فضای مجازی جواب نمی دهد، بر لزوم همکاری و همراهی والدین و مربیان با دانش آموزان در استفاده از فضای مجازی تاکید کرد.

او گفت: امروز که وارد وب سه شده ایم و هر روز دامنه وسیع تری از کاربردهای آن هوش مصنوعی و روبات های برنامه ریزی شده را می بینیم، به راحتی با کمک ابزار و با میانبرهایی می توانیم به هر یک از اهداف از پیش مشخص شده مان برسیم. مثلا در برنامه فتوشاپ که هر روز شاهد تکامل آن هستیم، خود نرم افزار ابزارهایی دارد که بدون وقت گذاری زیاد می توانیم به کارمان سرعت ببخشیم. این به آن معناست که دیگر فرآیندها نیاز به وقت گذاری زیاد نداشته و ابزارهای از پیش آماده شده می توانند زمان دسترسی ما به هدفمان را کوتاه تر کنند و می تواند فرد را به یک توانایی بالاتری ارتقاء دهد و این به آن معنی است که برای صرفه جویی در زمانمان باید به دنبال ابزارهای واسط بگردیم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 4 آذر 1398 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 97

به "استفاده از فضای مجازی در زمان حاضر الزام است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استفاده از فضای مجازی در زمان حاضر الزام است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید