تصمیم وزارت صمت برای عرضه گسترده کالا ها در بورس

به گزارش مجله سی نوا، به گزارش خبرنگاران، محمدصادق مفتح افزود: تلاش ما این است در حد امکان زمینه عرضه محصولات مهم و اثرگذار در معیشت مردم را در بورس کالا فراهم کنیم و تا کنون بخش زیادی از محصولات در این بازار عرضه شده و بقیه محصولات هم باید در بورس کالا عرضه شوند که برنامه ریزی ها و هماهنگی های مختلف برای اجرایی شدن این اقدام در حال انجام است.

تصمیم وزارت صمت برای عرضه گسترده کالا ها در بورس

وی به برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت در دولت سیزدهم برای همکاری با بورس کالا اشاره کرد و گفت: بار ها در جلسات مختلف تنظیم بازار، صحبت های متعددی برای استفاده از بورس کالا به منظور عرضه محصولات و کشف قیمت کالا ها مطرح شده است.

مفتح تاکید کرد: وزیر صمت معتقد به استفاده از بورس کالا برای تنظیم بازار محصولات مختلف است و نسبت به دولت قبل تاکید بیشتری برای همکاری با بازار سرمایه دارد.

قائم مقام وزیر صمت با اشاره به اظهارات مطرح شده در مورد قیمت گذاری تازه سیمان و فولاد گفت: بر اساس قانون، کالا ها در بورس کالا از شمول قیمت گذاری خارج هستند و به عبارت بهتر قیمت ها در بورس دستورپذیر نیستند.

وی اضافه نمود: در این زمینه موضوع مهم آن است که سیاست وزارت صنعت، معدن و تجارت تعیین شده و قرار بر این است، ضمن ورود محصولات به بورس کالا، زمینه مراجعه خریداران عمده به این بازار برای تهیه کالا های مورد نیاز فراهم شود.

وی گفت: این اقدام و سیاست وزارت صمت بدین معناست که نمی توان قیمت ها را در بورس کالا به صورت دستوری تعیین کرد.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه نمود: این موضوع باید مدنظر باشد که فعالان اقتصادی بنا بر اندازه تولید و مصرف فعالان بازار، پیش بینی هایی را از بازار یک کالا و قیمت ها خواهند داشت که در این مورد هم اظهارات مطرح شده در مورد کاهش قیمت سیمان و فولاد فقط به نام پیش بینی است و این احتمال وجود دارد که قیمت ها به نرخ اعلام شده برسند.

مفتح اضافه نمود: بورس کالا بستری برای تقابل عرضه و تقاضا و کشف واقعی قیمت است و قرار نیست قیمت اعلام شده در مورد سیمان و فولاد به صورت ابلاغیه یا بخشنامه به بورس کالا ارائه شود. بورس کالا به نام بازاری است که قیمت کالا ها در آن فقط براساس عرضه و تقاضا تعیین می شوند، اما در مورد محصول سیمان مانند هر کالای دیگری پیش بینی شده است که قیمت ها با توجه به اندازه تولید و رشد عرضه ها به نرخ اعلام شده برسند.

وی گفت: اظهار نظر ها در این خصوص صرفا در حد پیش بینی است و قیمت اعلام شده به صورت بخشنامه یا ابلاغیه به بورس کالا ارائه نشده است.

تبعات قیمت گذاری دستوری در اقتصاد کشور

مفتح به قیمت گذاری دستوری و تبعات استفاده از آن در اقتصاد کشور اشاره کرد و اضافه نمود: در کشور چندین سال است که تجربه قیمت گذاری دستوری داریم، این اقدام نه تنها هیچ گاه منجر به ایجاد آرامش در بازار نشد بلکه سبب افزایش مسائل موجود در اقتصاد کشور شده است.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: به نظر نمی رسد کسی در کشور وجود داشته باشد که موافق قیمت گذاری دستوری باشد بلکه قیمت ها باید از طریق سازوکار (مکانیزم) عرضه و تقاضا، تعیین شوند که بورس کالا تنها ابزار برای انجام معاملات و تعیین قیمت دقیق و شفاف است.

منبع: صداوسیما

آخرین اخبار حوزه تولید را در صفحه صنعت و معدن خبرنگاران بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 23 شهریور 1400 بروزرسانی: 23 شهریور 1400 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 1445

به "تصمیم وزارت صمت برای عرضه گسترده کالا ها در بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصمیم وزارت صمت برای عرضه گسترده کالا ها در بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید