لازم نیست ایران دیگر به برجام پایبند باشد

به گزارش مجله سی نوا، خبرنگاران- گروه بین الملل - فاطمه محمدی پور: سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه درباره گام چهارم کاهش تعهدات برجام اخیرا گفته است: اروپایی ها آن طور که می بایست به تعهدات خود عمل نکردند و تمامی کارها و ابتکارات خود را به شرطی نانوشته ولی عینی، به نام نظر مثبت رئیس جمهور آمریکا گره زده اند. ما طراحی های خود را داشته و سناریوهای لازم را پیش بینی نموده ایم. درصورت ادامه فرایند کنونی (یک ماه) و بی عملی اروپایی ها گام چهارم برداشته خواهد شد.

لازم نیست ایران دیگر به برجام پایبند باشد

موسوی گفت: برای مراحل بعد از گام چهارم نیز برنامه ریزی های لازم دیده شده و اگر اروپایی ها همچنان به بی تعهدی خود ادامه دهند و کار را به پیش نبرند، بر اساس طراحی ها اقدامات متقابل ایران انجام خواهد شد.

بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی نیز درباره گام چهارم ایران در کاهش تعهدات هسته ای، گفته است که اگر تعهدات ایران در برجام را روی میز قرار دهیم، فقط دو کار دیگر باقی مانده است تا تمام تعهدات ایران برداشته گردد و مجددا به شرایط قبل از برجام بازگردیم. اقدام نخست فعال کردن فردو است تا انجام غنی سازی در این سایت ادامه یابد و اقدام دوم نیز افزایش ماشین ها است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی افزود: وقتی این دو گام دیگر هم برداشته گردد، عملا فقط ابعاد نظارتی باقی می ماند و در حوزه عملیاتی ایران هیچ تعهد دیگری نخواهد داشت.

مجله سی نوا در مورد گام چهارم کاهش تعهدات برجامی از سوی ایران با پروفسور رابرت اسمیت استاد روابط بین الملل دانشگاه ایالتی سانفرانسیسکو گفتگویی تنظیم کرده که در ادامه می آید.

*ارزیابی شما از گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران چیست؟

فراتر از افزایش تحریم های شدید علیه ایران، ایالات متحده امریکا در حال حاضر گزینه های کمی علیه ایران دارد. من معتقدم که واشنگتن کوشش می نماید نظر قدرت های اروپایی را جهت تحمیل تحریم های اضافی علیه ایران جلب کند و جهت منزوی کردن ایران در سازمان ملل و به طور کلی در جامعه بین المللی کوشش کند.

*واکنش احتمالی اروپا به گام بعدی کاهش تعهدات برجامی ایران چیست؟

به باور من مراحلی که شما به آن اشاره می کنید خط قرمز برای اروپایی ها نیست و اگر منظور شما این است که کاهش تعهدات برجام توسط ایران منجر به اقدامات تنبیهی توسط اروپا می گردد باید بگویم که ممکن است تغییرات دیپلماتیکی در رفتار اروپا ایجاد گردد.

*ارزیابی شما از رویکرد آژانس بین المللی انرژی اتمی در قبال ایران با توجه به گزارش اخیر آژانس تحت مدیریت گروسی که اعلام رسیدگی بی طرفانه به برنامه هسته ای ایران را دارد چیست؟

من اظهارات گروسی را اظهارات صادقانه ناشی از نیت او می دانم که خواستار نظارت دقیق بر پایبندی ایران به برجام بوده ضمن اینکه در حال حاضر احتیاج نیست ایران به این توافق پایبند باشد زیرا امریکا آنرا نقض کرده و تحریم ها را بار دیگر بر ایران تحمیل کرده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 15 دی 1398 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 188

به "لازم نیست ایران دیگر به برجام پایبند باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لازم نیست ایران دیگر به برجام پایبند باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید