تصویر روز ناسا: نمای سه بعدی هلن

به گزارش مجله سی نوا، کافی است با عینک سه بعدی بین قرمز/آبی به این تصویر نگاه کنید تا در کنار هلن قمر کوچک و یخی زحل شناور شوید. این تصویر بر اساس داده های فضاپیمای کاسینی در سال 2011 ساخته شده است.

تصویر روز ناسا: نمای سه بعدی هلن

هلن (Helen) نام مناسبی برای این قمر تروآیی است (ارجاع به حماسه تروا، اثر هومر) زیرا در یکی از نقاط لاگرانژی مدار زحل به دور آن می چرخد. نقاط لاگرانژی، 5 موقعیت گرانشی پایدار در نزدیکی دو جرم بزرگ است و در خصوص هلن، این دو جرم عبارتند از زحل و قمر بزرگ تر دایونی (Dione).

هلن شکل نامنظمی دارد (با ابعاد حدود 36 در 32 در 30 کیلومتر) و در نقطه لاگرانژ پیشرو دایونی (L4) می چرخد و قمر یخی برادرش پولیدئوس (Polydeuces) در نقطه لاگرانژی L5 دایونی آن را دنبال می نماید.

این تصویر آناگلیف استریو با استفاده از دو تصویر فضاپیمای کاسینی ساخته شده که طی پروازی نزدیک در سال 2011 از هلن ثبت شده اند. این تصویر بخشی از نیم کره رو به زحل را در قمر هلن نشان می دهد که دهانه ها و ویژگی های خندق مانندی روی آن دیده می گردد.

اعتبار تصویر: تیم تصویربرداری کاسینی، ISS، JPL، ESA، ناسا؛ تصویر استریو به وسیله روبرتو بلترامینی. برای مشاهده عکس در ابعاد بزرگ، اینجا را کلیک کنید.

منبع: تصویر روز ناسا

5454

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 13 خرداد 1403 بروزرسانی: 13 خرداد 1403 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 1966

به "تصویر روز ناسا: نمای سه بعدی هلن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویر روز ناسا: نمای سه بعدی هلن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید