پوتین: واکنش روسیه به اقدامات تحریک آمیز سریع و کوبنده خواهد بود

به گزارش مجله سی نوا، رئیس جمهور روسیه در سخنرانی سالانه خود به کشورهای غربی هشدار داد واکنش این کشور در مقابل اقدامات تحریک آمیز سریع و کوبنده خواهد بود و ابراز امیدواری کرد هیچ کشوری از خطوط قرمز روسیه عبور نکند.

پوتین: واکنش روسیه به اقدامات تحریک آمیز سریع و کوبنده خواهد بود

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه ارزان از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در سخنرانی سالانه خود در مقابل نمایندگان دو مجلس مجلس (دوما و سنا)، دولت و فرمانداران مناطق روسیه به کشورهای غربی در مورد اقداماتشان هشدار داد.

او در میانه دور جدید تنش ها بین روسیه و غرب و اعمال تحریم های جدید از سوی واشنگتن علیه مسکو و همچنین انجام اقدامات ضد روسی بر سر مسئله اوکراین، گفت مسکو در صورت امتناع سایر کشورها از گفت وگو، راه های سریع و کوبنده برای دفاع از منافع ملی خود خواهد یافت.

پوتین گفت: اقدامات غیردوستانه علیه روسیه متوقف نمی گردد. در این شرایط ما با خویشتن داری کامل و حتی می توان گفت فروتنانه رفتار می کنیم و در اغلب موارد نه تنها اقدامات غیردوستانه بلکه بی ادبی آشکار را پاسخ نمی دهیم.

رئیس جمهور روسیه گفت: حرکت های غیردوستانه در قبال روسیه به نوعی سرگرمی تبدیل شده است. ما واقعاً می خواهیم روابط خوبی با همه اعضای جامعه بین المللی داشته باشیم. اما اگر کسی این نیات خوب را ضعف برداشت کند، پاسخ روسیه نامتقارن، سریع و کوبنده خواهد بود.

وی با بیان این که امیدوار است هیچ کشوری از خطوط قرمز روسیه عبور نکند، اضافه کرد: این روسیه است که در هر زمینه ای معین می نماید این خطوط چه هستند. سازمان دهندگان طرح های توطئه آمیز که منافع بنیادین روسیه را تهدید می نماید، از کار خود پشیمان خواهند شد.

پوتین در ادامه، با اشاره به فاش شدن طرحی برای ترور الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهور بلاروس و اعضای خانواده اش و انجام کودتا در این کشور گفت: اقدام برای سازماندهی کودتا و کوشش برای برنامه ریزی ترور سران کشورها بیش از حد است، از همه خطوط عبور شده است.

رئیس جمهور روسیه در بیان جزئیات این طرح گفت: به اعتراف افراد بازداشت شده، توطئه ای برای محاصره مینسک (پایتخت بلاروس) در حال آماده شدن بود، از جمله هدف قرار دادن زیرساخت های شهری و ارتباطات و مختل کردن کامل شبکه برق آن. این به معنای آماده سازی یک حمله سایبری گسترده است. ظاهراً بی دلیل نیست که همکاران غربی ما سرسختانه پیشنهادات متعدد از طرف روسی را برای گفت وگوی بین المللی در زمینه اطلاعات و امنیت سایبری رد نموده اند.

او در بخش های دیگر سخنانش ضمن محکوم کردن تحریم های ناعادلانه، بر نقش روسیه در تنش زدایی در سوریه، لیبی و منطقه قره باغ کوهستانی هم اشاره نمود.

در روزهای گذشته آمریکا و متحدانش اقداماتی تحریک آمیز را به بهانه حمایت از اوکراین در دستور کار قرار داده اند. در همین زمینه منابع خبری گزارش دادند یک فروند هواپیمای سی -130 نیروی هوایی آمریکا اخیرا در یک پایگاه هوایی در کی یف فرود آمد. گفته می گردد که این هواپیما تجهیزات و پرسنل نظامی برای یاری به ارتش اوکراین به همراه داشته است.

با این حال پنجشنبه شب پنتاگون از تصمیم خود برای اعزام دو ناوشکن آمریکایی به دریای سیاه در بحبوحه افزایش تنش میان اوکراین و روسیه، عقب نشینی کرد. اما به گفته کریستینا کوین سرپرست سفارت واشنگتن در کی یف، آمریکا امکان افزایش حضور نظامی خود در اوکراین را در صورت احتیاج مورد آنالیز قرار خواهد داد.

دولت آمریکا همچنین روز پنجشنبه تحریم های جدیدی را علیه 32 فرد و نهاد روسی اعمال کرد. کاخ سفید در بیانیه ای علاوه بر اعلام تحریم های جدید که به بهانه دخالت روسیه در انتخابات آمریکا و حمله سایبری علیه این کشور وضع شده اند، ده دیپلمات روس را به جاسوسی متهم نموده و از آن ها درخواست کرد آمریکا را ترک نمایند.

در واکنش به این اقدام آمریکا، مسکو هم از اخراج 10 دیپلمات آمریکایی از روسیه اطلاع داد و 8 مقام آمریکایی را در لیست تحریم های خود قرار داد.

بعضی از کشورهای اروپایی هم در اقدامی هماهنگ با آمریکا در روزهای گذشته اقدام به اخراج دیپلمات های روسیه نموده اند که البته از سوی مسکو بی پاسخ نمانده است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 1 خرداد 1400 بروزرسانی: 1 خرداد 1400 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 1275

به "پوتین: واکنش روسیه به اقدامات تحریک آمیز سریع و کوبنده خواهد بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پوتین: واکنش روسیه به اقدامات تحریک آمیز سریع و کوبنده خواهد بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید