فهرست خسارات زلزله کرونا برتولیدات صنعتی جهان

به گزارش مجله سی نوا، خبرنگاران: سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (یونیدو) تازه ترین گزارش خود موسوم به تولیدات صنعتی/ کارخانه ای جهان را منتشر کرد. بر اساس این گزارش، در پی محدودیت های به اجرا گذاشته شده برای مقابله با کووید-19 تولیدات صنعتی جهان سقوط 6 درصدی را در فصل نخست 2020 تجربه کرد.

فهرست خسارات زلزله کرونا برتولیدات صنعتی جهان

از وبسایت وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی دیدن نمایید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از یونیدو، شدت رکود کنونی اقتصاد جهان از زمان بحران اقتصادی 2008 بی سابقه است. در پی آن بحران، تولیدات صنعتی جهان در فصل چهارم 2008 بیش از 7 درصد سقوط کرده بود.

فرایند کاهشی فعلی تولیدات صنعتی جهان در حالی است که این تولیدات پیش از این نیز در مسیری نزولی قرار داشت، امری که از کند شدن موتور رشد اقتصاد جهانی در طول سال 2019 حکایت دارد. شیوع جهانی طاعون کووید-19 این فرایند نزولی را در فصل نخست 2020 شدت بخشید. عمده کشورها از ماه مارس (انتهای فصل نخست) تا به امروز فعالیت های اقتصادی خود را متوقف کرده اند، توقفی که در برخی کشورها نظیر چین زودتر رخ داد (از آغاز 2020). با این شرایط انتظار می رود در فصول پیش رو تولیدات صنعتی اقتصادهای پیشرفته و عمده اقتصادهای درحال توسعه با کاهش بسیار شدید روبرو شود.

اقتصادهای صنعتی که تعطیلی کسب وکارهایشان از انتهای فصل نخست آغاز شده، برای فصل نخست 2020 کاهش ملایمی را از سطح تولیدات صنعتی خود گزارش کرده اند. در این فصل تولیدات صنعتی این گروه از کشورها به طور میانگین نسبت به فصل اول 2019 با کاهش 5/ 2 درصدی روبرو شد. البته در پی تداوم رشد اقتصادی ضعیف برای سه سال پیاپی، پیش از این نیز تولیدات صنعتی این کشورها فرایندی نزولی را تجربه می کرد. در فصل نخست 2020 تولیدات صنعتی آمریکای شاقتصادی 4/ 2 درصد افت داشت. در کنار شیوع کووید-19، تداوم نااطمینانی های تجاری و تنش های تعرفه ای، به ویژه میان آمریکا و چین، عاملی مضاعف برای افت تولیدات این منطقه بود. به دلایل مشابه، تولیدات صنعتی اقتصادهای صنعتی اروپا نیز در این فصل با کاهش 4/ 4 درصدی روبرو شد. در منطقه شرق آسیا اما به لطف عملکرد قدرتمند کره جنوبی و تایوان، سطح تولیدات صنعتی فصل نخست امسال نسبت به دوره مشابه سال گذشته بدون تغییر ماند.

چین، بزرگ ترین کارخانه دار جهان، در فصل نخست 2020 به شدت از کووید-19 آسیب دید، جایی که تولیدات صنعتی کاهش بی سابقه ای را به ثبت رساند. بر اساس ارقام شاخص تعدیل شده با تغییرات فصلی، تولیدات صنعتی چین در فصل نخست 1/ 14 درصد سقوط کرد، سقوطی که عمدتا ناشی از اجرای محدودیت های مقابله با ویروس کرونا بود. البته پیش تر و در سال 2019 نیز تولیدات صنعتی چین فرایندی رو به کاهش را در پیش گرفته بود. تولیدات صنعتی در سایر اقتصادهای نوظهور و درحال توسعه (غیر از چین) که هنوز در فصل نخست گرفتار کووید-19 نشده بودند اما کاهش ملایم 8/ 1 درصدی را ثبت کرد. این عملکرد اقتصادهای نوظهور و درحال توسعه عمدتا متاثر از رشد حلزونی بود که به دنبال کاهش سراسری سال 2018 اتفاق می افتاد. اقتصادهای درحال توسعه آسیا-پاسیفیک (منطقه غرب اقیانوس آرام شامل شرق آسیا، جنوب آسیا، جنوب شرقی آسیا و اقیانوسیه) که در سال های اخیر رشد های خیره کننده ای را به ثبت رساندند، کاهش منفی 5/ 2 درصدی را برای تولیدات صنعتی فصل نخست 2020 خود گزارش کردند. ویتنام در میان معدود کشورهای این منطقه بود که عملکرد قدرتمند خود را با رشد مثبت 9/ 7 درصدی حفظ کرد، جایی که تولیدات صنعتی هند در فصل نخست 4/ 5 درصد دیگر سقوط کرد.

کشورهای منطقه آمریکای لاتین شاهد کاهش 8/ 2 درصدی درتولیدات صنعتی فصل نخست خود بودند. در این منطقه تولیدات صنعتی اکوادور رشد 4/ 1 درصدی را به ثبت رساند، در حالی که تولیدات آرژانتین، مکزیک و برزیل به ترتیب با کاهش 3/ 6، 4/ 3 و 2/ 2 درصدی روبرو شد. از طرفی برآوردها از آمارهای محدود قاره آفریقا حاکی از آن است که تولیدات صنعتی این قاره در فصل نخست حدود 2/ 0 درصد افزایش یافت، افزایشی که در فصل چهارم 2019 روی نرخ یک درصد قرار داشت.

آمارهای تازه ترین گزارش یونیدو به طور مشخص نشان می دهد تولیدات صنعتی جهان گرفتار شوک های خارجی (همچون ویروس کرونا) شده است. ریسک ها و نااطمینانی های دیگر شامل بالا آمدن مرزها و مقررات تجاری و همچنین خروج انگلیس از اتحادیه اروپا (موسوم به برگزیت) که در اواخر 2019 عامل اصلی فرایند کاهشی تولیدات صنعتی جهان بودند، در جایگاه ثانویه قرار گرفته اند. با توجه به اینکه فعالیت های صنعتی و کارخانه ای یکی از موتورهای اصلی رشد اقتصادها محسوب می شود، کاهش در تولیدات این بخش اثرات جدی بر اقتصاد جهانی می گذارد. کووید-19 دولت ها را در سراسر جهان مجبور کرد تا فورا برای محدودسازی شیوع این ویروس و حمایت از اقتصادهای ملی خود واکنش نشان دهند. البته هنوز مانده است اثرات اقتصادی این واکنش ها به طور کامل نمایان شود. در این رابطه این احتمال وجود دارد که تولیدات صنعتی جهان با تحول روبه رو شود، به این خاطر که کشورهای جهان، به ویژه اقتصادهای صنعتی، متوجه وابستگی بالای خود به واردات شدند، وابستگی ای که ریشه در برون سپاری تامین منابع فعالیت های تولیدی در گذشته دارد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 15 مرداد 1399 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 699

به "فهرست خسارات زلزله کرونا برتولیدات صنعتی جهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فهرست خسارات زلزله کرونا برتولیدات صنعتی جهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید