واکنش رئیس سازمان ثبت اسناد به جاری شدن صیغه های عقد آریایی در بعضی دفاتر ازدواج

به گزارش مجله سی نوا، رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تاکید نمود: با دفاتر ازدواج و طلاق متخلف برخورد قاطع می گردد.

واکنش رئیس سازمان ثبت اسناد به جاری شدن صیغه های عقد آریایی در بعضی دفاتر ازدواج

مجله سی نوا - ذبیح اله خدائیان رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک با بیان اینکه مقدس ترین عقدی که در شرع مقدس وجود دارد عقد ازدواج است که سنگ بنای خانواده و بالطبع جامعه و اجتماع را تشکیل می دهد و آغاز پیوند خانوادگی از دفاتر ازدواج است لذا عقد ازدواج باید در دفاتر با رعایت کلیه موازین شرعی و قانونی انجام گردد.

معاون قوه قضائیه اضافه نمود: گزارش هایی واصل شده است که در بعضی از دفاتر صیغه هایی تحت عنوان آریایی و امثال آن جاری می گردد که مغایر شرع و قانون است که با این دفاتر بایستی برخورد قاطع به عمل آید.

وی تأکید کرد: معاونت امور اسناد سازمان ثبت، اداره کل بازرسی و کانون های دفاتر ازدواج و طلاق باید با بازرسی های محسوس و غیر محسوس نسبت به شناسایی این دفاتر اقدام و با مرتکبان این تخلفات برخورد سریع و قاطع به عمل آید.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اضافه نمود: در انتخاب سران دفاتر ازدواج و طلاق باید نهایت دقت به عمل آید و افرادی به این مشاغل انتخاب شوند که متشرع، مورد اعتماد و قانونمند باشند و در سپردن این دفاتر به افراد نباید صرفاً مدرک تحصیلی ملاک عمل قرار بگیرد.

وی گفت: یکی از مسائل دفاتر ازدواج و طلاق، به روز نبودن قوانین و مقررات است لذا بازنگری در قوانین و مقررات موجود لازم است.

حمیدرضا صفاکیش استاد تاریخ دانشکده تهران - مرکز دانشگاه آزاد اسلامی در گفت وگو با خبرنگار مجله سی نوا در ارتباط با مبنای تاریخی آنچه به عنوان عقد آریایی در این دوره رواج پیدا نموده است، می گوید: در اسناد به جا مانده متنی معادل آنچه امروز عقد آریایی نامیده می گردد موجود نیست و من تا کنون با سند معتبری در این زمینه از ایران باستان در دوره های مختلف (مادها، هخامنشیان، ساسانیان و ...) که وجود این متن را در آن موقع نشان دهد برخورد ننموده ام.

او ادامه داد: البته چنین متنی با روح حاکم بر ایران باستان منافاتی ندارد، خدا پرستی، اهمیت استحکام خانواده، سلامت ازدواج و ... همیشه در فرهنگ ما مورد تاکید بوده و این متن هم با چنین ارزش هایی سازگار است اما چنین نیست که دقیقا متن آن سندیت تاریخی داشته باشد.

منبع: چمدان
انتشار: 18 آذر 1398 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 129

به "واکنش رئیس سازمان ثبت اسناد به جاری شدن صیغه های عقد آریایی در بعضی دفاتر ازدواج" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش رئیس سازمان ثبت اسناد به جاری شدن صیغه های عقد آریایی در بعضی دفاتر ازدواج"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید