ویتامین D از ابتلا به کرونا جلوگیری می نماید؟!

به گزارش مجله سی نوا، این ویتامین التهابات را کنترل نموده و باعث به وجود آمدن پروتئینی می گردد که باکتری ها و ویروس ها را از بین می برد. تحقیقات قدیمی تر نشان داده اند که مقدار کافی ویتامین D. در بدن ریسک عفونت دستگاه تنفسی مانند گریپ را کاهش می دهد.

ویتامین D از ابتلا به کرونا جلوگیری می نماید؟!

به تازگی دانشمندان و پزشکان در حال آنالیز تاثیر ویتامین D. بر میزان سرایت ویروس کرونا و نیز شدت بیماری کووید 19 هستند. هنوز، اما رابطه علت و معلولی بین میزان این ویتامین و شدت بیماری ثابت نشده است.

تا زمانی که واکسنی برای ویروس سارس-کوو2 پیدا نشده، این پرسش مطرح است که آیا در کنار سه دستور حفظ فاصله، رعایت اصول بهداشتی و استفاده از ماسک راه های دیگری نیز برای پیشگیری از بیماری کووید 19 وجود دارد یا نه.

این اواخر در پاسخ به این پرسش فوری شما را به ویتامین D. ارجاع می دهند. ازهفته ها پیش پزشکان و متخصصان سلامتی در حال بحث درباره این موضوع هستند که آیا ویتامین D. می تواند جلوی سرایت ویروس کرونا را بگیرد و در درمان کووید 19 یاری کند؟

آنالیز این موضوع از آنجا در دستور کار پزشکان نهاده شد که مشاهده شد افرادی که خیلی شدید دچار کووید 19 شدند میزان ویتامین D. در خونشان پایین بود. در میان این افراد بیش از همه سالمندان و بیمارانی بودند که یا به ندرت از خانه خارج می شوند و یا به دلیل رنگ تیره پوست، نور آفتاب کمتر جذب بدن آن ها می گردد و درنتیجه ویتامین D. کمتری در بدنشان ساخته می گردد.

از سوی دیگر تایید شده که ویتامین D. تاثیر مهمی بر سیستم ایمنی بدن دارد. این ویتامین التهابات را کنترل نموده و باعث به وجود آمدن پروتئینی می گردد که باکتری ها و ویروس ها را از بین می برد. تحقیقات قدیمی تر نشان داده اند که مقدار کافی ویتامین D. در بدن ریسک عفونت دستگاه تنفسی مانند گریپ را کاهش می دهد.

در این میان تحقیقات میدانی و حاصل مشاهدات عینی نشان داده اند که ویتامین D. می تواند در درمان عفونت ناشی از ویروس سارس-کوو2 یاری کند. اما بعضی دیگر از تحقیقات میدانی این موضوع را تایید ننموده اند. این پژوهش ها نشان داده اند که دو رویداد به هم مرتبط هستند، اما ثابت ننموده اند که یکی دلیل آن دیگری است.

این، اما می تواند خبر خوبی باشد که کمبود ویتامین دلیلی برای فرایند سخت بیماری نیست چرا که در بیماران کووید 19 آنچه که در میان همه یکسان بوده شرایط بد سلامتی بوده است در چنین حالتی ویتامین می تواند صرفا یک نشانگر برای حال عمومی بد باشد و خودش به تنهایی تاثیر حمایت کننده ای نخواهد داشت.

این که دیابت، فشار خون بالا، بیماری های گردش خون و قلب و بیماری های دستگاه تنفسی فاکتور های خطر برای سخت تر شدن بیماری کووید 19 هستند ثابت شده است. در یک پژوهش جدید از سوی Jama Network Open که تنها بر ویتامین D. و خطر سرایت متمرکز است، فاکتور هایی مثل سن، بیماری های مزمن و اضافه وزن نیز در آنالیز آماری مد نظر نهاده شده اند.

داوید ملتزر از دانشگاه شیکاگو و همکارانش، آنالیز نموده اند کسانی که در کلینیک دانشگاه تست کرونا داده اند تا چه اندازه با ویتامین D. تغذیه شده اند و اینکه آیا سرایت و سطح مراقبت با هم در ارتباط هستند یا نه.

این آنالیز نشان داد کسانی که به میزان احتمالا کافی ویتامین D. در بدنشان نبوده، دوبرابر کسانی که این ویتامین را به حد کافی داشته اند در خطر عفونت قرار دارند. صحبت از احتمال درباره میزان ویتامین D. به این دلیل است که این دانشمندان میزان ویتامین بدن بیماران را به طور جداگانه اندازه گیری نکردند بلکه تنها به مدارک بیمار و درمان هایی که در یک سال پیش از تست کرونا داشته اند، استناد نموده اند.

بر اساس این داده ها از هر چهار بیماری که تست کرونا داده بود، یک نفر احتمالا دچار کمبود ویتامین D. بوده است. یک نقطه ضعف دیگر این تحقیق در اینجاست که تنها داده های 500 نفر آنالیز شده است. از این تعداد 71 نفر به ویروس کرونا مبتلا یوده اند که 32 نفرشان احتمالا دچار کمبود ویتامین D. هستند. در نتیجه نتیجه گیری بر اساس تعداد بسیار کم بیمار اجرا شده است.

به همین دلیل مالتزر و همکارانش یک پژوهش تصادفی با دو گروه تحقیق را اجرا کردند. یک گروه هرروز مقدار متعادلی ویتامین D. مصرف می نماید و گروه دیگر نه. مقایسه مستقیم فرد به فرد این دو گروه نشان می دهد که آیا ویتامین D. تاثیری حفاظت کننده در برابر پاندمی ویروس کرونا دارد یا نه.

با همه این ها آیا باید ویتامین D. مصرف کرد؟ جو آن منسون از مدرسه پزشکی هاروارد اخیرا در مجله نیویورک تایمز توصیه نموده که برای داشتن سبک زندگی سالم باید به حد کافی ویتامین D. مصرف گردد.

برای داشتن زندگی سالم همچنین باید بیشتر در محیط های باز نهاده شد و مواد غذایی سرشار از ویتامین D. مصرف کرد مانند تخم مرغ، قارچ هایی که در آفتاب خشک شده اند، ماهی سالمون و سایر ماهی های چرب. در مصرف ویتامین D، اما نباید زیاده روی کرد چرا که ازدیاد این ویتامین در بدن می تواند باعث آسیب به کلیه ها شده و ریتم قلب را مختل کند یا در حالت شدید باعث بیهوشی گردد.

منبع: دویچه وله

منبع: فرادید
انتشار: 16 آبان 1399 بروزرسانی: 16 آبان 1399 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 887

به "ویتامین D از ابتلا به کرونا جلوگیری می نماید؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویتامین D از ابتلا به کرونا جلوگیری می نماید؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید