خبرنگاران سیستم کنترل دور الکتروموتورهای توان بالا به همت محققان داخلی ساخته شد

به گزارش مجله سی نوا، تهران- خبرنگاران- سیستم کنترل دور الکترو موتورهای توان بالا که در فهرست موارد تحریمی علیه ایران واقع شده است، برای نخستین بار به همت محققان داخلی کشور طراحی و ساخته شده است.

خبرنگاران سیستم کنترل دور الکتروموتورهای توان بالا به همت محققان داخلی ساخته شد

محمد فرزی مدیر گروه پژوهشی منابع تغذیه صنعتی از پژوهشکده برق جهاد دانشگاهی و رتبه سوم طرح های توسعه ای در سی و سومین جشنواره بین المللی خوارزمی، روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار علمی مجله سی نوا در مورد این طرح گفت: بومی سازی و ایجاد فناوری لازم برای کنترل دور الکتروموتورهای پرقدرت صنعتی به عنوان یکی از 10 کالای استراتژیک صنایع کشور از جمله معدن، نفت، گاز، پتروشیمی، فولاد و حمل و نقل دریایی و ریلی به شمار می رفت، از این رو در صدد برآمدیم این محصول استراتژیک را با فناوری بومی فراوری کنیم.

وی بیان نمود: این سیستم در صنایع کنترل دور الکتروموتورها بسیار لازم است، راه کارهای متنوعی از قدیم برای این امر بکار گرفته می شد که هریک دارای مسائل جدی بودند.

مدیر این گروه پژوهشی ادامه داد: امروزه برای تحقق این مهم با توجه به پیشرفت های علم الکترونیک قدرت در ساخت نیمه هادی پیشرفته و علم کنترل دیجیتال، از سیستم های کنترل دور الکتروموتور استفاده می گردد.

فرزی گفت: این سیستم ها دارای پیچیدگی و فناوری بالایی هستند و در فهرست موارد تحریمی نیز قرار دارند، با اجرای پیروز این طرح علاوه بر برطرف احتیاج صنایع مختلف، تعمیر و نگهداری سیستم های نصب شده نیز تسهیل شده است.

این محقق برگزیده اضافه نمود: از این سیستم ها برای انتقال فراورده های نفتی، انتقال آب و هرجا که سیستم الکتروموتوری برای انتقال احتیاج باشد استفاده می گردد. در حال حاضر این سیستم در صنعت نفت کشور مورد استفاده قرار گرفته است.

وی اضافه نمود: پیش از این، این سیستم توسط دو شرکت خارجی فراوری می شد و در اختیار کشور قرار می دادند اما اکنون با توجه به شرایط تحریمی احتیاج بود آن را به فراوری برسانیم؛ این سیستم برای اولین بار در کشور فراوری شده است.

فرزی یادآور شد: همچنین شرکت خطوط لوله و مخابرات ایران که مسؤول جابجایی نفت خام و فراورده های خام است از این سیستم کنترل دور الکترو موتورهای توان بالا نیز استفاده نموده و کارایی آن را تایید نموده است.

رتبه سوم گروه تخصصی برق و کامپیوتر در سی و سومین جشنواره خوارزمی اضافه نمود: سیستم کنترل دور الکترو موتورهای توان بالا در صنایع حمل و نقل دریایی، ریلی، صنایع معدنی، صنایع برق و نیروگاهی، صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، صنایع آب و فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد. در حال حاضر بیش از 940 توربین گازی فرسوده در کشور احتیاج به جایگزینی دارند که بهترین جایگزین، استفاده از موتور و سیستم کنترل دور موتور به جای توربین های گاز است.

وی با اشاره به مزیت ها و ویژگی های ساخت این موتور گفت: کاهش چشمگیر مصرف انرژی و آلاینده های زیست محیطی، قطع وابستگی، صرفه جویی ارزی و کاهش هزینه تمام شده در برطرف یکی از احتیاجهای استراتژیک صنعت کشور، ایجاد اشتغال برای نیروهای متخصص، دستیابی به فناوری طراحی تجهیزات الکترونیکی در سطح ولتاژهای متوسط (6000 ولت) و قدرت بالا (بیش از یک مگاوات)، امکان صادرات این محصول به کشورهای همسایه و بازارهای فرامنطقه ای از ویژگی های این محصول با فناوری بالا به شمار می رود.

صرفه جویی 380 هزار کیلووات ساعت انرژی در ماه

فرزی با بیان اینکه فراوری این سیستم اشتغال 7هزار و صد نفر نیروی متخصص را در پی خواهد داشت، ادامه داد: فراوری سیستم کنترل دور الکترو موتورهای توان بالا صرفه جویی ارزی بیش از 2 میلیون یورویی و بیش از 44 میلیارد ریالی خواهد داشت، همچنین با استفاده از سیستم کنترل دور الکترو موتورهای توان بالا، میانگین 400 کیلووات و یا 380 هزار کیلووات ساعت در ماه صرفه جویی انرژی خواهد شد. در نتیجه نصب تنها یک عدد سیستم درایو بر روی یکی از موتورهای 1500 کیلوواتی وزارت نفت می تواند صرفه جویی زیادی داشته باشد.

طرح سیستم کنترل دور الکترو موتورهای توان بالا سال جاری رتبه سوم طرح های توسعه در گروه تخصصی برق و کامپیوتر سی و سومین جشنواره بین المللی خوارزمی را کسب کرد.

منبع: ایرنا
انتشار: 19 فروردین 1399 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 445

به "خبرنگاران سیستم کنترل دور الکتروموتورهای توان بالا به همت محققان داخلی ساخته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران سیستم کنترل دور الکتروموتورهای توان بالا به همت محققان داخلی ساخته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید