یک عرضه اولیه جذاب در راه بورس تهران

به گزارش مجله سی نوا، خبرنگاران: عرضه اولیه سهام شرکت فولاد سپید فراب کویر در روز چهارشنبه این هفته انجام می گردد. تعداد 240 میلیون سهم از کویر در بورس تهران با قیمت 625 تومان عرضه می گردد که نقدینگی معادل 150 میلیارد تومان را نیازمند است. در شرایطی که ارزش معاملات طی هفته های اخیر بالای دو هزار میلیارد تومان بوده است چنین نقدینگی فشاری بر بازار وارد نخواهد کرد. آنالیز های اولیه از این شرکت به جذابیت قیمت سهم اشاره دارد که در ادامه گزارش به آن پرداخته شده است.

یک عرضه اولیه جذاب در راه بورس تهران

به گزارش مجله سی نوا، به نقل از دنیای بورس؛ در شرایطی که نقدینگی در بورس تهران جولان می دهد شاید چندان احتیاج به تحلیل یک عرضه اولیه نباشد و سهام عرضه شده در بورس تهران معمولا جهش قابل توجهی را در مدت زمان کوتاهی تجربه می کند؛ با این حال عرضه اولیه کویر در نگاه اول جذاب می کند و آنالیز های آن خالی از لطف نیست. البته باید توجه داشت که اطلاعات آورده شده در ادامه از سایت کدال گرفته شده است.

نکته اول: سودآوری کویر

کویر در حالی در قیمت 625 تومان عرضه می گردد که در بهار 69 تومان سود با سرمایه 240 میلیارد تومان محقق نموده است. فعالیت اصلی این شرکت مصرف شمش برای فراوری میلگرد است که در سال گذشته با فراوری حدود 617 هزار تن، بعد از ذوب آهن بیشترین میزان فراوری میلگرد را داشته است. میزان فراوری این شرکت در سال 98 رشد قابل توجهی را نشان می دهد و مقدار فراوری کویر در نیمه نخست 98 رشد 40 درصدی را نسبت به سال گذشته تجربه نموده است.

کویر در بهار با فروش 884 میلیارد تومانی 69 تومان سود به ازای هر سهم محقق نموده است. این در حالی است که فروش این شرکت در تابستان حدود 1068 میلیارد تومان بود. البته نرخ فروش در تابستان نسبت به بهار افت داشته و رشد 33 درصدی مقدار فروش (از موجودی) باعث شده که مبلغ فروش نسبت به بهار رشد داشته باشد. آنالیز های اولیه دنیای بورس از احتمال تحقق سود 51 تومانی به ازای هر سهم در تابستان حکایت دارد. آنالیز ها از سودآوری این شرکت احتمال ساخت سود حدود 200 تومانی را برای این شرکت در سال 98 محتمل می سازد. بر این اساس به نظر می رسد قیمت های کنونی عرضه جذاب باشد.

نکته دوم : عوامل بازاری

یکی از نکاتی که در کنار مطلب اول باید در نظر گرفته گردد ترکیب سهام داران این شرکت است. شناختی از سهام داران این شرکت وجود ندارد؛ اما حضور سهام داران بخش خصوصی همواره برای شرکت های عرضه شده معمولا رویه رشد قیمت پرشتاب تری را به دنبال خواهد داشت. بر این اساس این موضوع نیز می تواند به افزایش نسبت قیمت به درآمد این شرکت در مقایسه با میانگین گروه یاری کند. موارد متعددی در مورد علت ذکر چنین نکته ای وجود دارد که برای مثال حمایت بیشتر مالکان خصوصی از شرکت تحت تملک از جمله آن است.

ریسک های کویر

چند عامل ریسک زا برای کویر وجود دارد. نخست این که فراوری شرکت به هر دلیلی به مقادیر سال 97 کاهش یابد. افزایش هزینه های انرژی بر سودآوری این شرکت اثرگذار است. البته سهم سربار از هزینه های فراوریی این شرکت بسیار کم است. کمتر از 3 درصد هزینه فراوری این شرکت به هزینه سربار اختصاص دارد و البته کمتر از یک درصد هزینه فراوری بر اساس صورت های اقتصادی سه ماه نخست به انرژی اختصاص دارد. با این حال ریسک بزرگ برای شرکت کویر رکود چه در اقتصاد جهانی و چه در اقتصاد داخلی است. در تابستان نیز نشانه ای از رکود در بخش فروش کویر مشاهده نشده است؛ با این حال در شرایط کنونی اقتصاد کشور باید به این موضوع توجه داشت. در بخش دیگر افت نرخ خرید ماده اولیه (شمش فولادی) در بازار جهانی گرچه کاهش هزینه فراوری را به همراه دارد با این حال با افت نرخ فروش محصولات در نهایت سود کمتری را برای شرکت به همراه دارد.

ریسک دیگر نیز احتمال ادامه دار بودن اصلاح سهام طی معاملات دو روز آینده است که می تواند بر کل جو سرمایه گذاری در بورس اثر منفی داشته باشد.

برآورد از قیمت و سهم هر کد در عرضه اولیه

با شرایط کنونی احتمال عرضه در سقف قیمتی (625 تومان) مهیا است. از 600 سهم اختصاصی به هر کد احتمالا حدود 350 سهم به هر کد اختصاص یابد؛ این اعداد در شرایط به خصوص می تواند به حدود 480 سهم برسد. در چنین شرایطی اگر بازار در رویه اصلاح قرار گیرد رویه قیمتی این عرضه اولیه جالب خواهد بود.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 22 آبان 1398 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 71

به "یک عرضه اولیه جذاب در راه بورس تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک عرضه اولیه جذاب در راه بورس تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید