ورود ارزیابان یونسکو به ایران برای آنالیز کاروانسراهای ایرانی و جنگل های دیزمار

به گزارش مجله سی نوا، مدیرکل ثبت و حریم آثار و حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی وزارت میراث فرهنگی از ورود ارزیابان میراث جهانی یونسکو برای آنالیز میدانی دو پرونده مربوط به ثبت جهانی آثار ایران اطلاع داد.

ورود ارزیابان یونسکو به ایران برای آنالیز کاروانسراهای ایرانی و جنگل های دیزمار

مصطفی پورعلی، مدیرکل ثبت و حریم آثار و حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی وزارت میراث فرهنگی بیان کرد که ارزیابان میراث جهانی یونسکو برای آنالیز میدانی دو پرونده کاروانسرای ایرانی و الحاق جنگل های دیزمار به پرونده جهانی جنگل های هیرکانی وارد ایران شدند. وی در این رابطه گفت:

بر اساس برنامه ریزی اجرا شده، دو کارشناس ارزیاب کمیته میراث جهانی یونسکو اعزامی از ایکوموس جهانی، در نیمه اول مهر امسال وارد ایران می شوند. آن ها حدود 20 روز در ایران حضور خواهند داشت و 56 کاروانسرای منتخب معرفی شده در پرونده ثبت جهانی کاروانسرای ایرانی را ارزیابی میدانی می نمایند.

پورعلی پرونده کاروانسرای ایرانی را پرونده ای بسیار مهم توصیف کرد که و به عنوان یک پرونده زنجیره ای، بخش قابل توجهی از استان های کشور را شامل 24 استان، در برمی گیرد.وی توضیح داد:

امید است با همکاری همه مقامات و مسئولان ذی ربط این ارزیابی به خوبی انجام گردد. مطالعات این پرونده چندین سال است که به طول انجامیده و به امید خدا آنالیز نهایی این پرونده در تابستان 1401 در کمیته میراث جهانی یونسکو مطرح و انجام خواهد شد.

مدیرکل ثبت و حریم آثار و حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی وزارت میراث فرهنگی با اشاره به هماهنگی اجرا شده برای حضور ارزیاب اتحادیه بین المللی حفاظت طبیعی (IUCN) برای آنالیز فنی پرونده جنگل های دیزمار از استان آذربایجان شرقی در ابتدای آبان امسال، ابراز امیدواری کرد که نتایج آنالیز میدانی این کارشناس نیز به الحاق این منطقه حفاظت شده به پرونده جهانی جنگل های هیرکانی منجر گردد. وی اظهار کرد:

این دو پرونده که از سال گذشته برای کمیته میراث جهانی یونسکو ارسال شده است، امسال ارزیابی میدانی می گردد و قرار است در سال 2022 آنالیز نهایی آن در کمیته میراث جهانی یونسکو انجام گردد.

مصطفی پورعلی پرونده دیزمار را حاصل کار مشترک وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور دانست که به شکل مشترک با یک سایت از کشور آذربایجان موسوم به پارک هیرکان تدوین و در سال گذشته به دبیرخانه یونسکو ارسال شده است.

منبع: کجارو / ایرنا
انتشار: 17 اسفند 1400 بروزرسانی: 17 اسفند 1400 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 1638

به "ورود ارزیابان یونسکو به ایران برای آنالیز کاروانسراهای ایرانی و جنگل های دیزمار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورود ارزیابان یونسکو به ایران برای آنالیز کاروانسراهای ایرانی و جنگل های دیزمار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید