خبرنگاران آبگیری تالاب بین المللی حسنلو شروع شد

به گزارش مجله سی نوا، ارومیه- خبرنگاران- رییس اداره حفاظت محیط زیست نقده گفت: پمپاژ آب از دریاچه سد به تالاب بین المللی حسنلو در این شهرستان شروع شده و تا زمان تکمیل ظرفیت این تالاب آبگیری ادامه دارد.

خبرنگاران آبگیری تالاب بین المللی حسنلو شروع شد

اکبر محمدیان روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران گفت: ظرفیت کل این تالاب هفت میلیون متر مکعب آب است که اگر حدود نصف این میزان نیز تامین گردد از نظر محیط زیستی، تالاب در شرایط نرمالی قرار می گیرد.

وی با بیان اینکه همه ساله بخشی از حقابه تالاب بین المللی حسنلو به وسیله سد حسنلو و بخشی دیگر نیز به وسیله بارش های پاییزی و بهاری تامین می گردد اضافه نمود: تامین کامل حقابه این تالاب برخی اوقات به اراضی کشاورزان منطقه خسارت می زند و برای همین علت سعی شده که شرایط کشاروزان نیز در این زمینه لحاظ گردد.

محمدیان گفت: یکی از ویژگی های اصلی تالاب هاب این شهرستان، سیل بند بودن آنهاست که در مواقعی که سیل اتفاق می افتد، تالاب ها به دلیل ارتفاع کم از وقوع سیل تاحدودی جلوگیری نموده و آب را در خود ذخیره می نمایند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست نقده اعلام کرد: هرقدر آب در محیط تالاب ها بیشتر باشد مهاجرت و تخم گذاری پرندگان افزایش پیدا می نماید و این امر باعث افزایش جذب جهانگرد به این مناطق می گردد.

وی با اشاره به شناسایی بیش از 40 گونه پرنده آبزی و کنارآبزی در تالاب های این شهرستان اضافه نمود: هم اکنون هزاران قطعه پرنده آبزی و کنارآبزی بومی شامل خوتکا، تنجه، آب چلیک، کشیم، چنگر، اردک سرحنایی، تاجدار، سرسبز، عقاب تالابی، چوپ پا، پرستوی دریایی، عقاب تالابی و گونه بسیار نادر اردک سرسفید در این تالاب ها حضور دارند.

وی گفت: نقده دارای 17 تالاب فصلی و دایمی است که سالانه میزبان هزاران قطعه انواع پرندگان مهاجر و بومی بوده و از بین تالاب های این شهرستان، تالاب های درگه سنگی، حسنلو و یادگارلو جزو تالاب های بین المللی (کنوانسیون رامسر) است.

تالاب های بین المللی و فصلی شهرستان نقده با پوشش گیاهی و نیزاری و شرایط مساعد زیست محیطی، همیشه به عنوان یکی از مراکز مهم مهاجرت، تخمگذاری و جوجه آوری پرندگان آبزی و کنارآبزی در کشور به شمار می رود.

تالاب بین المللی حسنلو با مساحت 305 هکتار در هشت کیلومتری شمال شهر محمدیار و 20 کیلومتری نقده واقع شده است که در سال 1380 به عنوان منطقه شکار ممنوع ارتقاء یافت و سد حسنلو نیز با ظرفیت 94 میلیون مترمکعب آب، در حاشیه این تالاب و بر روی رودخانه گدار واقع شده است.

نقده در جنوب آذربایجان غربی و 70 کیلومتری مرکز استان واقع شده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 2 دی 1399 بروزرسانی: 2 دی 1399 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 985

به "خبرنگاران آبگیری تالاب بین المللی حسنلو شروع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران آبگیری تالاب بین المللی حسنلو شروع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید