آشنایی با خواص شگفت انگیز عسل

به گزارش مجله سی نوا، با تاثیر شگف انگیز عسل برای درمان بیماری ها آشنا شوید و ترکیبات فوق العاده ای را که با عسل میتوان درست کرد رو یاد بگیرید. عسل جزء مواد غذایی پرانرژی است که علاوه بر خواص زیادش به عنوان ماده دارویی، از زمان های گذشته تا به الان استفاده شده است. ابن سینا دانشمند معروف ایرانی در کتاب قانون از عسل و خواص عسل صحبت نموده است.

آشنایی با خواص شگفت انگیز عسل

عسل و فواید آن بر سلامت

1.عسل برای خون شما مفید است
عسل تاثیرات مختلفی بر روی بدن دارد و این امر بستگی به نوع مصرف شما دارد. اگر عسل را با آب ولرم مخلوط نموده و بنوشید، تاثیرات بسیار مفیدی بر روی تعداد گلبول های قرمز موجود در خون دارد.

گلبول های قرمز خون مسئول انتقال اکسیژن موجود در خون به بخش های مختلف بدن هستند. عسل محلول در آب ولرم اندازه هموگلوبین های خون را افزایش می دهد، هموگلوبین هایی که مانع کم خونی می شوند.

کم خونی ناشی از فقر آهن هنگامی بروز می کند که اندازه آهن موجود در برنامه غذایی یا جذب آن کافی نیست و ظرفیت انتقال اکسیژن موجود در خون به کمتر از حد معمول کاهش یابد.

کم شدن ظرفیت اکسیژن رسانی منجر به خستگی مفرط، تنگی نفس و گاهی افسردگی و مسائل دیگر می شود. عسل با ایجاد ظرفیت برای انتقال اکسیژن خون، این قبیل مسائل را خنثی می کند.

اکسیژن کافی در خون حقیقتا مهم است زیرا تعیین نماینده سطح سلامت بدن است و سهولت بازسازی سلول های بدن در گرو اندازه اکسیژن موجود در خون است.

تحقیقات اولیه در این زمینه نشان از تاثیرات مثبت عسل روی بیماری فشار خون یا فشار خون بالاست. به طور سنتی، عسل را برای کاهش تاثیرات منفی افت فشار خون یا فشار خون پایین مصرف می کردند.

همچنین شواهدی مقدماتی دال بر اینکه عسل مانع از کم شدن تعداد گلبول های سفید خون در بیمارانی که متحمل شیمی درمانی هستند وجود دارد.

در آزمایشی که بر روی تعداد محدودی از بیمارانِ متحمل شیمی درمانی که با خطر کمبود گلبول های سفید خون روبرو بودند صورت پذیرفت، تعیین شد که در 40٪ از آنها بعد از مصرف روزانه 2 قاشق چای خوری عسل در طی دوره شیمی درمانی خطرعود کمبود گلبول سفید خون از بین رفته است.

2.عسل سالم تر از شکر است
در ارتباط با تاثیرات منفی شکر سفید بر روی بدن سخن فراوان است. عسل جایگزینی فوق العاده برای شکر است که هم شیرین و هم سالم است.

گرچه ساختار شیمیایی عسل حاوی قندهای ساده می باشد اما این ساختار کاملا متفاوت از ترکیبات شکر سفید است.

عسل حدود 30٪ گلوکز و 40٪ فراکتوز یعنی دو عنصر تک قندی یا قند ساده، با 20٪ قندهای پیچیده دارد.

عسل همچنین حاوی دکسترین و فیبر نشاسته می باشد. این ترکیب به تعدیل اندازه قند خون یاری شایانی می کند.

3.عسل برای افرادی که یوگا انجام می دهند، مفید است
مصرف عسل ترکیبات شیمیایی خونِ افرادی که به تمرینات یوگا مبادرت می ورزند را متعادل می سازد و مصرف عسل اکیدا به آنها توصیه می شود.

مصرف مرتب عسل انرژی بیشتری به سیستم شیمیایی بدن می بخشد. در صورتی که میزانی عسل را در آب ولرم حل کنید و صبح ها پیش از آغاز حرکات یوگا میل کنید، عملکرد سیستم شیمیایی بدن را تقویت می کند.

4.عسل از خواص ضدباکتریایی و ضدعفونی نمایندگی برخوردار است
مصرف عسل موجب تشدید خواص داروهای ضدباکتریایی، تقویت عملکرد پادتن ها و ایستادگی در برابر فعالیت های میکروبی مضر می شود.

مطالعات متعددی در زمینه تاثیرات عسل در درمان زخم ها صورت پذیرفته است. یکی از این مطالعات نشان داد که خاصیت دارویی عسل زخم را دستخوش فرایند پاکسازی ویژه ای می کند، یعنی باکتری های موجود در زخم شرکت نمایندگان را به طور کامل از بین می برد.

در مطالعه ای دیگر فرایند درمان جراحات و زخم پای 59 نفر از شرکت نمایندگان که 80٪ آنها به درمان های متعارف پاسخ مثبت نشان نداده بودند، با استفاده از عسل خام از سر گرفته شد.

زخم های تمام بیماران به استثنای زخم های یک بیمار بهبود یافتند. علاوه بر این، زخم های عفونی بعد از یک هفته عسل درمانی استریل شدند.

در طب سنتی، یکی از مزایای استفاده از عسل، درمان عفونت های دستگاه تنفسی است. مصرف روزانه عسل مسائلی از قبیل تنگی نفس و خلط بیش از حد گلو را رفع می کند.

همچنین تحقیقات بالینی اثبات می کند که عسل طبی، عوامل بیماری زایی که ناقل آن غذا ها هستند را از بین می برد از جمله این بیماری ها می توان به باکتری روده و تیفوئید اشاره نمود.

همچنین اثبات شده که عسل مقاومت باکتریایی را در هم می شکند تا بدن در برابر آنتی بیوتیک ها ایستادگی نکند.

محققان دریافتند که عسل در درمان عفونت های حاد ناشی از زخم های باز و عفونت های ناشی از خاک تاثیرات مثبتی نشان می دهد.

عسل به طرق مختلف به مبارزه با عفونت ها پرداخته و شرایط را برای افزایش مقاومت عوامل بیماری زا سخت می کند.

آنتی بیوتیک ها، عموما باکتری های در حال رشد را هدف گرفته، به آنها این شانس را می دهند تا دست از مقاومت بردارند.

همچنین تعیین شده عسل آنچه تعامل باکتریایی خوانده می شود را در هم گسیخته و همین امر موجب کاهشِ شدت خاصیت بیماری زایی باکتری ها شده و برای آنتی بیوتیک ها مجال تاثیرگذاری فراهم می آورد.

5.عسل خوراکی انرژی زاست
یکی از مهم ترین کاربردهای عسل در طب سنتی انرژی زایی بی درنگ آن است. همان طور که در بالا ذکر شد، عسل حاوی انواع مختلفی از مولکول های قند و به طور خاص گلوکز و فراکتوز می باشد.

به هرحال، بر خلاف شکر سفید که فراکتوز و گلوکز ترکیب می شوند و قند را می سازند و فرایند هضم آنها هم مراحل بیشتری را طی می کند، در عسل این دو مولکول شکر از یکدیگر جدا هستند. بدین ترتیب، گلوکز نقش منبع انرژی زا را بر عهده دارد.

انجمن ملی عسل ایالات متحده اکیدا مصرف عسل را توصیه می کند زیرا عسل حاوی مقادیر کمی از انواع مختلف ویتامین ها و مواد معدنی می باشد.

فهرستی از این مواد شامل: نیاسین، ریبوفلاوین، اسید پانتوتنیک، کلسیم، مس، آهن، مهمیم، منگنز، فسفر، پتاسیم و روی می شود.

6.عسل به هضم غذا یاری می کند
عسل موجب کاهش یبوست، نفخ و گاز معده می شود و از اینکه ملینی ملایم است از آن سپاسگزاریم. همچنین عسل سرشار از خواص پروبیوتیک یا باکتری های مفید از قبیل bifido bacteria و lactobacilli است که در هضم غذا، تقویت سیستم ایمنی بدن و کاهش آلرژی موثرند.

عسل را جایگزین شکر مصرفی خود نمائید تا تاثیرات مواد سمی فراوری شده به وسیله قارچ ها در روده را کاهش دهید .

7.عسل با عفونت های پوست سر و انواع عفونت های جلدی مبارزه می کند.
همچنین عسل فواید بیشماری برای سلامت پوست سر و بدن دارد. در یک تحقیق مختصر که بر روی 30 بیمار به آنالیز تاثیر عسل در درمان چربی نابهنجار پوست و شوره سر پرداخت، از شرکت نمایندگان درخواست شد تا عسل خام رقیق را هر یک روز در میان با ملایمت بر روی نقطه ای که ناهنجاری پوستی واقع شده است به مدت 2 تا 3 دقیقه بمالند.

عسل باید پیش از شستن به مدت 3 ساعت روی منطقه ناهنجاری پوستی باقی می ماند. با این شیوه درمان در تمامی بیماران نشانه های بهبودی نمایان شد.

از شدت خارش کاسته شده بود و لایه های متلاشی شده نسوج سلولی در طی یک هفته خوب شدند، در عین حال جراحات و زخم ها در طی دوهفته از بین رفتند.

ریزش موی بیماران هم بهبود یافته بود. همچنین، بیمارانی که این شیوه درمانی را برای مدت شش ماه و یک بار درهفته ادامه دادند، به هیچ وجه بیماریشان دوباره عود نکرد.

8.عسل به خواب عمیق و صحیح در بچه ها یاری می کند.
نتایج مقدماتی از چندین تحقیق نشان می دهد که عسل موجب بهبود کیفیت خواب در بچه ها می شود.

با توجه به اظهار نظر والدین، تحقیقات منتج به این شد که عسل موجب کاهش سرفه های شبانه بچه ها شده و همین امر خواب عمیق تر و آرام تری را برای بچه ها در پی دارد.

تذکرات شایان ذکر

عسل هایی که رنگ تیره تری دارند از خواص آنتی اکسیدانی قوی تری برخوردارند. عسل فاسد نمی شود و در صورتی که درب ظرفی که عسل را در آن نگه می دارید به خوبی ببندید تا هوایی داخل آن نشود، امکان نگهداری آن برای مدت طولانی وجود خواهد داشت.

در واقع باستان شناسان در مقبره فراعنه در مصر باستان واقع در شهر Thebes و در مقبره Tutankhamen چندین و چند شیشه مهر و موم شده عسل یافتند.

اما هیچ اطلاعاتی مبنی بر اینکه باستان شناسان با آن همه شیشه عسل چه کردند، در دست نیست!

به بچه ها زیر 12 ماه نباید عسل داده شود زیرا این خطر وجود دارد که عسل حاوی تخم قارچِ باکتری بوتولیسم باشد و منجر به مسمومیت غذایی حاد در نوزادان شود.

این تخم های قارچ در ذرات گرد و غبار و خاک یافت می شوند و ممکن است به نوعی به عسل راه یابند. سیستم ایمنی بدن نوزاد هنوز آمادگی مقابله با چنین عفونت هایی را پیدا ننموده است.

نکته ای دیگر که باید به خاطر بسپارید این است که عسل برای افراد مبتلا به دیابت تفاوت چندانی با شکر سفید ندارد. هم عسل و هم شکر سفید اندازه قند خون را افزایش داده و در صورت مصرف عسل از سوی این بیماران باید درمان مشابهی با مصرف شکر برای آن در نظر گرفت.

کاربردهای عسل در سیدها و آیورودا

احتمالا هیچ کس مانند هندی ها چنان ژرف درباره مزایای عسل کنکاش ننموده است. عسل موهبت طبیعت به بشر تلقی می شد و از ترکیبات ضروری در هر آشپزخانه ای به حساب می آمد.

عسل بخش مهمی از برنامه غذایی همه افراد بالای 12 ماه را تشکیل می دهد. آنها عسل را خوراکی قابل هضمی تلقی می نمایند و معتقدند که به آسانی در بدن انسان هضم می شود.

یکی از کاربرد های عسل در سیدها و آیورودا، استفاده دارویی از آن است. هنگامی که دارویی با عسل مخلوط می شود، با سرعت و سهولت جذب بدن شده و در کل سیستم بدنی و گردش خون تاثیرگذار است. همچنین گفته می شود که عسل خاصیت دارویی خود را حفظ می کند و تاثیرات آن برای مدت ها باقیست.

عسل در متون سیدها برای درمان موارد مرتبط با ushna (در ترجمه ای آزاد، آتش معنا می دهد) از قبیل ترشحات مخاطی بیش از حد، استفراغ، مسائل گاز معده و از بین بردن آلودگی های خونی تجویز می شد.

متون سیدها به معرفی هفت نوع متفاوت عسل می پردازد که این تفاوت بر حسب مکانیست که عسل از آن جمع شده، عسلی که از جنگل های انبوه کوهستانی جمع آوری شده با عنوان عسل کوهی یا عسل کوهستانی شناخته می شود و گفته می شود که دارای ارزشمندترین خواص دارویی است.

اعتقاد بر این است که شهدی که زنبورها جمع نموده و این نوع عسل را می سازند خواص گیاهان دارویی بسیاری را در خود جای داده است.

روش های درمانی و کاربردهای سنتی عسل

آب عسل
3-1 قاشق چای خوری عسل با یک لیوان آب که به دمای اتاق رسیده، دوبار در روز مصرف شود تا نسوج بدن تقویت شده و از ضعف سیستم عصبی کاسته شود.

3-1 قاشق چای خوری عسل با یک لیوان آب ولرم، بی درنگ خاصیت انرژی زایی خود را نشان می دهد و به کنترل وزن یاری شایانی می کند.

استعمال موضعی
در صورتی که عسل را بر روی خراش های پوستی بمالید، به سرعت آن را التیام بخشیده و اسکار را به حداقل می رساند.
فواید عسل و لیمو
به میزان مساوی عسل و آب لیموی تازه را به صورت موضعی مانند ماسک به مدت 20 دقیقه روی صورت خود ماساژ دهید و این کار را دو بار در روز انجام دهید تا لکه های سیاه از روی صورتتان محو شوند.
حفظ سلامت قلب
آب یک عدد انار تازه را بگیرید و1 قاشق سوپ خوری عسل به آن بیافزایید.
هر روز صبح ناشتا بنوشید.
با سوزنی بلند، سوراخی درون خرما ایجاد کنید. درون آن را با عسل پر کنید و دوبار در روز و هر بار 2 تا 4 عدد خرما میل کنید.
عسل علاج سرماخوردگی
اگر از عوارض جانبی سرما خوردگی رنج می برید یا از آن دسته افرادی هستید که هر روز صبح که بیدار می شوید بینی شما کیپ است، مصرف چریش(یاس بنفش هندی)، فلفل و زردچوبه تا حد بسیار زیادی به شما یاری خواهد نمود. در اینجا به چند نمونه از روش های درمانی اشاره می کنیم.
گزینه1
10 الی 12 عدد دانه فلفل را به خوبی بکوبید و اجازه دهید یک شب در 2 قاشق چای خوری عسل خیس بخورد. (8 الی 12 ساعت) صبح دانه های فلفل را خورده و البته به خوبی بجویید. شما می توانید کمی زردچوبه به عسل اضافه نمائید.
گزینه 2
برگ های چریش را آسیاب کنید، به حالت خمیری در آورید و به صورت گلوله های کوچکی گرد کنید و گلوله ها را درون عسل بیاندازید و صبح به صورت ناشتا مصرف کنید.

تا 60 دقیقه بعد از خوردن آن به هیچ وجه چیزی نخورید تا چریش ها از دستگاه گوارش عبور نمایند. این گلوله های آغشته به عسل برای درمان آلرژی های پوستی و خوراکی هم سودمند است.

چریش از خواص دارویی فراوانی برخوردار است و این نوع آن بسیار سودمند است. اگر برگ های چریش معمول برایتان بسیار تلخند، شما می توانید از بر گ های نازک تر و لطیف تر آن بهره ببرید.

هندوانه، زنجبیل و نعناع ترکیبی خنک نماینده

دستورالعملی خنک نماینده با عسل و هندوانه، فوق العاده برای ماه های فصل تابستان
مواد لازم
¼ هندوانه

1 تکه سه سانتی زنجبیل

¼ فنجان برگ نعنای تازه

نمک برای مزه دار کردن

پودر فلفل سیاه برای مزه دار کردن

3 قاشق سوپ خوری عسل

طرز تهیه
هندوانه را پوست کنده، دانه هایش را جدا کنید و خرد کنید. تکه های خرد شده را درون مخلوط کن بریزید.

زنجبیل را پوست کنده، له نموده و درون مخلوط کن بریزید.

برگ های نعناع، نمک، پودرفلفل و عسل را هم درون مخلوط کن بریزید.

همه مواد را با هم مخلوط کنید تا نرم شوند. مواد را از صافی عبور دهید.

شربت بدست آمده را درون لیوان ها بریزید و سرو کنید.

حسن ختام این مقاله را به حقایقی چند درباره عسل و زنبورها اختصاص می دهیم

در حدود 25000 گونه زنبور شناخته شده در دنیا وجود دارد که در کمال تاسف بعضی از این گونه ها در خطر انقراض قرار دارند.

تقریبا 80٪ از خوراکی های موجود در سوپرمارکت در نتیجه گرده افشانی زنبورها تهیه می شود.

نخستین پیشینه جمع آوری عسل از سوی بشر به 6000 سال پیش از میلاد باز می شود! این پیشینه بر اساس نقش و نگارهای بدست آمده از غارها و بویژه غار عنکبوتی در والنسیای اسپانیا جمع آوری شده است.

هر زنبور باید 10 میلیون بار سفر و کاوش نموده تا شهد جمع کند یا معادل 1.5 دور چرخش دور زمین تا بتواند معادل 500 گرم عسل تهیه کند.

منبع: سایت مجله سلامت

منبع: راسخون
انتشار: 14 آبان 1400 بروزرسانی: 14 آبان 1400 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 1507

به "آشنایی با خواص شگفت انگیز عسل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با خواص شگفت انگیز عسل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید