در گلدان، در خانه گوجه پرورش دهید

به گزارش مجله سی نوا، هیچ چیز بیشتر از برداشت محصول یک گیاه پر بار و سراسر قرمز گوجه خوشایند نیست! اگر فکر می کنید باید باغچه ای بزرگ داشته باشید و باغبانی حرفه ای باشید تا بتوانید گوجه بکارید و گوجه برداشت کنید، سخت در اشتباه اید!

در گلدان، در خانه گوجه پرورش دهید

درمورد بقیه گیاهان هم این طور است که مزه میوه ای که خودمان پرورش می دهیم با آنهایی که از بازار می خریم فرق دارد، اما در خصوص گوجه این تفاوت به قدری زیاد است که حاضر می شوید همه زحمات پرورش آن را به جان خریداری کنید (البته زحمت چندانی ندارد) تا طعم گوجه خودتان را بچشید. پس این تابستان کمر حمت ببندید و گوجه بکارید. همانطور که گفتیم برای کاشت این گیاه نیاز به باغچه یا حتی فضایی بزرگ ندارید و تنها گلدانی با سایز میانه کافی است.

گیاه گوجه تان را می توایند درون اتاق، پذیرایی، بالکن یا پاسیوتان پرورش دهید.

گونه گوجه را انتخاب کنید

همانطور که می دانید گیاه گوجه انواع و اقسام دارد. چه نوع گوجه ای را برای پرورش می پسندید؟ گوجه معمولی، گوجه گیلاسی، گوجه بنفش، گوجه زرد و …؟ پس قبل از هر کاری باید درمورد گونه گوجه تصمیم بگیرید و این را هم بدانید که هر نوع گوجه ای را می توان در گلدان کاشت، از گوجه های گیلاسی کوچک گرفته تا گوجه های بزرگی که نیاز به داربست دارند. اما باید این را به خاطر داشته باشید که هر چه گیاه بزرگ ترین انتخاب کنید، گلدان تان هم باید بزرگ تر گردد.

گوجه های معمولی به ارتفاع 180 سانتی متر یا بیشتر می رسند. گوجه گیلاسی انتخابی عالی برای کاشتن درون گلدان های آویز است، تنها تصور کنید گوجه های رسیده قرمز آن چه نمایی به خانه تان می دهند!

گلدانی انتخاب کنید

وقتی که نوع گوجه تان را انتخاب کردید، باید گلدانی برای کاشت آن پیدا کنید. خب در انتخاب گلدان خسیس بازی درنیاورید و گلدانی بزرگ انتخاب کنید. گلدان تان باید حداقل 30 سانتی متر و در حالت ایده آل 60 در 60 اشد. اگر گیاه را درون گلدان های آویز می کارید باید تصمیم بگیرید که آن را کجا نصب کنید و در زیر آن سطحی برای حفاظت بیشتر قرار دهید تا با بزرگ شدن گیاه و سنگین شدن گلدان، گلدن سقوط نکند. هر گلدانی که انتخاب می کنید مطمئن شوید سوراخ های زهکش بزرگی در کف خود دارد.

خاک انتخاب کنید

گیاه گوجه به مواد غذایی زیادی نیاز دارد. می توانید خاکی انتخاب کنید که با کود مخلوط شده باشد و یا خاک گلدانی معمولی بهره ببرید و بعدا خودتان به آن کود بدهید. در روش دوم کودی مخصوص گوجه انتخاب کنید، کودی که مواد غذایی را به آرامی آزاد کند و به تدریج در اختیار گیاه بگذارید. قبل از کاشت گوجه درون گلدان کود را به خوبی با خاک مخلوط کنید و سپس گیاه را بکارید.

خودتان هم می توانید خاکی برای گوجه تان درست کنید. برای این کار 3 قسمت خاک باغچه را با 3 قسمت کمپوست ارگانیک (روش ساخت کمپوست خانگی ارگانیک در پست های قبلی بخش طبیعت آمده است) و 2 قسمت شن مخلوط کنید.

برای گلدان های آویز به خاکی سبک تر نیاز دارید. برای ساخت این خاک 1 قسمت ورمیکولیت باغبانی را با 1 قسمت پیت موس خرد شده و نصف قاشق غذاخوری دولمیت آهک، سوپر فسفات و یک کود 5 - 10 - 5 مخلوط کنید.

دانه را بکارید

همه گوجه ها از طریق دانه تکثیر می شوند اما برخی باغبانان و تازه کارها این فرایند را کوتاه می نمایند و نشا گوجه را خریداری می نمایند. اگر می خواهید خودتان گوجه هاتان را از دانه بکارید، گلدان هایی کوچک یا سینی جوانه زنی بذر را با خاکی استریل و مخصوص جوانه زنی پر کنید قبل از اینکه دانه ها را در خاک بکارید آن را کاملا مرطوب کنید. دانه ها را بر روی خاک بپاشید و سپس با دست به نرمی درون خاک هل شان دهید. سپس تا زمانی که گیاه جوانه بزند و جان بگیرد خاک را به طور مرتب مرطوب نگه دارید. تا زمانی که گیاه را به گلدان اصلی اش منتقل کنید خاک را به خوبی آبیاری کنید.

گلدان های نشا را به مکانی گرم (مثلا در بالای یخچال) منتقل کنید تا دانه ها جوانه بزنند. سپس زمانی که اندازه جوانه ها به 1.5 سانتی متر رسید، گلدان آنها را به مکانی با آفتاب مستقیم، مثلا جلوی یک پنجره جنوبی، منتقل کنید و یا آنها را در زیر نور مصنوعی قرار دهید. زمانی که اندازه جوانه ها به 3 سانتی متر رسید، جوانه های نازک، لاغر و مریض را از خاک بیرون آورید تا جا برای رشد جوانه های قوی تر بیشتر گردد. زمانی که ارتفاع جوانه ها به 5 تا 7.5 سانتی متر رسید آماده انتقال به گلدان اصلی هستند!

گوجه گرما را دوست دارد پس برای بیرون گذاشتن گلدان آن در بیرون از خانه صبر کنید تا دمای شب حداقل به 10 درجه سانتی گراد برسد. بعد از این زمان هم نباید گلدان ها را یک باره در آفتاب قرار دهید و باید ابتدا آنها را به شرایط عادت دهید. به این صورت که در روزهای اول گیاهان را تنها چند ساعت در آفتاب مستقیم قرار دهید و در شب دوباره آنها را به درون خانه آورید. در طی یک هفته و به تدریج گوجه هاتان را عادت دهید. بعد از آن گیاه آماده است تا به طور کامل در بیرون از خانه نگهداری گردد (البته اگر می خواهید گیاه تان را در بیرون از خانه نگهداری کنید).

مکانی آفتابی آماده کنید

گیاه گوجه عاشق گرما و آفتاب است. گوجه باید آفتاب مستقیم داشته باشد تا رشد کند. البته نیاز نیست که تمام روز آفتاب مستقیم بخورد؛ نیاز این گیاه به نور با دریافت 6 تا 8 ساعت آفتاب مستقیم رفع می گردد. البته در صورت نبود آفتاب مستقیم هم گیاه تان رشد می نماید و میوه می دهد اما گیاهی ضعیف خواهد شد و دیر به محصول می رود و گوجه هایی کوچک می دهد.

گیاه را به خوبی آبیاری کنید

راه راضی نگه داشتن گوجه این است که خاکش را همیشه مرطوب، و نه خیس، نگه دارید. اندازه آبی که گیاه تان نیاز دارد به عوامل زیادی مانند باد، درجه حرارت، رطوبت و سایز گلدان بستگی دارد. گیاهی میانه که در منطقه ای متعادل کاشته شده ممکن است چند بار در هفته به آبیاری نیاز داشته باشد در حالی که گیاهی بزرگ در منطقه ای گرم به آبیاری روزانه نیاز دارد.

برای آنکه متوجه شوید چه زمانی گیاه تان را آبیاری کنید چند سانتی متر از سطح آن را با انگشت بکنید. اگر خاک در این ناحیه خشک بود گیاه را به خوبی آبیاری کنید، به نحوی که آب از سوراخ های زهکش زیر گلدان بیرون بریزد. اما اگر خاک مرطوب بود گیاه را آبیاری نکنید اما روز بعد دوباره خاک را چک کنید.

در هنگام آبیاری حواستان باشد تنها خاک را آبیاری کنید، آبیاری شاخسار باعث بروز بیماری های قارچی در بیشتر گیاهان، به خصوص گوجه، می گردد.

منبع: فوت و فن / hunker.com
انتشار: 21 مرداد 1401 بروزرسانی: 21 مرداد 1401 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 1773

به "در گلدان، در خانه گوجه پرورش دهید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در گلدان، در خانه گوجه پرورش دهید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید