سفیر سابق آمریکا: جنگ افغانستان تنها با یک توافق سیاسی سرانجام می یابد

به گزارش مجله سی نوا، سفیر سابق آمریکا در افغانستان گفت که جنگ افغانستان تنها با یک توافق سیاسی انتها می یابد و با این حال دولت کابل نیز باید در روند گفت وگوهای صلح دخیل گردد.

سفیر سابق آمریکا: جنگ افغانستان تنها با یک توافق سیاسی سرانجام می یابد

به گزارش دفتر منطقه ای مجله سی نوا، الیوت انجل رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا پس از نشست پشت درهای بسته با زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان توضیح داد که پس از این دیدار کاملاً واضح بود که جنگ افغانستان تنها با یک توافق سیاسی انتها می یابد، نه با استفاده از گزینه نظامی.

رایان کراکر سفیر سابق آمریکا در کابل نیز در گفت وگو با فاکس نیوز ضمن تایید این گفته ها اظهارداشت که غیرممکن بودن پیروزی نظامی در افغانستان سالهاست که برای همه معین شده و برای انتها دادن به بحران افغانستان باید به یک توافق سیاسی در این کشور رسید.

وی ضمن ادامه حضور آمریکا در افغانستان نیز گفت: باید به یک توافق سیاسی در افغانستان برسیم اما ارتش می تواند شرایط توافق را ایجاد کند.

کراکر در ادامه گفت وگو با طالبان بدون دولت افغانستان را اشتباه بسیار بزرگ خواند.

سفیر سابق آمریکا توضیح داد: اگر با طالبان گفت وگو کنیم و دولت افغانستان دخیل نباشد دولتی را مشروعیت زدایی می کنیم که خودمان سال ها با هزینه بسیار بالا حمایت نموده ایم. اگر با آن هایی گفت وگو می کنیم که در پی کسب قدرت هستند و نه با کسانی که با یاری ما در حال حاضر قدرت را در دست دارند جهت خوبی را به پیش نگرفته ایم.

وی درباره از سرگیری مذاکرات با طالبان نیز گفت: باید به نوعی از روند سیاسی بازگردیم اما اساس آن باید خیلی متفاوت باشد، این روند باید شامل دولت افغانستان باشد اگر طالبان با این توافق نمی نمایند باید صبر کنیم که آنها آماده توافق شوند.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 5 آبان 1398 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 25

به "سفیر سابق آمریکا: جنگ افغانستان تنها با یک توافق سیاسی سرانجام می یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفیر سابق آمریکا: جنگ افغانستان تنها با یک توافق سیاسی سرانجام می یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید