خبرنگاران اردوغان: سیاست های ترکیه درباره سوریه ماجراجویانه و دلبخواهی نیست

به گزارش مجله سی نوا، آنکارا- خبرنگاران- رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه گفت: سیاست های آنکارا در قبال سوریه و ادلب نه ماجراجویانه بوده و نه یک ترجیح دلبخواهی. بدون عقب نشینی در مقابل مسائل موجود، به تلاش برای حل و فصل آنها ادامه خواهیم داد.

خبرنگاران اردوغان: سیاست های ترکیه درباره سوریه ماجراجویانه و دلبخواهی نیست

به گزارش روز شنبه رسانه های ترکیه ، رییس جمهوری ترکیه در سخنانی با بیان اینکه در صورت اجتناب ترکیه از مناقشات موجود در سوریه، لیبی، دریای مدیترانه و در کل منطقه، در آینده تاوان سنگین تری خواهند پرداخت افزود: به عنوان دولت و ملت واحد برای استقلال جدید می جنگیم.در این مبارزه، گاهی منافع کشور ما با سایر قدرتها در تضاد است.

وی با یادآوری اینکه در صورت لزوم ترکیه را با گام ها و تلاش های خود به سمت اهداف صحیح سوق خواهند داد، افزود : قدرت و ظرفیت کشورمان برای اعمال و اجرای سیاست مستقل کافی است.

اردوغان همچنین از طراحی نقشه راه ترکیه درباره ادلب و سوریه پس از تماس تلفنی با آنگلا مرکل، امانوئل ماکرون و ولادیمیر پوتین خبر داد.

در هفته های اخیر منطقه امن ادلب بر اثر تحرکات تروریست ها متشنج شده و ورود ارتش ترکیه به این منطقه و درگیری ان با نیروهای ارتش سوریه و نیز گلوله باران مناطق پیرامون ادلب ازسوی گروه های تروریستی بر تنش ها به شدت اضافه کرده است.

بمب افکن های نیروی هوافضای روسیه روز گذشته مراکز تروریست ها در ادلب را پس از حمله آنها به مواضع ارتش سوریه بمباران کردند.

از سوی دیگر ولادیمیر پوتین و اردوغان روسای جمهوری روسیه و ترکیه در گفت وگوی تلفنی در مورد اوضاع منطقه ادلب مذاکره کردند.

دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین روز جمعه بیان نمود که در مرکز توجه دو طرف، بار دیگر اوضاع متشنج منطقه امن ادلب قرار داشت. پوتین از ادامه اقدامات خصمانه گروه های افراط گرا در این منطقه ابراز نگرانی جدی کرد.

رییس جمهوری روسیه بر ضرورت احترام بدون قید و شرط به حق حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه ترکیه کرد.

روسای جمهوری روسیه و ترکیه توافق کردند رایزنی های بین سازمان های دو کشور در مورد ادلب به منظور کاهش تنش ها در این منطقه و تامین آتش بس و از بین بردن تهدید تروریستی را افزایش دهند.

پوتین و اردوغان یادآورشدند که تماس های بین دو کشور از طریق سازمان های نظامی ادامه می یابد.

در این گفت وگوی تلفنی بر پایبندی به توافق های روسیه و ترکیه درباره سوریه تاکید شد.

روسای جمهوری روسیه و ترکیه در ادامه گفت وگوی تلفنی درباره مساله لیبی مذاکره کرده و دو طرف بر اهمیت اجرای مستمر تصمیمات کنفرانس بین المللی برلین که روز 19 ماه ژانویه برگزار شد، تاکید کردند.

در همین حال خبرگزاری دولتی تاس با استناد به گزارش دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری ترکیه به نقل از اردوغان خاطرنشان کرد که باید از اقدامات ارتش سوریه در ادلب و بروز فاجعه انسانی در این منطقه (ادلب) جلوگیری کرد.

رییس جمهوری ترکیه در گفت وگو با پوتین شرح داد که حل و فصل اوضاع ادلب با اجرای کامل تفاهم نامه سوچی امکانپذیر است.

تفاهم نامه سوچی بین روسای جمهوری روسیه و ترکیه که در سال 2017 امضا شد ازجمله شامل جداسازی معارضان سوری میانه رو از تروریست ها را دربر می گیرد.

سران روسیه و ترکیه در پاییز گذشته نیز توافق کردند که در مرز سوریه و ترکیه تا محدوده ای به عمق 30 کیلومتر تسلیحات و واحدهای مسلح خارج شوند و واحدهای گشت نظامی روسی و ترکیه ای در این منطقه با گشت زنی منظم نظارت داشته باشند.

منبع: ایرنا
انتشار: 19 فروردین 1399 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 442

به "خبرنگاران اردوغان: سیاست های ترکیه درباره سوریه ماجراجویانه و دلبخواهی نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران اردوغان: سیاست های ترکیه درباره سوریه ماجراجویانه و دلبخواهی نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید