درخواست لبنان برای دریافت تصاویر ماهواره ای انفجار بندر بیروت

به گزارش مجله سی نوا، قاضی تحقیقات درباره انفجار بندر بیروت از کشورهایی که بر فراز لبنان ماهواره مستقر کرده اند، خواست تصاویر مربوط به قبل، بعد و حین انفجار بندر را در اختیار این کشور قرار دهند.

درخواست لبنان برای دریافت تصاویر ماهواره ای انفجار بندر بیروت

به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، طارق البیطار، قاضی تحقیقات درباره انفجار بندر بیروت اسامی کشورهایی که از آنها خواسته تصاویر ماهواره ای خود را درباره این حادثه در اختیار دولت قرار دهند، اعلام نکرد.

نزدیک به 3000 تن نیترات آمونیوم که به شدت قابلیت انفجار دارد و در ساخت کود استفاده می شود به شکل نادرستی سال ها در بندر بیروت انبار شده بود.

انفجار فاجعه آمیزی که چهارم اوت 2020 رخ داد به کشته شدن 211 تن و زخمی شدن بیش از 6000 تن منجر شد و خرابی های زیادی در بیروت برجای گذاشت.

چند روز پس از انفجار، میشل عون، رئیس جمهوری لبنان گفت، از فرانسه درخواست کرده تصاویر ماهواره ای مربوط به این حادثه را در اختیارش بگذارد تا مشخص شود که در زمان وقوع حادثه هواپیمایی یا موشکی در آسمان لبنان وجود داشته است یا خیر.

حسان دیاب، نخست وزیر دولت پیشبرد امور لبنان هم گفته بود، پس از انفجار از رئیس جمهوری فرانسه خواسته تصاویر ماهواره ای قبل و بعد انفجار بندر را ارائه دهد.

9 ماه از وقوع این حادثه می گذرد اما هنوز مشخص نیست که دلیل آتش سوزی اول در انبار چه بود که به انفجار منجر شد و اینکه چه کسی مسوول انبار بندر بیروت است.

البیطار در ماه فوریه پس از برکناری قاضی تحقیقات قبلی برای هدایت این تحقیقات مشخص شد.

خبرگزاری رسمی لبنان گفت، البیطار به زودی استیضاح شاهدان را که قبلا بازپرسی نشده اند، آغاز خواهد کرد.

همچنین خانواده های قربانیان انفجار بندر بیروت به مناسبت گذشت 9 ماه از وقوع این حادثه در مقابل بندر تجمع کردند.

ابراهیم حطیط، سخنگوی این خانواده ها در این تجمع در سخنرانی خود خطاب به سیاستمداران کشورش گفت: همه شما پیش ما در انفجار بندر بیروت متهم هستید مگر اینکه عکس آن ثابت شود.

وی افزود: دست از دستگاه قضایی مخصوصا درمورد پرونده ما بکشید زیرا این پرونده مشمول سیاسی کاری و اتلاف وقت نخواهد شد.

این خانواده ها تهدید کردند که زمان اقدامات مسالمت آمیز و مودبانه گذشته و هر کاری را باید از آنها انتظار داشت.

جورج عازار از کمپین قصاص اکنون گفت، فشار سیاسی تحقیقات را از راستا طبیعی خود خارج می کند این همان اتفاقی است که در زمان قاضی فادی الصوان، مسوول تحقیقات درباره انفجار بندر بیروت افتاد و اکنون هم با قاضی تحقیقات طارق البیطار تکرار می شود.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 19 خرداد 1400 بروزرسانی: 19 خرداد 1400 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 1298

به "درخواست لبنان برای دریافت تصاویر ماهواره ای انفجار بندر بیروت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست لبنان برای دریافت تصاویر ماهواره ای انفجار بندر بیروت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید